Pazarlık kültürü hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Aynı ürünün farklı kişilere farklı fiyatlardan satılmasında ahlâki bir sorun görüyor musunuz, neden?

hayir bence yok. ticaretin kurali bu zaten. o zaman cindeki fiyatlara satilsin hepsi.

simdi gelip sey diyeceksiniz "eee ben ama ucak biletlerini filan diyorum, ayni ürün farkli fiyata". bence arada fark yok, ticarethane yapabildigi maksimum kari elde etmeye calisiyor.

mesela önce alana indirim yapiyor, promosyon bilet. bu sayede planlama yapabiliyor. sonra a,b,c,d seklinde seviyelerde bilet fiyatlarini arttiriyor, sonra eger satilmazsa fiyatlari düsürüp promosyon yapiyor. bence tamamen etik.
  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (19.05.19 16:34:42)
bir ürün bizim ona verebildigimiz kadar fiyatlaniyor, kalite, maliyet cok etkilemiyor bu fiyatlari.

bizzat bildigim bir örnek vereyim size. bir tekstil ürünü üretiliyor 1000 parca, kumasi kaliteli metrekaresi 10 birim. sabit calisan gideri metrekare basina 10 birim. ürün satis fiyati 180 birim.

ayni firma birebir ayni fiyata ucuz versiyonu üretiyor daha dandik kumasla. metrekaresi 10 birim. sabit calisan gideri metrekare basina 10 birim, ürün parca basi satis fiyati 20 birim. iki ürünün maliyeti birebir ayni, ürün market pozisyonu farkli.

pazarlik olayi bununla ayni mantikta, satici sizden alabilecegi maksimum parayi almaya calisiyor.
  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (19.05.19 16:38:36 ~ 16:40:52)
Oncelikle "pazarlik kulturu" ile "fiyat ayrimciligi"ni ayiriyorum. Bizdeki garip "pazarlik kulturu"nun duzgun ticaret yapmak isteyenlere ortam birakmadigini dusunuyorum. Pazarlik ve indirim bu kadar yaygin olunca fiyatini durustce belirtmek isteyenler "indirim" yapmadigi icin pratikte dislaniyor.

Fiyat ayrimciliginda bazi detaylar fikrimi degistirebilir ancak ayni zaman ve mekanda ayni urunun farkli kisilere farkli fiyatlarda satilmasini urun fiyatinin satici tarafindan talep edildigi bir sistemde gayri ahlaki buluyorum cunku bu, saticinin adam sectigi anlamina geliyor. Pazarlik kulturu sonucu bu durum olusuyorsa yine durust olup saticiya guvenen zarar gormus oluyor.
  • dunal  (19.05.19 16:40:32)
fahis fiyatlandirma olmadigi surece bir sorun yok bence. ticaretin dogasinda vardir pazarlik yapmak. satici karini maksimize etmek ister, alici masrafini minimize etmek ister.

  • nickmickyok  (19.05.19 16:43:35)
hatta surada basitce uzman tarafindan incelenmis olan bir pazarlik var

danariely.com
  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (19.05.19 16:46:52)
Görüyorum. Pazarlık kültürü bana göre ahlaksızlığın en güzel örneğidir. Pazarlık diye bi şey olmasa, satan da adam gibi fiyat verir, alan da adam gibi alır. Pazarlık kültürü yüzünden insanlar 5 liralık mala 10 lira fiyat çekip sonra 5’e veriyo. Biliyo ki 5 lira yazarsa bu ahlaksızlar o fiyatı da düşürmek için pazarlık yapacak. Peki pazarlık yapmayan? Onlara 10’dan itele gitsin. Veya 7-8’den. Ne kitleyebilirsen.

Zaten satış denen şeyin temeli de etik-ahlak barındırmaz. Tüccar ahlaklı olamaz. Al satçıda ahlak aranmaz. Bu insanlar başkasına yaptırdığı işten para kazanır. Kendi aracıdır. Parayla para kazanır. 3’e al, 5’e sat. Sorsan risk alıyorum der.

Pazarlık kadar normalleştirilmiş başka bi ahlaksızlık da torpille işe girmektir mesela. O da bunun gibi. Savunanı çoktur. Herkes yapıyo derler.

Bunlar benim düşüncem, benim doğrularım. Kavramları ve genel düzeni eleştiriyorum. Üstüne alınan olmasın.

Adet arttıkça veya maliyet düştükçe düşen fiyattan bahsetmiyorum. Onlar zaten normal. 1 tane alanla 1000 tane alan adama aynı fiyattan satamazsın. Ama bi ürünü ahmet’e 50’ mehmet’e 70’ten satıyosan bana göre ahlak eksikliği yaşıyosundur.

Özel hayatımda bi şey alırken pazarlık yapmaya utanırım. Yapamadığımdan değil. İşim gereği sakıp sabancı gibi pazarlık yaptığım bile oluyo kendi paramı harcamazken. Ama biriyle pazarlık yapmak bana göre ona hakaret etmektir. Fiyatı şişirdiğini ima etmektir. Fiyatı şişiren değil, benim gibi bunu ima etmekten bile utanan insanlar kazanır ama. Edit: son cümleyi ters yazmışım. Şişiren kazanır olacak
  • (s)AINT  (19.05.19 17:09:26 ~ 17:32:07)
Bir de pahalı kalitelidir mantığıyla yuksek.fiyat ödeyince insanin ici rahat oluyor

  • seyyar satıcı  (19.05.19 17:18:24)