yabancıya emlak yoluyla vatandaşlıkla ilgili yeni sorular

Selamlar,

Burada ara ara yazıp soruyorum, özellikle sektörün içinde olan insanlar daha fazla bilgi sahibidir yahut direkt bu işlere bakan kurumlarda iş yapan arkadaşlar olabilir aramızda diye.

Mesela bir önceki duyuruda bir arkadaş şunları söylemişti: "bu ay satışlar kilit
yeni bir kanun çıktı; tapuda işlem yapabilmesi için tercümanın adli bilirkişi olması gerekiyor
istanbulda adli arapça bilirkişi tercüman 5 kişi mi ne var- çünkü kimsenin haberi yoktu böyle bir şeyden. başvuru zamanı geçti. kasıma kadar da yeni bir adli bilirkişi listesi yenileme olayı olmayacak.
çoğu şehirde hiç yok."

Şimdi merak ettiğim, bu 250 bin dolarlık konut alımı vatandaşlığa başvuru hakkı sağlıyor ama herkese %100 veriliyor mu yoksa reddedilenler de oluyor mu? Acaba yukarıdaki örneğin de ufaktan hissettirdiği gibi "sen 250 bin doları ver, sonrasına bakarız" şeklinde bir keriz silkeleme durumu da var mı? Gerçi konut alımı vaadi bile yeterli deniyor ama pratikteki durum ne cidden çok merak ediyorum. Atay Uslu'nun geçen ay açıkladığı rakamlara göre konut alımıyla sadece 500 kişiye yakın kişi vatandaşlığa kabul edilmiş (www.memurlar.net).

Ee ne diyorsunuz?

keriz silkeleme yok da başvuru sahibi bir onaya gidiyor. hırlı mı hırsız mı şeklinde. çok popüler suçlu değilse alıyor vatandaşlığını.

konutla da değil yalnızca nakit doları getirip 3 yıl türkiye'de tutana da vatandaşlık veriliyor. 3 yıl sonunda paranı geri alıyorsun, üstüne yüksek dolar faizi alıyorsun, üstüne de vatandaşlık veriyorlar. dil, tarih, entegrasyon testi falan yok.

sayı normal. herkes cebinden 250 bin doları çıkaramıyor+onay süreçleri bitmemiş çok vardır.
  • kamile necaset  (20.06.19 10:55:42)