Binanın internet altyapısı tamam mı sizce?

Merhaba arkadaşlar,

TT binamıza uzun bir süreçten sonra binamızın fiber altyapısını tamamlamak üzere veya tamamladı ama emin değilim. TT' nin binaya özel atadığı 2 müşteri temsilcisini de aradığımda " O iş tamam, abone olabilirsiniz." dediler. Ama binanın iç tesisatını döşemek için ekip geldi 1 ay önce, katlardaki kabloların olduğu kapaklar kaynaklı olduğu için bir şey yapamadan gittiler. Onlar gidince kestik kaynakları, geçen aradığımızda ne zaman geleceklerinin belirsiz olduğunu söylediler. Ben de binanın iç tesisatının hazır olduğunu düşünüyorum. Çünkü binanın yapı izin belgesinde tesisat kısmında "haberleşme" de işaretli. Fotoğrafta gördüğünüz gibi üzerinde Cat6 yazan telefon prizi var iki odada da.
eksiup.com

Binanın girişindeki tesisat odasında da fotoğrafta gördüğünüz ucunda telefon soketi olan yukarıdan sarkan kablolar var.
eksiup.com

Bu arada TT ekipleri uzun zaman önce fotoğrafta gördüğünüz Gpon olduğunu düşündüğüm bir kutu koydu bu tesisat odasına.
eksiup.com

2 ay önce TT Genel Müdürlüğü' ne gittiğimde proje sorumlusu sonlandırma kutusu takacaklarını söyledi. Yoksa bu sonlandırma kutusu fotoğraftaki kutu mu?
Veya toplamda 2 kutu mu olacak?
Bütün bunlardan sonra abone olabilir miyiz sizce? TT cilerin her biri farklı bir şey söylüyor. Kafam karıştı. Bir de başka operatörü seçeceğim için direk TT' yi arayamıyorum abonelik için. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkür ederim.

zannedersem bu siyah olan fiber sonlandırma kutusu. şimdi duruma göre iki seçenek hatta 3 seçenek var.

1. bu fiber sonlandırma kutusundan dairelere direkt olarak tek damar fiber çekip sizin dairede sonlandıracaklar (gpon ile) katlara bakıp gitmeleri nedeni ile bu daha olası.
2. bu kutunun yanına bir kabinet daha koyup switch ile ve sizin cat6 kablolarınız ile sonlandırma. bu durumda tesisat daha hazır değil.
3. fiber ile sonlandırma yanına yine kabinet ama cat6 değil iki telli kablo ile vdsl üzerinde haberleşme. bu durumda tesisat yine hazır değil.

Edit:

sizinki FTTH 'mış. yani daireye kadar fiber gelecek.

forum.wotmp.com
  • delidir yakalayin  (14.06.19 23:45:03 ~ 23:49:54)
@ delidir yakalayın

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Editden anladığım kadarıyla 1 numaralı seçenek geçerli galiba, değil mi? Bir de daireye kadar fiber gelecek evet ama bu durumda benim 2. fotoğrafta bahsettiğim kablolar ne işe yarıyordur sizce? Üzerlerinde dairelerin numaraları yazıyor. Ben onların müteahhitin çektirdiği fiber kablolar olduğunu düşünüyorum. Çünkü Btk' nın yayınlamış olduğu bir bildiride 2018' den itibaren yapılan bütün binalarda daireye kadar fiber optik kablo döşemenin zorunlu olduğunu okudum. Bizim bina da 2018' de yapıldı. Şu durumda henüz abone olamıyoruz galiba anladığım kadarıyla.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (15.06.19 00:45:21 ~ 00:46:23)
evet bir no'lu seçenek geçerli.

şöyle,

aslında sistem hazır. siz abone olduğunuzda ekip gelecek bahse konu kutudan dairenize, şaft tüneli ve katlarda bulunan dolabı kullanarak kablo çekecek (katlardaki dolaba kadar kabloları hazırlamış olabilirler ama zayıf bir ihtimal) bu kabloyu mevcut data, telefon, anten prizlerinden birisinden pörtletecekler. :) yani mevcut bir kablonun yanından geçirecekler size uzun gibi görünebilir ama taş çatlasın bir saatte hazır hale getirirler interneti.

ikinci resme gelirsek, ilk olarak o kablolar bakır. fiberoptik iletişim yapamaz. o cat6 kabloları belki superonline kullanır ileride. o da switch koyarlarsa. türk telekom gibi bir sistem de yapabilirler. hiç belli olmuyor operatörlerin ne kuracakları. geçenlerde bir sitede gördüm sizinki gibi cat6 kablo çekmiş müteahhit. üç operatör kendi kutularını koymuş. türk telekom cat6'ları kullanmış. diğerleri sizin sistem. yani bu işin bir standardı yok şimdlik herkes kafasına göre takılıyor. hiç bir projede henüz fiber çeken görmedim.
  • delidir yakalayin  (15.06.19 01:06:51 ~ 01:07:50)
Sizin dediğiniz durumda Türk Telekom ekiplerinin gelip dairelere fiber çekmesini bekleyeceğiz o zaman kuzu kuzu. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim :)

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (15.06.19 02:25:05)