Ayt kimyada hatalı soru var mı?

Bir sayfada şöyle bir ıddaa var;

fen bilimleri eğitim kurumları kimya bölüm başkanı nihal şen, ayt testindeki 24’ncü soruda bilimsel hata olduğunu söylüyor. kimya sorusu ile ilgili şen’in itirazı şu şekilde:

“fen bilimleri testindeki 24. soruda mgso4 içeren sulu çözeltinin elektrolizi sorusunda katotta biriken mg metali miktarını soruyor.

mgso4 tuzunun sulu çözeltisinde katotta öncelikle açığa h2 gazı açığa çıkacaktır.

bu nedenle sorunun erimiş mgso4 tuzunun elektrolizi ifadesi ile sorulması gerekirdi. soru bilimsel olarak hatalıdır.”

Magnezyum elektrokimyasal olarak üretilecekse, ergimiş tuz elektrolizi ile üretimi mümkündür. Emf serisinde Hidrojenin altında(h2ye göre daha az soy) olduğu için sulu çözeltide katotta h2 gazı çıkar. Soruyu görmedim, ancak anladığım kadarı ile faraday kanunundan birim zamanda biriken madde miktarının hesaplanması isteniyor. Bilimsel olarak yanlış olsada ölçmek istediği şeyde bir engel yok gibi duruyor.

  • fezagezgini  (17.06.19 22:16:54)
@fezagezgini teşekkürler

  • Tamario  (22.06.19 20:21:36)