Vicdansız işyerini şikayet

Merhaba,

Bir tanıdğım bir tekstil atölyesinde yevmiye usulü çalışıyormuş, tekstilde bişeyler yapıyorlar. Baya da insan varmış o işi yapan 15 civarı sanırım. Bu küfürler ettiğim işyeri ve patronlar da son aylardaki ısrar sonrası günlük ödenen parayı 50 liradan 55e çıkarmışlar anca. Sigortaları da yokmuş. Ayda taş çatlasın 1300 falan kazanıyorlar güvence de yok yani. Buralarda böyle yerleri şikayet ederek çok ceza aldığını okumuştum sanırım. Yalnız bu insanlar hep paraya muhtaç hem de işten olmak istemiyorlar. Ben şikayet etsem dedim.

Nereye şikayet etmek gerek? Hemen baskın falan yapılır mı? Sonuçları ne olur? Şikayet anonim mi oluyor isimle mi?

Bu zamanda hala böyle şeylerin olması üzücü bir şeyler yapmak lazım.
Teşekkürler

kardesim kimi nereye sikayet ediyorsun ? 30 tl ye calisacak suriyeli dolu her yer, vasfi olmayan insanlar kendileri yapti kendilerine bunu. oradaki asgari maas alamayan herkesin hangi partiye oy attigi malumdur. yapacak bir sey yok, en fazla sgk ya sikayet edersin, sgk ciddiye alip gelmez.

vergisiz dukkan isleten suriyelileri bizim semtte sikayet ediyorlar bakkal actilar diye, belediye karismiyor ornegin.

cozum yok bu konuya, cikacak isten haysiyetine onem veriyorsa, sigortasi olmayacagini bilerek girmistir ise.
  • müptezel dostoyevski  (19.05.19 21:45:53 ~ 21:50:49)
Bir de şöyle bir durum var. Şikayet ettin devlet gelip tespit etti. Atıyorum 100.000 tl ceza kesti. Bu adam büyük ihtimalle belli bi kısmı işten çıkarır.

Bu arada şikayet sgk’ya Yapılıyor.
  • deadwampir  (19.05.19 21:51:25)
tekstil atölyeleri hep suriyeli kaynıyor. çalıştığına şükretsin. malum bakınızı vermeye gerek bile yok. vasıfsız insanlar kendi kendine yaptılar bunu dendiği gibi. insanlar onların hakkını da arıyordu ama onlar çekirdek çitleyip dalga geçtiler zamanında.
bu zamanda böyle şeylerin olması üzücü değil normal. her şey ortada. patron çatır çatır kovar hepsini kesin. paraya tapan insanlar eninde sonunda yaladığı ayakkabıyı suratına yer.

sgk ve çalışma bakanlığına şikayet et. her yerden yürüyün.
  • hasmetizm  (20.05.19 11:38:43)