Bir yerde yüksek lisans yaparken başka bir yere başvurmak

Aynı anda 2 yüksek lisans yapılmıyor biliyorum. Ama diyelim A üniversitesinde yüksek lisans yaparken B üniversitesine başvurdum. Direkt başvuru esnasında mı eliyorlar yoksa kayıtta mı? B'ye kabûl edilince kayıt yapmadan önce A'daki kaydı sildirme gibi bir yol izleyemez miyim?

cevabini tam bilmiyorum ama ayni sorunun lisans icin olanini duymustum sanki.
x lisansina kayitliyken y lisansini kazandiniz y lisansina kayit olabilmek icin x'ten kayit sildirmeniz gerekiyor.
sistem benzerdir diye dusunuyorum ama emin degilim malesef.
  • debian  (22.06.19 19:02:22)
bana oldu bu. mülakatta ne yapacaksın dediler, bu programa kabul alırsam kaydımı sildireceğim, buraya kayıt olacağım dedim. kabul aldım. tezli iki programa aynı anda kayıt yaptırılmıyor. eğer kayıt yaptırmazsan hakkın bitiyor yedek adaylara geçiyor denildi.

  • anais  (22.06.19 19:05:06)
kayıtta sorun oluyor diye biliyorum zira e-devlet üzerinden nerede nasıl öğrenci olduğunuz görünüyor. mülakat sınavı varsa ve orada -başka üniversitede özellikle aynı alanda yl yapıyorsanız- bunu öğrenirlerse alanın istenirlik durumuna göre eleyebilirler. mesela atıyorum uygulamalı psikoloji ya da pdr yl yapıyorsunuz, buralar çok talep gören ve başvuran kişi sayısının çok olduğu yerler, bu durumda ikinci ünviersitenin sizi elemesi yüksek ihtimal. aynı alansa yatay geçişi deneyebilirsiniz. kolay gelsin.

  • ludmilla  (22.06.19 19:09:38)
Hali hazirda yl ogrencisiysen diger okulun mulakatinda baskasinin hakkini gasp ettigin icin basarisiz olabilirsin.
Bir arkadasim bu sebeple elenmisti.
Ama bu asamalari gecmissen ve kabul almissan once obur okuldan iliski kesmen gerekir.
  • nax  (22.06.19 19:10:37)
halihazırda yl öğrencisiyken başka bir okulda yl mülakatına girildiğinde mevcutta kayıt olduğu bir okul olup olmadığını nasıl anlayabiliyorlar?
sonuçta ales/dil ve lisans diploması/transkripti gerekmiyor mu sadece? yani yl in mülakata gidilen okul mevcutta nerede yl okuduğunu nasıl sorgulayabilirki?

  • lookatme  (22.06.19 21:19:57)
İzleyebilirsiniz. Tanıdığım iki kişi tam olarak böyle yaptı.

  • saridendigindekirmizidiyebagiranadam  (22.06.19 21:49:35)
kimse yüksek lisansta torpil falan yaptırıp yer kapmadıysa başkalarının hakkını gasp etmiyor. kayıt yaptırmazsa hakkı zaten başkasına geçiyor. mülakatta söylemezse de anlaşılmaz, belli olmuyor. ben cv olarak yazmıştım o bir yılda ne yaptığımla ilgili, yüksek lisansa alınmazsam zaten kaydımı sildirecektim.

  • anais  (22.06.19 21:57:18)
anaia+1
söylenmezse nerden bilebilirlerki yüksek lisansa kayıtlı olduğunuzu?

  • ezkaza  (22.06.19 22:08:10)
teşekkür ederim, seçim telâşından dönemedim buraya

  • istambul  (24.06.19 16:51:23)
Niye elesinler ki? Iclerine mi dogacak basvuru sirasinda? Ayrica bunun elenme sebebi oldugu da nerden cikti? Secim telasiyla ne alakasi var bunun?

  • hot potato  (24.06.19 17:18:15)
yahu nereden bileyim enstitü sekreterliği yapmadım ki, yöksis üzerinden öğrenci bilgilerine erişimleri vardır belki dedim. aynı anda birden fazla tezli yl yapılamaz sebep o olabilir.

ertesi gün seçim vardı sandıkta görevliydim. gündemi takip etmek, seçim mevzuatına bakmak, müşahit eğitim videoları izlemek gibi işlerle meşguldüm. onu o anlamda dedim.
  • istambul  (24.06.19 17:54:10)