Bayram'da uzun yola çıkayım mı?

Selam,

Malum önümüz bayram yeni aldığımız araçla yola çıkıp çıkmama konusunda tereddütlerimiz var. Durum şu: Benim şöförlük pek iyi değil. Aracı aldık işte geliştirelim diye kendimizi. 1 haftadır bizde. Hanımın da mükemmel şöfrlüğü yok.

Gideceğimiz yol : Ankara - Aydın. Yani çok virajlı fln değil dümdüz double yol.
Hanımın sürüş bilgisi 6/10, benim 5/10. 1 Haziran Cumartesi öğleyin yola çıkmayı düşünüyoruz. 550 km yolumuz olacak.

Kafamdaki ilk fikir şu bi şekilde cesaret edip çıkmam lazım yola zira ben korka korka asla öğrenemem. Gerekirse 7 saatlik yolu 10 saatte gideriz sağdan sağdan ama gitmem lazım diyorum.

İkinci görüş ise ne kadar iyi olursan ol bayram trafiği başkadır Cumartesi de olsa insanlar anca yola çıkmış olur kalabalık olur diyollllaaaar.

Sizce ne yapmalı? (Motivasyona ihtiyacım var)

moral bozmak gibi olmasın ama bayram trafiğinde yola çıkmayın derim. başka bir zaman olsa tecrübe kazanmak için çok iyi bir güzergah ancak bayramda sıkıntılı olur diye düşünüyorum. zira çok fazla insan yola çıkacak, tecrübelisi/tecrübesizi/kendisini tecrübeli zanneden magandası falan derken çok fazla risk oluşacaktır.

  • shadowfollower  (27.05.19 16:27:02)
acemilik uzun yolda atılmaz diye düşünüyorum. çünkü uzun yolun dinamikleri çok farklı.

  • yemrem  (27.05.19 16:28:43)
tecrübeniz yoksa bayramda yola çıkmayın. ölebilirsiniz. siz değil ama yoldaki başka bir durumdan dolayı ne yapacağınızı bilemeyip zor durumda kalabilirsiniz. allah korusun önünze bir hayvan çıksa fren yerine gaza basıp yoldan aşağı uçarsınız bir yerlerde.

tabi bunu dememe rağmen bayramda yola çıkacak olan milyondan biri siz olacaksınız. güle güle gidin gelin ne diyeyim. yeni araba almışsınız o arabayı memlekete göstermezseniz çatlarsınız.
  • ozdek  (27.05.19 16:30:12)
uzun yolda araba kullanmak çok kolay, dikkat etmen gereken tek şey dalgın olmamak, sohbet ede ede gidersiniz. bol bol mola verirsiniz, geze geze gidersiniz.

@shadowfollower'ın dediği kadar yoğun olur mu ankara-aydın arası emin değilim? ama yine de duble yolda trafik problem olmaz gibi geldi bana.
  • ronartest  (27.05.19 16:30:19)
Hiç gözünüzü korkutmaya gerek yok. 10 -15 sene önce olsa haklısınız ama artık yollar duble , eşinizle değişe değişe dinlene mola vere aslanlar gibi gidersiniz. Hiç gocunmayın , sıkıldığınız yorulduğunuz gerildiğiniz an mola verin.Aracın bakımı yapılmışsa, herhangi bir arızasıda yoksa , trafik kurallarına riayet ettiğiniz sürece size hayırlı yolculuklar.

  • synax  (27.05.19 16:36:28)
@ronartest

ankara aydın arası değil ama ankara izmir arası çok gidip geldim. bayramlarda kalabalık oluyor. trafik sıkışıklığı şeklinde değil ama araç sayısı arttığında hem dikkatsiz sürücülerle karşılaşma şansı artıyor hem de yoğun trafikte kurallara uymama oranı da artıyor. sinyalsiz şerit değiştirmeler, aniden önüne kırmalar falan bu gibi yoğun trafiklerde oluyor. acemi şöförler de doğal olarak risk altında bu durumda.
  • shadowfollower  (27.05.19 16:37:10)
550 km o kadar uzak bir mesafe değil. rahat gidersiniz. yola çıkmadan kendinize mola noktaları belirleyin (şurda şunu yeriz, burda burayı görürüz gibi). ankara'dan çıktıktan sonra fazla bir trafikle karşılaşacağınızı sanmıyom. en büyük düşman dalgınlık.

- yola çıkmadan yağ - su ve lastik basınç kontrollerini yapın.
- trafiğin ortalama hızını tutturun. öyle çok aşşırı yavaş gitmeye lüzum yok. uykunuz gelmesin.
- viraj girişlerinde ve yerleşim bölgelerine girişte hız kesmeniz iyi olur.
- güzel bir müzik listesi yapın, şarkılara eşlik edip eğlenerek gidin.
  • zgrydn  (27.05.19 16:37:34 ~ 16:38:18)
Uzun yol ile şehir içi gerçekten farklı. İlla çıkacaksanız biraz yorularak (acemilik sebebi ile) yolu tamamlarsiniz.
Kalabalığa çare yok, onu geçiyorum.
Daha fazla gidebilecek bile olsanız iki saatte bir mutlaka durun. Tesis varsa çay kahve için yoksa arabayı çekip iki çömelip kalkın vs. Bunu yorgun olmasanız bile yapın.
Sabah güneş doğarken ve akşam üstü güneş batarken genelde insanın uykusu çok gelir. Güneş batmadan yol bitecekmiş gibi hesap yapın isterseniz.
Uzun yolda en en en tehlikeli şey hatalı sollama. Çift yön, bolunmemis yolda kamyonun arkasında kalabilirsiniz, geçebilirim diye fantezi yapmayın. Gormuyorsaniz geçmeyin. Bırakın canınız çıkacağına canınız sıkılsın.
Emniyet kemerini sakın ola takmamazlik yapmayın.
Rahat rahat o yolun altından kalkarsınız. Sadece dikkatli olun ve o geçiyor, ben de geçerim diye risk almayın.
Ve son olarak surat tahdidine uyun.
Gerçekten en fazla zaman kaybedersiniz ki o da çok az ama karşılığında sağ salim gider gelirsiniz.
  • kisa  (27.05.19 16:40:33)
ankara şehir içi yolları bildiniz mi? mesela Eskişehir yolu, konya yolu, istanbul yolu filan.

hah, işte tam olarak o yolda 8-9 saat araç kullanacak sabrınız varsa, çıkın. bayram trafiği dedikleri tam olarak o.

bence bir sıkıntı olmaz, ama aşırı sıkılabilirsiniz. yol üstü mola yerleri ankara-aydın arasında fena değil, sıkıldıkça mola vere vere gidersiniz. araç bakımı da yerindeyse, bundan iyi fırsat olmaz.
  • babilbaligi  (27.05.19 16:48:32)
ben şahsen ankara-izmir yolunda ankara-datça'dan bile çok yoruluyorum. dümdüz gidilecek yol kıvamında değil. sürekli ilçelerin içinden geçildiği için insanı mental olarak zorluyor bence. afyon'dan sonra otoban gibi 120'ye sabitler giderim olayı yok.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (27.05.19 16:53:07 ~ 16:53:56)
sehir ici trafikte eliniz ayaginiza dolasmadan bir yerlere gidip gelebiliyorsaniz yola cikmanizda bi sorun olmaz.

ama yukarida dendigi gibi uzun yolun dinamigi farkli. dikkati bir an bile kaybetmemeniz lazim. farkinda olmadan yorulacaksiniz, bol bol dinlenin, su icin elinizi yuzunuzu yikayin. yola cikmadan arabanin havasina suyuna bakarsiniz zaten. (yollar tenha olmaz gerci).

zaten ilerledikce rahatlama gelecektir.

acele gitmeyeceginizi ve surat yapmayacaginizi varsayiyorum.

onun disinda kamyonlardan uzak durun. arkasina yanasmayin, sagindan asla gecmeyin. varsin yolunuz 1 saat uzasin.

iyi yolculuklar, iyi bayramlar
  • brkylmz  (27.05.19 18:27:43)
sağ salim gidildi mi sonuç nedir?

  • ronartest  (05.06.19 20:54:33)
Bugünkü yolculuğu da bitirip yazayım diyordum. Durum şudur:

1 Haziran Cumartesi Ankara - Aydın yolu sorumsuz şekilde tamamlandı. Hatta sonrasında Aydın- Şirince - Kuşadası da yapıldı.

3 Haziran Salı Aydın - Isparta da sıkıntısız tamamlandı.

Bugün Isparta’dan Ankara’ya dönüş var. Birazdan yola çıkacağız.

Kullandıkça aracı daha iyi tanıyorsun haliyle özgüven geliyor ve direksiyon hakimiyeti artıyor sanırım. İlk yola çıkarken yaşadığım stres ve kaygı şu an yok.

Destek olan herkese selamlar, teşekkürler. İyiki varsınız.
  • mkrk  (06.06.19 08:13:39)