Toprak bahçe işleriyle ilgili birkaç soru

1. Bir saksıya attığım onlarca limon çekirdeği, çeşmeden can suyu dökmeme rağmen çıkmadı. Saksı dışarıda olduğu için bugün yağmur suyunu yedi ve 2 tane filiz vermiş. O halde musluk suyu bitkilere pekte yararlı değil gibi?

2. Evin güneş alan kısmında 1 x 1 metre genişliğinde kombinin olduğu şu karartılmış kaydırma camlara sahip bir balkonum var. Burayı sera gibi kullansam evi böcek falan basar mı?

3. Yine bu balkon serası için toprak alacağım ama hangi toprak çeşidini seçmek lazım? Torf alsam dikeceğim bitkilere olumsuz etkisi olur mu? (limon ağacı, çilek gibi) çiçek toprağı iş görür mü?

4. Limon ağacını illa aşılamak gerekecek değil mi?

1- Limon çekirdeği normalde bir bardak suyun içinde ya da ıslak pamukta önce çimlendirilir öyle toprağa atılır. topraktan çıkması zordur zaten sizde de çıkmamış.benim çıkmıştı şansa
4- Limon ağacını aşılamanız gerekecek yoksa yabani olur;meyve vermez.

  • kitik  (20.06.19 18:00:11)
limon çekirdeğinin dış kabuğu soyulup öyle ekilir 15 gün zaman kazandırır, bişeyler sulanacaksa eğer kalite sıralaması şöyle,

yağmur suyu> kuyu suyu> bekletilmiş çeşme suyu

ayrıca ektiğin limonlar ağaç olsa bile meyve vermeyebilir, limon çekirdeği ekenler uygun boya geldiğinde aşılama yapıyor.

torf alırsan eğer, ilaçlanmamışsa ki ucuz torfları ilaçlamıyolar, sulamaya başladığın andan itibaren sinek üretmeye başlar, torfun kendisi üretiyor sineği bu arada.

sadece limon ağacı bakacaksan 3 ölçü bahçe toprağı, 1 ölçü perlit ya da pomza veya lav taşı yeter.

toprak balçık olmasın, en iyi toprak da eşit oranda, toprak+kum+çakıl karışık olan topraktır.

ayrıca ağırlık sorunu varsa, toprak oranını azaltıp torfu çoğaltabilirsin ama ayrıca gübrelemen gerekebilir.
  • Fodera  (20.06.19 18:05:52 ~ 18:12:47)
1. Yağmur yağması tesadüf olmuş. @kitik haklı.
2. Kullanacağın torf, toprak ve gübrede organik kalıntı varsa sirke sineği üremesi canını sıkabilir. Ucuz zincir market torflarında bu sıkıntı oluyor.
3. 1/3 er, torf, bahçe toprağı, yanmış elenmiş gübre karışımı kullanmanı öneririm.
4. @kitik +1
  • Mirket  (20.06.19 18:07:43 ~ 18:27:24)
limon zor ve yavas buyuyen bir agac, bizim komsu buyuk bir fidan dikmisti guneyde, adamin ilk limonu almasi 4-5 sene surdu o da pek yenecek kivamda degildi. o yuzden cekirdekten falan ugrasmak yerine iri bir fidan al dik.

  • cooperr  (20.06.19 18:31:46)