İmamoğlu'nu tam olarak bu kadar özel kılan şey nedir?

Cidden merak ettiğim için soruyorum.
Seçimden önce İmamoğlu'nu tanıyan (Beylikdüzülüler hariç) var mıydı?
Bu adamı, diğerlerinden ayıran şey tam olarak nedir? İktidarın/Erdoğan'ın karşısındaki herhangi biri zaten bu kadar oy almayacak mıydı? Yani iktidarın ayrıştırıcı diline karşı bu kadar sıkı kenetlenen muhalif, orada aday olarak ben bile olsam bu kadar oy toplamama yardım etmeyecek miydi? O zaman bu adamın sırrı ne tam olarak?

Not: Tartışma başlatmak değil amacım. Sadece anlamaya çalışıyorum. Moderatörler silmeyin yani.

1. pozitif olması, gülümsemesi yetmez mi? bıktık tuvalet suratlı tiplerden.
2. başka biri bu kadar oy alamazdı. gayet net.

  • scudman1  (27.05.19 21:21:20)
Pr ve kemalistlerin lider arayışı.

Bundan bir yil once muharrem ince superdi muthis liderdi. Ondan önce de kilicdaroglu vardi tv duellolarindan sonra yillardir aranan liderdi hatta sakin güç diye lakap takmışlardı. Simdi de imamoglu super iste sonunda bulunan lider.

Bu beyaz yaka laikl kemalistlerin lider arayışı bitmez. Bildikleri yanıldıklarına hicbir zaman yetmiyor maalesef. Her seçimin ardından ömer hayyamdan celladina asiksa millet bir sey bir sey bla bla paylaşan chpli ofis boy berk veya pelinsu bilmiyor ki bunu dediği kitle en azından somut kosullar nedeniyle geri kalmış bir guruh donup kendisine baksa bir de keske bence o cahil guruh cok daha tutarlı ve politik.
  • biravekahve  (27.05.19 21:28:33)
muharrem inceyi 2 ayda özel kılan şey ney iydi ise o. kısaca muhaliflerin gazını alan projeler. türkiyede iki kutup yarattılar ikisi de sahiplerinin kukla gösterisi tarafından oynatılıyor. sahiplerini de biliyorsunuzdur zaten.

  • dismainpula  (27.05.19 21:34:48)
babasından 7/24 dayak yiyen kız hemen ilk gördüğü erkeğe aşık olup evlenmek ister. halkın %50'si tam olarak o psikolojide.

  • nickini degistiren yazar  (27.05.19 21:38:04)
özel bir şeyi yok.
baykal gidene kadar kılıçdaroğlu başkan olsa var ya üff diyorlardı. şimdi kılıçdaroğluna sövmeyen chpli yok.
gezi sonrası seçimlerde çare sarıgüldü. bugün sarıgül -şimdilik- siyasi tarimizden silindi diye kutlama yapıyorlar.
hemen ardından ekmeleddin geliyor. off olm bu sefer milliyetçi/ülkücü tarafta bizimle kesin ya lider gibi lider herkesi kucaklayacak profil falan. ekmel şu an mhpde akp yancılığı yapıyor.
sonra muharrem geldi. olm bu adam var ya ejderha kesiyor aq diye gezdiler. bir insan hem bu kadar kucaklayıcı olup hem de bu kadar güzel laf sokar mı diye hype trenindeydiler yine, ne kadar da lider ruhlu diye dolaştılar. sonunda cami avlusuna, karakol duvarına bırakılan bebeler gibi kaldılar bir de onun için ağladılar.
şimdi imamoğlu var işte.
  • denek hayatım  (27.05.19 21:48:10 ~ 21:49:10)
25 yıl sonra İBB Başkanlığını kazanmış olması.

  • sfteses  (27.05.19 22:18:24)
söylemleri kuvvetli. pasif bir tip değil. ekrem imamoğlu ne zaman ekrem imamoğlu oldu diye sorarsan söylediği jilet gibi sözlerden sonra oldu.
''Hak yemem, hakkımı yedirmem''
''adama kişiye kişilere vakıflara derneklere cemaatlere hizmet işi bitti''
''kucaklayışımdan kimse kaçamaz''

bununla beraber başarılı bir kariyeri var. binaliye baktığın zaman kaybedilmiş bir izmir belediye başkanlığı, fiziksel kapasitesinin hayli düşük olması.
bunun için izmirdeki voleybol oynayışına: www.youtube.com
ve
penaltılara bakabilirsiniz: www.youtube.com

pamukova, çorlu ve ankara'daki inanılmaz tren kazaları, ankara-eskişehir tren yolunun kuş yollarının üstüne inşa edilmesi ve her seferde tren bazı kuşlara çarptığı için trenin önünün kan revan içinde kalması, milyonali olması, tahtaya yazı yazamaması, bulut sistemi için kafayı sıyırmayın düzleminde saçmalaması...

kendisinin zaten ortaya çıkışı düşük profilli olmasından hareketle seçilmiş olmasıdır. bu ekrem imamoğlu'nu daha parlak gösteriyor.

ama imamoğlu'nun ortaya koyduğu ekonomik tablolar, vatandaşla konuşurkenki iletişiminin kalitesi, başarılı ve zengin bir kişi olması, nezih bir profil çizmesi, seçim gecesi yaptığı tüm hareketlerin ve açıklamaların son derece doğru ve yerinde olması o gece herkesten tam not alması, mesela beylikdüzü'nde depremle ilgili çalışma yapması sebebiyle istanbul'da tek olması, eşinin düzgün bir insan olması ve görünüşü insanlarda yeter ya bıktık geoit tiplerden bakın imamoğlu ve eşi ne kadar düzgün insanlar etkisi yaratmış olabilir.

güncel sebepler de var tabi. türkiye'nin şu anda ekonomik olarak sıçmış gibi bişey olması, belediyeyi 25 yıldır aynı zihniyetin yönetiyor olması da insanlarda değişsin amk yeter biraz da başkası gelsin düşüncesini oluşturmuş olabilir.

yaptığı icraatlara bakarsak suyu indiricem dedi. binali ve tayyar nereye indiriyosun arkadaşım dedi. adam geldi indirdi. şimdi binali ben de indiricem diyor. akbili indiricem dedi aynı tepkiyle karşılandı. yıllardır 80-85 lira olan öğrenci aylığı şu an 40 lira ve bu ekrem imamoğlu'nun hanesine gol olarak yazıldı. insanlarda bir adalet talebi var ve imamoğlu'nun bunu sağlayabileceğini düşünüyorlar. mesela 15 temmuz vakfı gibi maddi giderleri olmayan vakıflara milyonlarca para ödenek ayrılmış, atm personelleri ortada, bir sürü lüzumsuz üst düzey araçlar kiralanmış. bunların hepsi afişe oldu ve insanlar ekrem imamoğlu'nun böyle lüzumsuz israf anlamındaki harcamaları yapmayacağına inanıyorlar ki doğru da. adam ben kendi arabamı kullanıyorum dedi mesela. başakşehir meselesi var. başakşehir'e ibb'den para akıyordu. halk ekmek arda için finansal kaynak yarattı. imamoğlu çıktı ben bu şehrin beşiktaş'ını galatasaray'ını fenerbahçe'sini destekleyeceğim dedi. hepimizin de istediği buydu.

düşündükçe aklıma geliyor.
  • error522  (27.05.19 22:21:50 ~ 22:36:47)
harbiden yukarıdaki yorumlara gülüyorum ahaha :))

muharrenm ince'nin aynısı falan yazmışlar.

abi farkında değilsiniz sanırım ama imamoğlu girmiş olduğu seçimi kazandı.

hem de 25 yıl aradan sonra partisine ibb başkanlığını getirdi.

bunu algılayabilmenin oldukça kolay olduğunu düşünüyorum.
  • sfteses  (27.05.19 22:28:23)
"iktidarın/Erdoğan'ın karşısındaki herhangi biri zaten bu kadar oy almayacak mıydı?"
bu bu kadar kolay olsaydı daha önce yapılırdı.

yukarıda ekrem'e sallayanlar tam olarak "muhalefette düzgün lider yok o yüzden akp'ye oy veriyorum" tipli "tayyip gitse yerine daha iyi kim gelicek ağbii" diyenler.

bu adamın sırrı falan yok, akp'nin içine sıçmadığı bir türkiye senaryosu olsaydı gayet sıradan bir siyasetçi insan olacaktı. çünkü bu adam idealin bile altı bir medeni toplumda söylenmesi elzem olan, standart oluşturması gereken şeyleri söylüyor. ama bu adamlar siyaseti de toplumu da bu hale getirdiler işte, bokunda boncuk aramak zorunda kalıyoruz.

ama şu şartlarda kimsenin özel, muhteşem siyasetçi vs. olmasına gerek yok. akp'nin karşısına kim çıkarsa çıksın oy vermeyen kişinin de istediği siyasetçiyi başında isteme lüksü yok. sen akp'yi sevmiyorsan cidden başından gitmesini sağlarsın ki sonraki gelene istediğini yaptırabilesin. bilmem kaç yıllık iktidar sonrası kıl payı seçimi kazanan bir siyasetçi halkı karşısına alamaz. şuncacık basit bir düşünme şekline bile varamayan insanların ekrem'i istememesi ya art niyet ya da naiflik; başka açıklaması yok.
  • Jux  (27.05.19 22:28:23 ~ 22:30:27)
çok uzun uzun açıklamaya gerek yok. yeni yüz yeni umut arayışı zaten bu ülkede su nerden aksan gidecek yüzde 50 mevcut.

  • mikahakkinen  (27.05.19 23:02:39)
Yukarıdaki yorumları ağzım açık okudum hakikaten.. Adam 25 sene sonra İBB'yi aldı, süreci sükunetle ve doğru kararlar alarak, kararlı bir biçimde yönetti, seçin gecesi defalarca canlı yayına çıkarak güven de verdi.. Sarıgül ve Ekmeleddin'i, İnce ve İmamoğlu ile bir görmek akıl karı değil gerçekten. Ama ben İnce'nin hazırladığı temelin üzerine İmamoğlu'nun geldiğini, İnce'nin başarı ve başarısızlıklarından çok iyi ders çıkardığını düşünüyorum. Liderlerin en önemli vasıflarından biri budur zaten. İnce'yi yedirmem ama Sarıgül'dür, Ekmeleddin'dir, bunlar hiçbir zaman benim için İmamoğlu gibi bir lider olamadı.

  • gmzo  (27.05.19 23:12:56)
duyurunun bütün aktrolleri toplanmış. adam seçimle başkanlığı kazandı, elinden alçakça alındı. adam tüm gücüyle hukuk savaşı veriyor. özel kılınması için bir sebep mi var?

  • nothing in my way  (27.05.19 23:23:32)
Devletin arşiv twitter hesabını takipçisi çok diye kendi Twitter ı yapan binali den daha sempatik olması.

  • baal  (28.05.19 00:16:59)