dört mevsim lastik / lastik tavsiyesi

aracımda 4 adet michelin crossclimate var (ilk sahibi takmış, 2015 üretim) ve birkaç ay önce muayeneden geçti. yakın zamanda derin bir çukura biraz hızlı girdiğim için sağ ön lastiğin yanak ucunda tırnak kadar bir yarık oluştu, değiştirmem gerekir mi sizce? ustalara güvenemedim. muayeneden bir hafta sonra rot ayarı için gittiğim lastikçi diyor ki "hocam senin lastikler bitmiş, kabak olmuş." ne diyeceksin.

bir de yıl boyu yoğun yağış alabilen ama hiç kar görmeyen bir yerde yaşayan birisi için yaz lastiği almak mantıklı mıdır? her şeyi geçtim, polis sıkıntı çıkarabilir mi? hukuki bir engel var mı?

yaz lastiği almayı düşünüyorum çünkü michelin crossclimate haricindeki diğer tüm dört mevsim lastiklerin tıraş olduğunu okumuştum bir yerlerde. crossclimate'lar da çok pahalı malesef, güç yetmiyor.

neyse lafı çok uzattım, de 205 / 55 / r16 boyutlarında, çok sert süspansiyona sahip bir araca (honda civic fk1) takılabilecek f/p oranı yüksek bir lastik önerecek olan var mı? yaz ya da dört mevsim.

teşekkürler.

Bu konuyu ben de takip etmek istiyorum. Sırf cevap olsun da silinmesin diye yazıyorum. 4 mevsim alacaktık biz aynı sizin gibi yağışlı kar görmeyen yerde, yaz lastiği alın dediler. Continental önermişlerdi bize de.

  • curukturpkokusu  (22.05.19 14:14:11)
hava sıcaklığı 7 derecenin altına inmiyorsa kışlık lastiğe bence gerek yok. yasal olarakda bir sıkıntı yaşamazsın, sanırım sadece ticarilerde geçerli bir durum. Yazlık lastiklerin su tahliyesi kış ve 4 mevsim lastiklere göre daha iyi oluyor.

5 yıldır continental premium contact 5 kullanıyorum yeri geldi taşlı yola çıktım, yeri geldi toprak yollarda kullandım hiç yolda bırakmadı. f/p lastiği mi bilemem ama tekrarda aynı lastiği almayı düşünüyorum. Kışlıkları aldığım petlas bayisi ile görüştüğümde falken önermişti yazlık için. falkeni bir araştırın derim.
  • 1917  (22.05.19 14:15:49 ~ 14:22:38)
Michelin primacy 4 veya Continental premium contact 6 öneririm. Test değerleri birbirine yakın. Konfor isterseniz Michelin, daha dayanıklı olsun derseniz Continental.
Ben Primacy 4 taktım çok memnunum.

  • obscure  (22.05.19 14:31:09)
Hankook ventus prime 3 ve falken ziex 314 ecorun lastikleri tam fiyat performans lastikleridir. Lastikleri değiştirirsen de eskileri sakın değiştirdiğin yerde bırakma al resmini çek sehibinden de uygun fiyata sat. Eğer değiştirdiğin yerde bırakırsan onlar satıyorlar çünkü.

  • kraldan cok kralci  (22.05.19 15:07:10)
nokian weatherproof 4 mevsim için kullanıyorum gayet memnunum. üzerinde kar simgesi de var. daha önce yokohamanın 4 mevsim lastiği vardı. 3 yıl karda dağa zincir takmadan çıktım. aracım 4 çeker yanlış referans olmasın

  • pascaldiscoda  (22.05.19 15:24:14 ~ 15:25:12)
Ortalama sıcaklık 7 derecenin altına çok düşmüyorsa, örneğin İzmir gibi bir yerde 4 mevsim almayın bence. Yaz lastiği alın. Bunların yağmur performansı dört mevsimden daha iyidir zaten.

  • orient blue  (22.05.19 16:11:40)