savunma sonrası iş sözleşmesinin feshi

merhaba.
2 ay önce iş yerinde yöneticiyle küçük bir tartışma yaşadım, savunmam alındı, 2 ay geçti herhangi bir şey söylenmedi, sözleşmenin feshi için herhangi bir süre var mı? şirket 6 ay sonra bunu bahane edip beni işten çıkarabilir mi?

Bu ve bunun gibi tutanaklar iş sözleşmesinin feshi için neden değildir. İleride olacak olursa da hakkınızı sonuna kadar arayın. Yönetici birşeye beyaz diyor diye o şey beyaz olacak değil. Doğru bildiklerinizi söylemekten asla çekinmeyin.

  • Arthur Dayne  (20.05.19 23:38:44)
oha gelmiş yine iş hayatıyla ilgili nane bilmeyenler yorum yapıyor. bu tip savunmalar sarı kart gibidir. iş hayatında bunlardan 3 tane almanız halinde işinizi haklı olarak fesih ederler. 1990 sonrası doğumlu olarak hayatınızdan memnun olabilirsiniz ama 2000 sonrası geldiğinde onlara yöneticilik yapacağınızı da unutmadan yöneticilerinizle tartışma yaşamadan, doğru bildiklerinizin yanlış olabileceğini de düşünerek tartışmalara girin. ve asla beyefendiliğinizi hanımefendiliğinizi kaybetmeyin. iş hayatında belli bir tecrübe edinene kadar ayıya dayı demek zorunda kalabilirsiniz.
ben bunu tv de haftada bir görünen bir patronla çalışırken bol bol tecrübe ettim. kendisi ayının önde gideniydi ama forbes dergisine göre 500 milyon dolardan fazla serveti vardı. böyle adamlarla aşık atmayınız kaybedersiniz.

  • ozdek  (21.05.19 00:17:04)
"İş kanununda geçerli nedenle feshin hangi süre içerisinde yapılması gerektiğine ilişkin hüküm yoktur. Fesih bildirimi geçerli nedenin ortaya çıkmasından sonra iyiniyet kurallarına göre belirlenecek makul bir süre içersinde yapılmalıdır." Prof. haluk hadi sümerin kitabından alıntıdır.
“24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz”. Bu anlamda, işverenin derhal fesih hakkını kullanmasına imkân veren bir durumun ortaya çıkması halinde bunu Kanunda belirtilen süreler içerisinde kullanması gerekmektedir. Aksi halde, fesih haklı bir nedene dayansa da haksız feshin hüküm ve sonuçlarını doğurur." Bunlarıda kasaroglu.av.trden buldum.

Derste de hoca bize makul süre önemlidir size bir kaç ay sonra sonra dayatamazlar gibi bir şey söylemişti.
  • bahoho  (21.05.19 02:22:06)