psikologlarda vergilendirme nasil oluyor?

5 seans icin ucreti pesin banka hesabina yatirdik diyelim. seanslara gidip geliyoruz ama elimizde o seansa gidip geldigimizi gosteren, para verdigimizi gosteren bir belge kayit vs. yok.

yasal kisimlar nasil oluyor bu islerde? psikolog danisanina bir evrak vermekle yukumlu mu? devlet/yetkili kurum nasil takip ediyor o kisinin ayda kac kisiye hizmet verdigini?

Fatura kesmek zorunda, talep ederseniz verir. Talep etmeden de vermesi lazım gerçi ama işte...

  • veritaslibertas  (16.05.19 16:13:04 ~ 16:13:17)
Bazı psikologlar fatura istediginizde vergiyi de sizden istiyor. Diyelim muayene 150 TL fatura isterseniz 177 TL diyor.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (16.05.19 16:27:09)
Psikologlarin hizmet verme yetkisi yok. alayı kaçak. Eğitim danışmanlık ltd sti üzerinden veriyorlar faturayı verenler. Onlar da şöyle yapar. 250 lira ise faturalı 250+%18 olur seans ücreti.

Mesela mahkemede lazım oldu. Çift terapisine gitmistiniz lazım oldu. Görüş için psikologu cagirdiniz. Psikolog tahminen şöyle 20 bin lira civarı bir ceza alır eğer avukat akıllı biriyse. Çünkü yetkileri yok. Alayı kaçak. Hiç bir bakanlığa bağlı değiller. Meslek odaları yok. Hiç bir şekilde ispat edemezsiniz terapi gördüğünüzü vs. Çünkü terapi vermeleri yasak. Ancak danışmanlık verebilirler eğitim danışmanlık ltd sti üzerinden.
  • westblack  (16.05.19 16:33:22)
Kaçak değil sadece psikiyatristlerin baskısından dolayı psikoterapi merkezi olarak ofis açılamıyor. Ama açan da var son birkaç yıldır. Psikolojik danışmanlık merkezi olarak ofis açıyorlar genelde.

Psikologların terapi vermeleri yasak gibi komik bişeyi de ilk defa duyuyorum. Yalan yanlış bilgilerle insanları yönlendirmeyin. Dünyanın her yerinde psikologların terapi ve psikolojik test uygulama yetkisi vardır. Sadece ABD'de ilaç yazma yetkileri olabiliyor.
  • integrative  (16.05.19 16:40:40 ~ 16:44:06)
Herhangi bir şikayet halinde görürsünüz o halde. Sağlık bakanlığı fellik fellik merkez geziyor ceza yazmak için. Bir bakanlığa bağlı değil de psikoterapi hizmeti veremez. Çünkü sağlık hizmetidir bu.

  • westblack  (16.05.19 16:43:35)
@westblack Ben klinik psikologum ve diplomam sağlık bakanlığından onaylı. Senin dediğin klinikçi olmayan ya da şarlatan topluluğu için geçerli olabilir. Yakında zaten yasa da çıkacak.

  • integrative  (16.05.19 16:45:50)
Ben de klinik olmayan psikologlardan bahsediyorum. Bu arada O yasa çok zor çıkar. Tabipler odası varken.

  • westblack  (16.05.19 16:48:41)
Çoğu vergi ödemiyor. Paralar cukka cep

  • photo85  (16.05.19 22:30:27)