Topraklı Priz Bağlama

Merhaba.

Buzdolabının takılı olduğu prizi çok eski olduğundan değiştirmeye karar verdim ve 3 bağlantı girişi olan topraklı bir priz aldım duvara takmak için. Eski prize giren 2 kahverengi kablo ve boşta duran bir sarı kablo vardı. Şimdi yeni prizi bağlayacağım kablolara.

Sorum şu: önceden boşta duran sarı kablo topraklama, diğer iki kahverengi kablo da faz ve nötr bağlantı oluyor değil mi? Yeni prizin ortasındaki girişe toprakşama kablosunu, sağ ve soldaki girişlere de diğer kahverengi kabloları bağlamam gerekiyor? İnternette öyle diyordu ama yine de teyit almak istedim önceden boşta duran sarı kablonun topraklama olduğuna ve orta girişe bağlamam gerektiğine dair ki bağladıktan sonra evi yakmayayım :D Fikri olan değil de net bilgisi olanlar yazarsa sevinirim, şalterler inik ve kafamda yanan kafa lambasıyla karanlıkta bekliyorum çünkü. Ona göre bağlayıp kaldıracağım şalteri (yanmadan önceki son sözler.)

Teşekkürler şimdiden.

Evet oyle. Tam onlem alayim dersen kontrol kalemiyle hangisi faz ona bir bak

  • goodman  (17.06.19 21:27:56)
Doğru. Korkma evi yakmazsın, kısa devre vs. olursa devre kesici açar zaten. Ama benim tavsiyem eğer elektrik hakkında bilginiz yok ise bulaşmaman yönünde.

  • vhdl  (17.06.19 21:29:25)
doğru.ama sarı kabloyu bağlamana gerek yok.çünkü boşta duruyordu diyorsun.ev sanırım eski.topraklama yok sanırım.sigortadan kapat.arkadaşın dediği gibi garanti olsun diyorsan kontrol kalemiyle sigortayı kapattıktan sonra dokun.o iki kabloyu hangi yöne bağladığının bi önemi yok.

  • ny man  (18.06.19 14:43:56)