Laptopu sürekli fişte mi kullanıyorsunuz?

Selamlar, herkes farklı kullanıyor siz nasıl kullanıyorsunuz?
Şarj edip boşalınca şarja mı takıyorsunuz? Yoksa sürekli fiş takılı halde mi?
Bir arkadaşım pili şarj et ve pcden çıkar sonrasında sürekli fişte kullan demişti.

Sizce pil ömrü için mantıklı mı?

pil için mantıklı olsa bile bilgisayar için mantıklı değil. elektrik kesintisinde bilgisayarına donanımsal olarak zarar verebilirsin. ayrıca boşta duran pil zaten bir süre sonra kullanılmaz hale gelir. yeni pil teknolojisinde zaten sürekli şarjda kullanman ile sökmen arasında büyük bir fark olmaz.

  • helenart  (11.06.19 00:08:11)
Sürekli fişe takılı. Belirli aralıklarla üretici firmanın yazılımı şarj aletini iptal edip pilden alıyor enerjiyi.

  • heritage  (11.06.19 00:11:12)
@heritage hangi marka bu? lenovoda var mı acaba?

  • six packsiz  (11.06.19 00:41:44)
Şarjı bittikçe fişe takıyorum. Genelde şarjlı kullanıyorum.

  • megalomaniac  (11.06.19 00:48:00)
Ben tam doluna kadar fiste tutuyorum, sonra çıkarıyorum. 5.5 yıllık bilgisayar, pil konusunda hiç sorun yaşamadım.

  • fraise  (11.06.19 00:52:34)
@fraise tam dolana kadar kullanıyor musun aynı zamanda?

  • six packsiz  (11.06.19 01:12:54)
hep pil takılı ve fişte kullanıyorum yıllardır. Zaten fişe takılı olmadan pek kullanma ihtiyacım olmadığı için batarya ömrü konusunda yorum yapamayacağım

  • nundu  (11.06.19 01:18:47)
Her zaman fişte. Çoğu laptopta pil koruma modu var, pil %60 civarına kadar şarj olduktan sonra sürekli o şarj seviyesinde tutuyor. Lityum piller kısmi şarj seviyesinde kaldıklarında daha uzun ömürlü oluyorlar ama tabi pile ihtiyaç olduğunda da yarım şarjlık kullanım süresi oluyor.

  • mikro patlama  (11.06.19 01:55:27)
2012 model samsung laptobum var. Pil koruma modunda kullandım hep. %80'e kadar şarj ediyor. Hala 1.15 dk pil ömrü veriyor cihaz.

  • denizgonen  (11.06.19 05:40:15)
Laptopu surekli fiste tutmak overcharging olayina giriyor ve bu da pil omrunun anasini belliyor. Piliniz bir sure sonra sisme yapabilir. Mantikli olan ise sarj olayini %20 ile %80 arasinda tutmak.

  • tezek  (11.06.19 06:29:30)
sarjda tutmak pilin icine eder. eger pil sokulebiliyorsa pili cikartip fise takili kullanmak lazim. ayda bir falan da pili kullamak lazim. yok eger pil cikartma olasiligi yok ise o zaman mecbur cycle yaptiracaksin.

elimde 5 senelik macbook air var, cycle yaptiriyorum ve hala pili 8 saatin uzerinde gidiyor. ilk aldigimda 10 saat civari gidiyordu.
  • cooperr  (11.06.19 08:15:58)
Pili çıkarıp kullanma olayı mantıklı geldi başta ama sanırım masaüstü gibi bir sistemi yok o yüzden elektrik kesintisinde büyük arızalar verme ihtimali yüksek diyor herkes.
Sanırım kullanırken şarj biterse fişe takıp kullanmaya devam edeceğim, dolunca da çıkarıp yine bataryadan kullanmaya. En mantıklısı bu gibi.

  • six packsiz  (11.06.19 09:20:47)
@six packsiz bu şekilde kullanırsanız laptopun şarj düzeyi sürekli değişecek ve gerçekten şarjda kullanmak zorunda kaldığınızda ve şansınıza o an şarj bitmeye yakınsa laptopu kullanamayacaksınız, dolayısıyla şarjlı pilin faydası kalmıyor, ömrü uzasa ne olur?

doldur-boşalt inancı geçmişte kullanılan nikel-kadmiyum tipteki pillerden kaynaklanıyor, o piller çoktan tarih oldu ama inanç devam ediyor.
  • mikro patlama  (11.06.19 23:02:10)
evet. omru uzasa ne olur takimindanim. mezara mi goturucem.

  • hot potato  (11.06.19 23:04:15)
evet çünkü oyun oynuyorum.

  • nothing in my way  (11.06.19 23:25:13)
hep fise takili kullanirim. 4 senelik laptopla ekran isigi sondayken 2 2.5 saatlik film izliyorum rahat rahat. omrunden cok fazla gitmis diyemem.

  • xenophobe  (18.06.19 13:22:06)