[]

Ekşi Sözlüğün yurtdışında yedeği var mı?

Yani bir gece ansızın tıpkı zamanında orijinal dizimag sahibine baskın yapıp sunuculara bilgisayarlara el koyup siteyi tarihe gömdükleri gibi Ekşi sözlük için de siteyi komple tarihe gömecek ölçüde bir baskın yapılabilir mi bir gün yoksa en fazla VPN ile girebileceğimiz yasaklı sitelerden mi olur olası en kötü senaryoda?
 
Yurtdışında yedek gibi bir şey olduğunu sanmıyorum. sitenin her gün yedeği alınıyordur. Çok büyük saldırı olsa her şey silinse bile maksimum bir gün öncesine döner o kadar.


  • mg3929  (16.05.19 01:09:23) 
Bunla ilgili bir şeyler okumuştum Sözlük'te. Yurtdışında yedekleri mevcutmuş. Ssg'ye soranlar olmuş sanırım hatta.


  • açık hava tımarhanesi  (16.05.19 01:22:18) 
sozlugun yedeginin yedeginin yedeginin yedegi vardir, kesin global backup sistemlerinde (AWS vs) tutuluyordur.


  • compumaster  (16.05.19 01:26:52) 
Yurtdışında yedeği tabii ki vardır.

Siyasi olayları bir kenara bırak, "disaster mode" denen bir şey var. Bir afet sonucu (deprem, sel, yangın) sunucular zarar görürse diye tedbiren yedekler tutuluyor başka bir yerde.

Dandik sitelerde bile disaster mode oluyor bazen. Ekşi Sözlük'te kesin vardır.

Bir de Ekşi Sözlük multi medya tabanlı olmadığı için (video yok, görsel yok) depolama maliyeti daha düşüktür.
  • amortisman  (16.05.19 01:27:54) 
sözlüğün tüm serverlari dürümcünün yatak odasında tutuluyor.


  • slhmlr  (16.05.19 11:17:38) 
sözlük full text, flash belleğe sığar yedeği zaten :)


  • bobinhoo  (16.05.19 11:43:51) 
yedeği vardır
bunun harici bir çok sıkıntılı durumda sözlük, savcılığa bilgi veriyor
vermese şimdiye kadar 50 kere engellenirdi.
herhangi bir sorun olmaz bundan sonrada, yazmaya devam
  • tamamhosdiyonda  (16.05.19 11:55:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.