Hayat sizce ne zaman bitiyor

Merhaba,

Sözlükte 32 yaşlı bir başlık var da onu görmeden önce sabah bu konuyu düşünüyordum. Sizce hayat ne zaman bitiyor? Yani şu saatten sonra yaşasam ne olur yaşamasam ne olur dediğiniz yaşlar neler?

Bakıyorum etrafta insanlara 85 yaşında mesela, zar zor elindeki arabayla yürüyebiliyor. Gözler iyi görmüyor, kafa gelip gidiyor, kulaklar işitmiyor, elini kolunu kaldıramıyorsun. Gezmeye gideyim desen pek gidemezsin, yolculuklar zorlaşır. Bilmiyorum böyle şu zamanlarda yapabildiğim bir çok şeyi yapamayacak olacağım. Tabii ki kimi insan erken yaşlanıyor, kimisi hala biraz dinç kalıyor ama yine de bir çok fonksiyon yetersizleşiyor. Ben mesela genelde hızlı yürüyen bir insanım, bir yaşlı amca görmüştüm abartmıyorum 2 metreyi böyle 2 dakikada falan anca yürüdü.
Siz ne düşünüyorsunuz?

abi ben böyle falan olmak istemiyorum ya akjhdsahdajsd
www.youtube.com
videonun başlığına uygun saniyeye giden link youtu.be
Teşekkürler

Kendime biçtiğim ömür 50-55. Yolu yarıladım. Ondan sonra yaşasam neye yarar kafasindayım şimdilik. Zamanla fikrim değişir mi bilmiyorum ama pek sanmıyorum.

  • Amaranta ursula  (21.05.19 22:47:38)
soruna direkt yanıt olmayacak ama bence hayatta yapacak bir şeyin olmadığında bitiyor. 70 yaşında olup hala üretken olan bir sürü insan var. 35 yaşında olup kahvelerde, eğlencelerde hayatını tüketen de var. kulak duymaması, beden yavaşlaması ikincil bence.

  • deartheodosia  (21.05.19 22:53:25)
Dünyaya iz bırakan, üreten, katma değer ortaya koyan insanların ortak özellikleri ölene kadar çalışkan ve üretken olmaları.

İlber Ortaylı için ne zaman bitti hayat sizce? Şu an ülkesine ve dünyaya bir şey katmıyor mu ya da varlığının bir anlamı yok mu? Peki ya Aziz Nesin? Öldüğü güne kadar çalışan diğer insanlar; mesela Güngör Uras? Son tweet’i bile ölmeden 1 hafta önce.

Sağlıklı beslenmeyin, gençliğinizi boş şeylerle tüketin, spor yapmayın, dinç kalmayın, paket gıda/kola ve diğer gazlı içecekler, berbat bir uyku düzeni, sağlıksız insan ilişkileri ve kayıp hayatlar. 25’inde aptal bunalımlara giren, birkaç yenilgide hemen ümidini kesen heyecansız, tutkusuz yığınlar...

Tabii ki de 40’ında anjiyo olurlar. Okumaz, sorgulamaz, kendini inşa etmez, ehlileşmez, hep şikayet hep dışsallaştırma. Böylesi 20’sinde ölsün gitsin zaten.

Hayat ancak ölünce biter. 70’inde Aziz Nesin’in dediği gibi “Hiç ölmeyecekmiş gibi sevgiyle ve ümitle” çalışarak...
  • levent bilgen  (21.05.19 22:59:23 ~ 23:00:15)
geçen sosyal medyada paylaşılan 76 yaşındaki mick jagger'in dansı aklıma geldi gülümsedim.

baba tarafımın erkeklerinin hepsi 75'inde bile enerjik. babam desen 50'sinde kedi gibi düz direğe tırmanabiliyordu. aynı genleri taşıyorum, unumu eleyip eleğimi asmak için kendime yaş sınırı koymuyorum. büyük ihtimalle yatakta öleceğimi de düşünmüyorum zaten başımıza bir iş gelerek gidiyoruz sülalecek.
  • heidi'nin dedesi  (21.05.19 23:02:12)
Cahit Kayra var, allah uzun omur versin, en son kitabi gecen sene cikti, 102 yasinda, halen disari gidip geliyor istanbulda. Bu insan icin hayat ne zaman bitmistir sizce? Sozlukte yazan insanlarin %95inin, hepimiz dahil, ne kadar vasifsiz, bos ve oksijen israfi oldugunu unutuyoruz bazen. Eger bir insan yasaminin 32de bittigine inaniyorsa muhtemelen onun icin bitmistir, ona inanip acimaktan baska bir sey yapamayiz.

  • kassiopeia  (21.05.19 23:26:23)
bence 49'da biter. ben 25 yaşındayım. yarısında hissediyorum. 50'den sonra zevk alacağımı hiç hissetmiyorum. önümde 25 yıl var. umarım iyi geçer.

  • the man who fell to arcturus  (22.05.19 00:07:34)
@laraa sorunun neresinde yiyecek yemek bulamayan insandan bahsediyor, tekrar okudum ama goremedim. Sozlukte ortalama; sokakta yatip yasamim bitti diyen insandan ziyade, turkiye ortalamasinda hicbir tutkusu olmayan, okul biter bitmez evlenip cocuk yapmayi kendini gerceklestirmek sanan ve bu nedenle de bu asamadan sonra hayatinin bittigine inanan insanlar yaziyor. Her gun tespit siciyorlar; ucaktan da cok iyi anliyorlar, sebze meyve fiyatlarindan da, dis politikadan da, ekonomiden de. Kadin dusmani, lgbt dusmani, irkci basliklari saymiyorum bile, her gun bu gruplara karsi onlarca igrenc soylemler iceren entry giriliyor bu insanlar tarafindan. Simdi bu adam belli ki frontal lobu kullanmak gibi derdi olmayan bir adam, bu adam yaptigi diger yuzlerce sicmik tespit gibi gelip 30yas civarinda milyonlarca insan icin yasam bitmistir diyorsa, ona inanip acimaktan baska bir sey yapamam ben, yasam boylelerini dikkate almak icin cok kisa.

  • kassiopeia  (22.05.19 00:51:17)