Piyano kursu yerine org kursuna gitmek

Eve piyano almak zor olduğu için

www.hepsiburada.com

bu tarz bir orgla ne kadar mümkün olur piyano öğrenimi? BU tarz bir şey alıp piyano kursuna gidip, evde bunla pratik yapmak veya direk org kursuna gitmek piyano yerine?

Amaç piyano öğrenebilmek aslında. Piyanonun vegan olmama durumları yüzünden daha çok orgla idare etmem gerek. Vegan piyano bulunca ona geçiş yaparım.

Kendim çalıştığım üsttekinin küçüği bir orgum var da çok gelişmiş değil. O yüzden yenisi şart.

Öncelikle, org denen alet şu: www.yamaha.com

Senin dediğin aletlere bizim köyde "rompler" ya da "keyboard" ya da "klavye" derler. Onlar evde kendini eğlendirmek kullanılabilir en fazla.

Gelelim bu aletlerle piyano çalışılıp çalışılmayacağına. Olur tabi piyano sesi açarsın. Basit şeyler çalarsın. Ama bu aletin tuşesine alışınca gerçek bir piyanonun başına oturunca "ben çalamıyorum bunu" diye ağlarsın. Garanti.

Piyano çalacaksan en azından fatar numa falan al. Gerçek piyanoya en yakın tuşe fatar'larda var benim gördüğüm.
  • alperz  (13.06.19 22:20:13)
öncelikle şunu belirtmek istiyorum. türkiyede düzgün org dersi veren yer kurum yok.
varsa da haberim yok.
org için arı metodlar var, mantığı ve eğitimi piyanodan bir tık farklı.
piyano dersi ile başlamanızı öneririm.

ama elbette bütçesel durumlardan ötürü evinize elektrik piyano almak durumundasınız. ki bahsettiğiniz org burada devrey giriyor.

org diye satılan keyboardlar, stüdyo, sahne çeşili kullanımlar için üretilmiş veya evde hobi amaçlı çocuk oyuncağı maksatlı cihazlar. eğitim için kullanılmasını tavsiye etmemekteyim.

bundan ziyade, temiz bir ikinci el elektrik piyano bulmanız, bununla eğitiminizi geçirmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Zira, piyanonun tuş ebadı, tuş ağırlığı, tuşa basıldığı andaki mekanizma ve bu mekanizmanın hissiyatı, eğitiminiz için elzemdir. bunu birebir simule eden elektrik piyanolar olduğu gibi, bütçesel bazda en azından birazını sağlayarak eğitim almanız tavsiyedir...

bu nedenle klavye, keyboard, org değil piyano bakmanızı öneririm.

baktığınız cihazdan 500-1000 tl daha fazlasına sahibinden, letgo gibi sitelerde 2. el piyanolar bulmak mümkündür...
  • jeanluc  (14.06.19 02:10:04)
Yani org ve piyano konusunda cahilim ama mantıken bakacak olursak org tınısıyla piyano tınısının farklılığından kaynaklı kulak alışkanlığı oluştuğunda muhtemelen bu piyanoya geçildiğinde daha zor hale gelecek.

  • filipis  (14.06.19 02:15:28)
linkini verdiginiz klavye zaten piyano ogrenmek isteyenler icin giris seviye cihaz olarak cok tavsiye ediliyor. iyi bir secim bence. onunla baslayip ilerleyebilirsiniz.

gercek piyanoya gececeginiz zaman da bir elektronik piyano alirsiniz. onlarda hayvansal bir sey kullanilmiyor diye biliyorum. mesela:

www.do-re.com.tr

ekleme: tabi ben eski piyanolardaki gibi fildisi, kuzu bagirsagi vs. kullanilmamis olmasindan bahsediyordum. ipek ve deri gibi materyaller kullanip kullanmadiklarini da sorup arastirarak ogrenirsiniz.
  • dilemma of subscribtionability  (14.06.19 08:42:32 ~ 08:46:49)
youtu.be

mesela bu casio org var 400 lira civarına ama piyano gibi tuşlarda ağırlık yok. PEdal yok. Sesi de farklı piyanoya göre. Bunu alacağım gibi?
  • CursedChico  (23.06.19 15:25:52)