iskan-imar barışı

bu akşam apartman toplantısı yapıldı. kimisi imar barışından yararlanmak istedi, kimisi istemedi. istemeyenler devletin para söğüşlemek için icat ettiği bir şey olduğunu, iskan alınmadığı taktirde hiçbir zarar gelmeyeceğini söyledi. isteyenler oturma ruhsatımızın olmadığını, ileride bu daireleri satarken sorun çıkacağını söyledi. valla iki tarafa da hak verdim, çoğunluğa uyarım dedim işin içinden çıktım. salı bir daha toplanılıp kesin karar verilecek. önümüzdeki hafta cuma günü ödemenin son günüymüş.

sizde hiç gündeme geldi mi? gerekli mi gereksiz mi? az buz bir para değil çünkü. başvuruda tonla ödüyorsun, sonra tapunu yenilerken bir daha ödüyorsun. daire başına toplamda 10 bine yakın bir para çıkıyor durduk yere.

Böyle lakayt bir devlet hükümet oldukça daha çok af çıkar

  • technicalte  (21.06.19 22:51:35)
imar barisi basvurulari eger uzatilmadiysa 15 haziran'da bitti.
Ben basvururdum. Cunku iskan almak daha pahali ve yarin birgun elektrik , su , dogalgaz baglanirken sorun cikabilir.

  • 1917  (21.06.19 22:53:48)
@1917,

pardon onu yanlış ifade etmişim. biz zaten ne olur ne olmaz diye başvuru yapmışız, haftaya cuma ödemenin son günüymüş. ödeme yapılmazsa başvurumuz yanıyomuş.
  • sir gawain  (21.06.19 22:55:14)
youtu.be

sir gawain bu programı izle aradığın cevaplar, bu sürecin nasıl plansız üzerine çalışılmadan ortaya çıktığı anlaşılıyor, konunun yabancısı olmadığın için sıkmaz
  • freebird5406_2  (21.06.19 22:57:55)
bizim apartman yaptırdı. kışın karar almıştık, bu ay da ödemeyi yaptık.

güzel paralar verdik, metrekareye göre 5-15 bin arası düştü daire başı. bina nispeten yeni olmasına rağmen alakasız bir şekilde yıkım kararı çıkmış yıllar önce. yıkılma ihtimali tabii ki yok ama sırf bu karar yüzünden daire satılacağı zaman alıcı kredi çekemiyor gibi kağıt üzerinde bir ton saçmalık vardı. bu arada birçok bina böyle istanbulda...
yine tapudaki çizimler bire bir doğru değildi bir mimarla anlaştık bugünkü halini çizdi artık o hali geçerli olacak falan...

yani yapılması gerekiyordu bizim bina için.

şöyle de bir durum var, her dairenin katılmayı onaylaması - ödemeyi yapması gerekiyor. siz çok son dakikaya bırakmışsınız, bu saatten sonra uzlaşmanız ve paranın toplanması zaten zor olabilir.
  • asisamus  (21.06.19 23:02:21 ~ 23:03:44)
mutlaka yaptırın çünkü planlar arasında suyunu sıktıktan sonra geriye kalan 3-5 binayı yıkmak var. bakanın direkt ağzından dinledim. şu an yapamıyorlar çünkü para lazım ve istatistikler de ellerinde. %98-99 gibi bir yüzdeye ulaşır ve ufukta da seçim olmayan bir anda patlatırlar.

  • ozdek  (21.06.19 23:14:00)
aslında her dairenin ödemeye katılması gerekmiyor, 10 daireden 4ü katılmadı diyelim, geri kalan 6 daire isterse bu 4 dairenin parasını ödeyerek de işlemleri başlatabilir, devlet aldığı para tam mı değil mi ona bakıyor, aranızdaki para konusuna karışmam diyor

diğer dairelerin de parasını ödeyip işlemler başladı diyelim tekrar mastaf çıkma ihtimali var, başta parayı ödemeyen daireler yine ödemez, ya mecbur yine ödeyeceksiniz ya da süreç yarım kalacak ilk ödediğiniz de boşa gidecek, programda anlatılıyor
  • freebird5406_2  (21.06.19 23:19:14)