EkşiSözlük kullanıcılarının ekserisi goygoycu mudur?

malumunuz sözlükte birgün'ün haberinden yola çıkılarak başlık açılmış ve yine bir olayın içeriğini okumadan sayfalarca entryler yazılmış. bu gibi bir çok olayda ekşisözlük kullanıcılarının kitlesel ve aynı yönlü hareket ettiğini biliyoruz ama bu kitlesel ve aynı doğrultuda birleşmenin bir sürü psikolojisinden farkı var mı? bu eylem sürekli eleştirdikleri öteki cenahla arasındaki benzerliği ortaya koymuyor mu?
uzun yıllardır ara ara sözlüğü takip ederim giderek facebooklaşmıyor mu sizce de?
bugünkü başlıktan yola çıkarsak; liseden mezun olalı neredeyse çift haneli yıl olmuş karnemi alıp baktığımda matematik dersi seçmeli matematik olarak yer alıyor, matematik zaten seçmeli değil miydi? din kültürü zorunlu değil miydi? kaldıki matematik ve diğer dersler son değişiklikle gruplandırılmış. ve bu matematik grubunu seçmek zorunlu olacak anladığım kadarıyla. sonuçta herkes matematik dersi alacak ama bazıları/isteyen daha yoğun ya da daha az alacak. zaten mevcut sistemde de sözelciler sadece matematik 1 görmüyor muydu? sayısalcılarda sözelcilerden daha fazla matematik görmüyor mu? bu durumda matematik zaten seçmeli değil miydi? öyleyse matematik özelinde değişen nedir?
insanlar neden olayın içeriğini anlamaya vakit ayırmayıp direkt bir taraf olmayı seçip bunun üzerine temellendirme yapar ki? başlık altındaki hemen hemen her girdi matematiğin önemine atıfta bulunanlarla dolu evet kesinlikle en önemli derslerden biridir belkide en önemlisi. ama sanki matematik okullardan kaldırılmış gibi yorumlar yapılması goygoy değil midir?

Evet goygoycu. Eskiden ekşi sözlükte yazanlar yazılanları okurdu, irdelerdi, yorumlardı. Bu zihinsel yeterlilik vardı çünkü. Şimdikiler boş insanlar. Sokaktaki memet emmiyi sözlüğe üye yaparsan böyle twitter kadar bile doğruluk payı kalmayan bi siteye dönüşür.

Eskiden insanlar karşılıklı ayar verir-alırdı. Tartışırdı sayfalarca. Şimdi herkes kendi dandik düşüncesini yazıp geçiyo. Tanım bile yapan yok.
  • (s)AINT  (19.05.19 18:58:45)
her yerde bu böyle. twitter'da eskiden eli yüzü düzgün bi yerdi az biraz. mesela sinema sayfası replik yada herhangi bir x dizisinden/filminden haber paylaşıyor altına direkt "çöp,izlenmez,vakit kaybı" yada "abi boş ya banel şeyler bunlar" diye ego kasmaya çalışanlar geliyor. kimse artık banane demiyor herhangi bir konuda herkes her şey hakkında konuşuyor.

demem o ki ekşi bazında bakmamak lazım son 3-5 senede genel olarak bişeyler oldu. genç işsizliğin %30'lara yaklaşmasının da etkisi olabilir
  • avatar is back  (19.05.19 19:06:03)
çok haklısın. ekşi sözlük eskiden çok daha az kişinin kullandığı ve kullananların en azından farklı görüşleri yansıttığı bir yerdi. şimdi maalesef senin tanımlamanla goygoycular doldu. öte yanda şöyle bir hayata bakınca insanların çoğu her konuda şikayet ettiğin gibi davranıyor. içeriğe bakmaya anlamaya çalışan sayısı çok az.

  • un  (19.05.19 21:31:03)
neredeyse 20 senedir yazan biri olarak sözlükten aldığım zevk her sene azalıyor. artık haber almaya giriyorum. bir duyuru vardır keyif aldığım onu da aynı kitle basmaya başladı. zaten moderasyon desen kanayan yara yakında feyste(!) takılmaya başlayacağım diye korkuyorum.

belki yaşlandım bilmiyorum. ama farkettiğim konu şu ki insanlar haberleri okumuyor, hoax haberleri falan bile farkedemiyor, okumayan bir nesil hiç okumayan bir nesli doğurdu ve büyüttü yakında bu nesil ülkeyi yönetecek.

yurtdışında yaşıyorum ve millenial çalışanlar hakkında eğitimler almaya başladık bile.. 5-6 sene sonra bu ergenler iş gücünün büyük kısmını oluşturacaklar.

insanlar goygoy yapıyor tabi neden yapmasın ama durun bakalım daha tüm sistem açıklanmadı bile. sınavı da görelim.
  • ozdek  (19.05.19 23:41:32)
eskiden entry girilirken başlık değil başlığın anlattığı ile ilgili yazılırdı. başlık da öyle açılırdı haliyle. şimdi başlıklar zaten konuyu özetliyor. hatta gerizekalılar ironi yapacağım derken sıçıp sıvıyor. öğretmenlere hakaret muhabbetinde gördük. başlığı normal açsa ilgi görmeyecek çünkü. hakaret başlıklar bu kadar moda ve ilgi çekiyorken hem elinde tuzlukla laf sokmak isteyenler hem de sözlüğün muhasebesini tutanlar memnun olduğu için kalite vasata geldi uzun süredir. ben de 2000'lerden beri sözlükte takılıyorum. uzun zaman önce çöpe dönüşmüştü zaten burası. vakit geçirmelik kalitesiz bir site artık. ekşi hesabım uçsa üyelik almam bir daha.

  • hasmetizm  (20.05.19 09:57:53)
ekşi sözlük'ü okumuyorum, kutsal bilgi kaynağı değil artık. Y****k gibi bir kullanıcı kitlesine sahip, modere etmesi zor, para uğruna s***ler formatı eylediler viran. Troller kalitesiz, yönetim tepki görmediği sürece değerlere hakaret edilse bile bir şey yapmıyor. En son öğretmenleri "paralı askerlere" benzeten bir başlık açıldı, dünya yazı yazıldı. Sosyal medyadan tepki yağınca yazarı uçurdular.

Bahsettiğin durum senelerdir var, uydurma bir haber yaz, kaynak olarak gotum.com yaz, açıp okumadan haber gerçekmiş gibi entryler girilmeye başlanır hemen.

edit : troll başlıklarına ciddi ciddi yazanlar var en başta. Bu mallar olmasa troller de olmayacak.
  • kimlanbu  (20.05.19 10:00:24 ~ 10:01:26)