Askerlik tecil

En sona özetini geçtim orayada bakabilirisiniz

Merhabalar öncelikle ,

Bir problemim var , çözüm bulamadım , tek çarem ekşide sorup yanıtlayan olsun diye beklemek kaldı

Sözlükte başlık açıp formata aykırı davranmak istemedim ,

Soruya geçelim

Yaşım 25 4 yıllık okulumun 6. Senesindeyim , kaldı 1 sene daha uzatma hakkım , ama okulun bitmesi ihtimali yok , ilk sene hazırlık okudum sonraki iki senede okuluma gittim , ama sonra ekonomik sebeplerle başlayan okula gidememe durumum bir cok farklı sebepten okula devam edemeyeşime neden oldu , kaldı bir sene uzatma hakkım , ve okula gidemeyeceğim gitsemde okul bitmez çok dersim var , alamam bile o kadar dersi

Askerlik tecilim 2021 in ilk günü bitiyor , yani yaklaşık 1.5 yıl tecilim kaldı

Son yapilan bedelliyi yaş sebebi ile 7 ayla kaçırdım

Liseden üniversiteden mezun olduğunuzda keyfi olarak askerliği 2 yıl tecil edebiliyorsunuz , yada lise bitince üni ye başlayarak üni bitince yükseğe başlayarak 29 yaşına kadar uzatabiliyorsunuz askere gitme olayını

Şimdi benim yaş 25 , lise mezunu üniversite öğrencisiyim , 1.5 yıl sonra üni.den okuldan kaydı silinmiş bir lise mezunu olacağım , yani ne okuyor nede yeni mezun olmuş biri olmadığım için tecil seçeneğim kalmayacak

Yeni çıkan yasa gereği isteyen istediği zaman bedelli yapacak ve 2 ay sürecek , ama ben hayatımın 2 ayini askerde geçirmek istemiyorum

Ve Türkiye'de 1-2 sene sonra ne olacağı belli değil bu konularda , yani 1.5 sene sonra tecilim dolduğunda askere gitmek istemiyorum , daha fazla tecil istiyorum ,

Nasıl tecil ettirebilirim daha fazla ,bu konuda yardim istiyorum , çünkü internette hiçbir yerde tecil ettirme hakkında doğru düzgün bilgi yok

Aciktan adelete başladım bu sene , seneye mezun olacağım üni bitmeden , oradan mezun olunca , bu mezuniyet ertesi 2 sene keyfi tecil olayını yapabilir miyim acaba

Özet

2021 in ilk günü üniversite okuma sebebi ile başlattığım tecilim bitiyor , ama mezun olamamış olacağım , ama tecil bitmeden 6 ay önce 2 yıllık AÖF ten mezun olacağım , tecilimi nasıl uzatabilirim

valla ben aöf okurken 7. sene bittiğinde mezun olmamıştım. ama sonraki her sene, yılbaşı zamanı, şubeye öğrenciliğimin devam ettiğine dair belge gönderdim ve askerlik 1 sene ertelendi. yanlış hatırlamıyorsam 2 sene yapmıştım bunu. ve bildiğim kadarı ile 29 yaşına kadar bunu devam ettirebiliyordunuz. örgünde farklı bir uygulama var mıdır bilmiyorum.

yani aslında işleyiş şöyle. üni kazandığınızda, üniversiteniz askerlik şubesine bir yazı gönderir ve askerliğiniz 7 sene tecil edilir. mezun olduğunuzda tekrar bir yazı gönderilir ve teciliniz sona erer. ancak 7 sene sonunda mezun olamadıysanız sorumluluk sizin olur. öğrenciliğinizi belgelerseniz 1 sene daha tecil alırsınız, ta ki 29 yaşına kadar.

ben 2016'da mezun olduğumda işleyiş böyleydi. kesin bilgi almak için askerlik şubenize başvurmanız daha iyi olur. bazı şubelerde cins memurlar olabiliyor ama genelde yardımcı oluyorlar. ilk gidişimde ben de korkuyordum ama canavar değiller :)
  • bilmem ki  (28.05.19 00:12:50 ~ 00:14:18)
Bedelli 2 ay değil 1 ay olacak. Durumun varsa yap kurtul 1 ay bir şey değil. ayrıca yasa geçince 29 yaşa kadar tecili 28'e düşürecekler. yurtdışında yaşamadığın sürece bu olay hep karşına çıkar. yaş ilerledikçe de daha zor olur askerlik yapmak. bence yaşın daha fazla ilerlemeden yap kurtul bak keyfine.

  • Neill  (28.05.19 00:33:22)
Milli savunma bakanlığı şöyle bir resim paylaşti simdi internet sitesinde
eksiup.com

Buna göre lise mezunu keyfi olarak 29 a kadar tecil edebilecek mi
  • Supremei  (28.05.19 11:51:23)
29 yaşından 22 ye düşürmüşler. öncesi/sonrası olarak oku.

sen üni okuduğun için o kısım seni ilgilendirmiyor. seninki 28 yaşına kadar olacak.
  • Neill  (28.05.19 12:00:13)
Teşekkürler cevaplarınız için

  • Supremei  (28.05.19 22:18:22)