küçük şehirlerde yaşayan zenginler

zengin dediğin bir gün ıstakoz, bir gün kobe beef, sonra ne biliyim güzel bir restoranda yer işte. sonra gider en pahalısından cilt bakımını, saçını yaptırır. ejder meyvesinden atıştırır. haftasonu golfünü oynar.

ama küçük şehirde, hatta türkiye'de en büyük 5 şehir haricinde bunların hiç birini yapamaz. çoğunda orta gelirli insanlar ne yapıyorsa aynısını yapmak zorunda. hadi en fazla haftasonu şehir veya ülke değiştirsin.

bu insanlar düşünmüyor mu "bu kadar param var ama ben nasıl yaşıyorum" diye? değer mi abi ya, geçir şirketin başına birini uzaktan idare et işte. benimle aynı şeyleri yapan zenginleri gördükçe üzülüyorum valla.

neden böyle bu insanlar?

zenginlik her gun pahalinetkinlikten etkinlige kosmak degil.
turkiyede kiyi kose bir ilcede yasiyorum...
gerek burası gerek daha once yasadigim yerde cok kalburustu insan tanidim.

oncekinde adam otel sahibiydi.bulundugu ilcenin avantajlari da vardi yeme icme eglenme konusunda. zaten adam kendi otelinde bu hizmeti en iyi sekilde veriyordu. havaalani da olunca gunu birlik kacamaklar yapiyor, teknesi oldugu icin iki uc gunlugune yunan adalarina gidip geliyordu.

simdi yasadigim yer buyukce bir koy. buradakiler de parayi ev ve sera yaptirarak, off road vb sporlar yaparak, saga sola (yurtici/yurtdisi) kacarak harciyor. adam oglen yemeginde kuru/pilav yiyiyor ama cay icerken begendigi 15 20 milyarlik motoru aksama alip geliyor.
  • strawberry first  (19.05.19 06:51:43)
Strawberry+1

Zenginlik her gece partilemek, en luks yerlerde yemek degil ki yahu. Yakin bir akrabam cok cok zengindi, cerez alir gibi ev, araba, arsa alirdi, sehrinin en iyi lokantasina da giderdi anasinin yer sofrasinda da yerdi, antika mobilya meraki vardi, acayip parcalar toplardi, herkesin zevki farkli.
  • songforsomeone  (19.05.19 06:56:36)
straebeyy +1

ben de başka bir yerden bakayım. akrabalarım var dönüm dönüm fındıklığı vs olan. bir düzine evi olan ve kira alan. bağı bahçesi olan. yaşamak için gıda masrafı dışında hiçbir masrafı olmayan. zengin.

bu bahsettiğim adamlarlar ayağında yırtık ayakkabılarla geziyor. aynı şekilde yıllardır sürekli giiylmekten aşınmış, eskimiş pantolonlar gömlekler giyiyor. leş gibi ter ve sigarra kokuyorlar. temizlik gibi bir bilinç gelişmemiş. dişleri ve ağızları bok çukuru gibi.

aynı adamlar 5-6 ayda bir araba değiştiriyor. bir süre bmw ye binip, diğer sene mercedes, diğer seneye de jip alıp onla geziyor. sürekli arsa satın alıp ya ekiyor, ya bina dikiyor.

eğlenceleri acunun programlarını izlemek. müge amlı yı izlemek. ve tüm dizileri takip etmek.

yani zenginlik biraz daha farklı bir şey. vizyonla, zekayla vs ile de ilgili galiba. küçük şehir demişsiniz de, anadolu bahsettiğim adamlarla dolu. sokakta görsen dilenci zannedersin.
  • mahone  (19.05.19 07:16:57)
Hayır bi de bizimle aynı kalitede oksijen soluyolar. Ben olsam kendime özel oksijen sahası yaptırırım. Hiç akıl yok bu zenginlerde

  • (s)AINT  (19.05.19 08:09:39)
zenginlik bu değil. ancak bir fakir böyle olduğunu zannedebilir

  • dafuq  (19.05.19 08:43:39)
Adam bulunduğunu yerde az biraz adam yerine konuyor belki de. Başka yere gitse zengin de olsa kimse sallamaz o tarz adamları. Ama şehrindeki adam yarın işim düşer diye ağam paşam çeker. Belki de o yüzden terk etmiyor.

  • beni sen öldürme  (19.05.19 09:12:33)
zengin olmak ile burjuva olmayi birbirine karistiyorsun toçiş. 5-6 sene kadar taşra illerinde yaşadim, aileden zengin, görgü sahibi, ve parayi hazmetmis burjuva ile arsa bina zengini sonradan görme zengin arasinda cok fark var. türkiye'de para kazanarak kültür ve ince zevk kazanilmiyor.

  • proteus  (19.05.19 09:32:19)
o şehirin dışına çıkmaya bile çekiniyorlar. namları diğer şehirlerde geçmez diye çok hareket etmiyorlar. vizyon yok vizyon.

  • mikahakkinen  (19.05.19 10:48:13)
o bahsettigin ultra zenginlerden onlarcasiyla yillardir beraberim istanbul'da (sabah 7 - aksam 8 bilfiil yanyana).ailelerini cok yakindan taniyorum, evlerine cokca gidiyorum vs. (ofiste gordugum ceo'dan bahsetmiyorum yani)

ben daha luks ve keyifli yasiyorum kesinlikle. kendileri de bunun farkinda zaten.

eger rafine zevkleri olan biri degilse tek fark ev ve araba oluyor. yasam kalitesi anlaminda cok gerideler.

adam beni kiskandigindan izin vermemeye calisiyordu, sacma bahaneler uretiyordu gidip hanimla gezmiyim diye.

yav he he diyebilirsiniz ama artik bu durumu yakindan gozlemlemekten cok biktim, kendimi falan avutmadigimin da cok farkindayim.

sadece bir tanesi mutluydu cidden hayatindan. gezdigimiz yerleri tartisirdik, tarihini, orda yenecek yemekleri falan. adam gecenlerde luks bi avrupa ulkesinden oturum aldi zaten ailesene. muhtemelen oraya yerlesirler onlar da.

ama geriye kalani (ozellikle bahsettigin kafadakiler) tirt. uzun uzun psikolojik sebepleriyle ve ornekleriyle aciklayabilirim de salla.
  • bambaleyo  (19.05.19 11:47:00 ~ 11:48:29)
Sosyetik olmayan zengin kavramını atlamışsın

Plastik şıpıdık terlikle gezip 25 tane evi olanlar var
  • photo85  (19.05.19 13:29:58)
Benim gördüklerim pahalı bir araba alip onla geziniyorlar. Arada da haftasonları şehirdışı yapıyorlar. Onun dışında bim'den alışverişe devam :)

  • prizmatik  (19.05.19 15:26:21)