otel odası kilitleri nasıl oluyor?

bu kartla açılıp kapanan kapılar için soruyorum. diyelim siz kapıyı açtınız, içeri girdiniz ve kapadınız, kapı da kitlendi. kart da odaya enerji vermesi için tuvaletin yanındaki yere takılı vaziyette. bu karta sahip bir başka birisi (örneğin otel görevlisi) siz içerideyken ve odaya enerji verilirken kapıyı açabiliyor mu? eğer sistem böyleyse sizce de bu bir güvenlik açığı değil mi?

Odaya enerji verilirken ve sen içerdeyken kapının açılmamasını sağlayan fiziksel kilit oluyor arkada, onu çevirirsen açamaz kimse. Veyahut rahatsız etmeyin kartı da asabilirsin.

  • ekaterina  (12.06.19 22:15:46)
Odaya enerji verilirken kapının açılması mümkün müdür bilmiyorum ama açılacağını pek zannetmiyorum.

Neden zannetmiyorum dedim, çünkü böyle bir sistem geliştirmesi çok kolay da ondan. Donanımsal olarak bir "logic gate" ya da yazılımsal olarak MCU'ya gömeceğin bir if döngüsüne bakar. Eğer açılabiliyorsa bana göre bu bir güvenlik açığıdır.

Muhtemelen otel görevlilerinin kartları müşterilerinkilerden farklıdır. Farklı bir sorgulama sinyali gönderiyordur. Dolayısıyla tek bir kartla bütün kapıları açabilirler. Ben müşterilere verilen kartın birebir aynısı ile açılmaya çalışılırsa kapının açılmayacağını düşünüyorum. En azından ben böyle bir sistem tasarlasam böyle yapardım.

Edit: Açılıyormuş ama dediğim gibi ben böyle bir sistem tasarlasam açılmasına izin vermezdim.
  • vhdl  (12.06.19 22:22:40 ~ 22:41:17)
Diyelim odadaki misafir iki gündür çıkmadı, kalp krizi geçirip ölmüş olabilir. Bu durumda hazır kapıyı mi kırıp giriyorlar?

  • elorelia  (12.06.19 22:27:32)
açabiliyor. odaya girerken 2 kart alıyoruz mesela, bir kişi içerdeyken diğeri kartını basıp girebiliyor. güvenlik açığı değil.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (12.06.19 22:30:14)
odaniza siz istemediginiz surece girilmez, bunu da siz kapiniza rahatsiz edilmek istemediginizi belirten uyariyi asarak ya da kapiyi icerden kilitleyerek yapabilirsiniz. eger bu ikisini de yapmazsaniz siz odadayken bir gorevli iceri girecekse mutlaka kapiyi calacak ve seslenecektir.

  • tahtakafa  (12.06.19 22:32:28)
kapi ile enerji sisteminin bir baglantisi bulunmuyor. birbirinden bagimsiz sistemler. iki kisi kaldiginizda birinizin karti enerji guvenlik kutusuna takiliyken diger kart ile kapiyi acarak bunu onaylayabilirsiniz. gorevlilerde butun kapilari acan master kartlar olur genelde. onlar bu kartlar ile istedikleri odaya girebilirler evet. guvenlik acigi pek degil. sistem bu sekilde tasarlaniyor cunku. ekaterina'nin dedigi gibi kapilarin ic tarafinda fiziksel kilit olur. eger icerideyken birisinin odaya girmesinden endise ediyorsaniz fiziksel kilidi kullanabilirsiniz.

  • crucio  (12.06.19 23:25:12)
Fiziki kilit ile kilitlenmediği sürece başka personeldeki master card ile kapı açılır. Sabah odayı boş sanıp giren personele denk gelmiştim

  • kondansator  (12.06.19 23:58:28)
Otel kapı kilidi ve enerjiyi kontrol eden enerji saver denilen cihaz birbirinden bağımsız çalışır.
Otel kapı kilidi kartla açılıp içeri girdikten sonra odanın iç tarafındaki emniyet mandalı çevrildiğinde o kilidi kat görevlileri açamaz, sadece resepsiyonda bulunan acil durum kartı ile açabilirler veya odanın metal anahtarı ile.
Odanın iç kısmındaki mandalı çevirmediysen kat görevlisi lönk diye odaya girebilir.
Otel kapı kilidi çalışma mantığı ile ilgili en detaylı bilgiler otelsistemleri.com sitesinde mevcut.
www.otelsistemleri.com
  • unlztrk  (03.12.21 12:11:54)
güvenlik protokolü temizlik yapan personelin hırsız olmayacağı varsayımı üzerine kurulu

  • bir soru sorcam  (03.12.21 14:10:58)