Ltd ortaklık ortaklar arasında fikir ayrılığı varsa nasıl biter?

Hikaye: İki ortaklı (Ahmet ile Mehmet olsun) ltd bir şirket.

Ahmet ve Mehmet 65 yaşında, 40 yıllık bir ortaklık. Kar eden başarılı bir şirket. Anadolu'da küçük bir KOBİ.

Ahmet şirketin beyni, şirketin ana faaliyetlerini yürütüyor ama başka işlerden hiç anlamıyor.
Mehmet ise finans ve idari işlere bakıyor.

Mehmet ortaklığı bitirmek istiyor. Ahmet'e hissemi al ya da kendi hisseni bana sat diyor. Mehmet'in tuzu kuru, zengin, başka mal varlıkları, kira geliri var. İşten de artık bunalmış. Emeklilik hayatı yaşamak istiyor.

Ahmet'in Mehmet'in hissesini alacak parası yok. Kendi hissesini Mehmet'e satmak istese Mehmet çok az bir rakam teklif ediyor. Ahmet'in başka gelir kaynağı yok, mal varlığı yok, işini de çok seviyor, daha emekli olmak istemiyor. Bu yaştan sonra başka iş bulması veya yeni bir ticari oluşum içine girmesi de mümkün değil. Mehmet'in hissesini almak için borca girmesi de mümkün değil.

Ahmet Mehmet'e "tamam sen çalışma, istediğin bir müşavir, denetçi ekibi her ay şirket karına baksın, hesaplar incelensin, karın %50'si hesabına yatsın, keyfine bak ama şirketi devam ettirelim" diyor. Mehmet bunu istemiyor. Ya kendi gitmek istiyor, ya da Ahmet'in gitmesini.

Şirketi satın alacak bir yatırım şirketi vb. de bulamıyorlar.

Soru 1 - Bu ortaklığın bitme şekilleri nelerdir? Her iki tarafın da en az zararla çıkması nasıl sağlanır?
Soru 2 - Ortaklardan biri ortaklığı bir neden bulup haklı sebeple bitirmek isterse diğerine tüm haklarını ödüyor mu? İşleyiş nasıl oluyor? Emsal haklı sebepler nelerdir?

ortaklıklar her zaman sıkıntılıdır. mehmet sermaye arttırımı yapıp ahmeti kapı önüne koyabilir. anlaşma yoluna gitmeliler. ahmetin mehmeti ikna etmesi şart. eğer olmuyorsa ahmet payını mehmete satıp eline geçen parayla aynı işi devam ettirsin.

  • scudman1  (13.06.19 15:07:08)
sermaye arttırımı durumunda ahmet arttırıma katılmaz ise ne oluyor? Mehmet hakkını verip gönderiyor mu yoksa ortaklık payı mı azalıyor?

  • la lykia  (13.06.19 15:21:48)
Ahmet şirketi ve varlıklarını kefil gösterip kredi çeksin. Aldıgı parayla Mehmetin hissesini alsın.
2. Alternatif: sıralı uzun vadeli çekler/senetler versin.
3. Alternatif: kendine yeni ortak bulsun, Mehmetin hisselerini aldırsın.
  • 507  (13.06.19 15:38:58)
Sirketin degerini bu ikili mi hesapladi?

  • brkylmz  (13.06.19 15:47:49)
@brkylmz evet, aslında bir de şirketin mali müşaviri var, o da hesaplamaların içinde. Bir de bu mali müşavir ile Mehmet kanka. Eski hesaplarda bir iş olduğundan şüpheleniyor Ama Ahmet'in bunu kanıtlayabilecek delili yok. Eski hesaplar incelensin istiyor ama Mehmet ile inatlaşmaya da cesareti yok. @scudman'ın dediği gibi suyuna gitmeye çalışıyor.

@507 Evet belki şirket üzerinden kredi çekmek bir fikir olabilir. Ahmet yeni ortak arıyor ama henüz umut yok. Piyasa da malum çok kötü. Yaşı 65 olduğu için uzun vadeli çek / senet işine girmeyi riskli buluyor. Bir hastalık vb. durumunda çalışmaya devam edemezse borcu nasıl ödeyeceğim diye korkuyor.
  • la lykia  (13.06.19 16:25:46)
degerlemeyi su yuzden sordum,

- ya yuksek fiyat konmustur o zaman ahmet diyecek ki tamam ver o parayi bana ben ayrilayim (ki mehmet yanasmaz buna da olta atiyor iste)
- ya cok dusuk bi bedel konmustur ki bu ahmet'in isine gelir alsin hemen.
- ya da duzgunce hesaplanmistir, ahmet almak istese de alamiyordur (bu sefer de yine mehmet'e sen al diye teklif edecek, mehmet de almayacak. ahmet de daha dusuk bi fiyat teklif edip alacak)

bu tur ayriliklar da iki tarafin da hak hukuku gozetmesi cok onemli. yoksa degil 40 yillik ortaklik, kardesler bile birbirine giriyor. insallah temiz bir sekilde-sirkete zarar vermeden hallolur.
  • brkylmz  (13.06.19 18:54:16 ~ 18:55:31)