gümrük muafiyetinin kalkması

bence bu olay iyi olmadı mı arkadaşlar? düşünün amerika bile doların çine akmasından dolayı adamlara vergi koymaya kalktı %25 sonra yemedi kararı ertelediler. hadi amerika-çin vb. üretiyor ticaretini yapar eder de, biz türkiyeyiz lan son 10 yılda üretim ihracat namına bir şey kalmadı elimizdeki 3-5 doları da sürekli çinden ordan burdan almak için harcayıp dolar krizi yaratıyoruz. sözüm meclisten dışarı yani, ihtiyacı olan işi olan eğitimi olan vb. makul ölçüde alsın da, aliexpress grupları var adamların tek yaptığı ıvır zıvır ne kadar şey varsa almak, işine yaramazsa satmak vb. hem bu da kendi ekonomimize zarar veriyor. onların da tek argümanı “yerli üreten var mı da almıyoruz” ya da “yerli malı kötüdür”.

İşte böyle düşüne düşüne hem yerli malından uzaklaştık hem de yerli üreticilerin fiyatları manipüle etmesine izin verdik.

Sizin görüşleriniz neler?

benim özgürlüğümü kısıtlıyor mu? kısıtlıyor. O zaman benim için bitmiştir. Sen önce ülkende yurtdışı ile rekabet edecek kaliteyi üret sonra zaten insanlar 6.000 km öteden ne idüğü belirsiz bir şey almaz, yerli malını tercih eder.

Aynı futboldaki yabancı kısıtlaması durumu gibi.
  • mutantking  (15.05.19 10:41:21)
Hayatımda duydugum en zırva fikirlerde 1 numaraya oturdu. Umarım ironi falan yapmaya çalışıyorsundur.

  • doxanikee  (15.05.19 10:43:35)
@mutantking onu diyorum ben de zaten. biz yurtiçinde üretilen malları alıp kullanmazsak onlar nasıl daha iyisini üretebilir ki?

  • dismainpula  (15.05.19 10:45:13)
Senin düşündüğün gibi yerli mali ve yerli uretici dusunulerek alinmis bir karar degil bu guzel eksici duygusal kardesim. Eger niyet oyle olsaydi seneler oncesinden ithale dayali bir ekonomi modeli kurulmaz ureticiye gercek destekler verilirdi. Ulke yokus asagi yuvarlanirken bakkal damat son kozlarını oynamaya çalışıyor. Devletin kasasina para sokmaya calisiyorlar baska bir aciklamasi yok.

  • hepbiarayisicinde  (15.05.19 10:46:37)
@hepbiarayisicinde ne biliyim umutlandım öyle.

  • dismainpula  (15.05.19 10:50:08)
her ne kadar de jure'da yerli milli safsatası olsa da de facto'nun ne olduğu belli 'yontma vergi devri'ndeyiz.üstelik ben sözü doğrudan meclise söyleyeyim yerli üretici de kaliteli,rekabet edebilecek ürün-hizmet üretseydi (onların bazı mazeretlerini kabul edebilirim mesela ticari elektrik fiyatı,muhtasar v.s. vergi adı altında haraç) sermayeyi yatırmayıp kaldırsaydı gayrimenkul karşılığı kredi ve arbitraj yapmasaydı.eğer bir kabahat,suç varsa sıralıdır bu!herkes çapınca vergi kaçırıyor vergiden kaçınıyor.

  • natallica  (15.05.19 10:52:46 ~ 10:54:28)
@dismainpula inovasyon? arge? en basit ve bilinen örnekten yola çıkalım. ben neden gidip iphone/samsung almıyım da işlemcisi singapur'dan, body'si çin'den, grafik çip'i tayvan'dan gelip türkiye'de sadece birleştirilip yerli malı diye satılan vestel venüs alayım?

ben istemez miyim hem daha az para vereyim hem ülkemin malını kullanayım? Türkiye'de aselsan ve bir kaç firma hariç arge yatırımının ciro'daki payının %2-3'ü geçen firma yok. Yani aslında bizim türk malı diye kullandığımız bir çok şey aslında gerçek anlamda türk malı değil. bizim amazon'dan, ali baba'dan alışveriş yapmamızı bu vesteller, casper'lar büyük çapta yapıp bize kakalıyorlar. Sonra bir de arkaya hükümet desteği ile telefon ithalatına vergi, gümrük vs. yollarla müdahalede bulunuyorlar.

onların yaptığı malı çinli çocuklar ilkokulda el işi dersi diye yapıyor.
  • mutantking  (15.05.19 10:57:34 ~ 10:59:40)
1 dolara alacağın telefon kabını telefoncuda 100 liraya satıyorlar.
Gümrük muafiyeti kalktı diye kimse telefon kabı üretmeyecek, 100 lira olan kabı 120 lira yapacak çünkü 1 dolarlık şey için gümrüktü, oydu, buydu uğraşmak istemeyecek insanlar olacak. Nihai tüketicinin yararına hiçbir şey yok. Sadece yediğimiz kazık büyüyecek.

  • marla is in my head  (15.05.19 12:35:40)
yerli mali icin yapilmis bir uygulama degil, baskasinin ithal ettigi urunle kaziklanacaksiniz. biraz entelektuel birikiminizi gelistirmenizi tavsiye ederim.

  • kassiopeia  (15.05.19 12:53:00)
yabancı futbolcu sınırlaması eşit değildir yerli futbolcuların kendini geliştirmesi.
gibi bişey.

  • Trene çelme atan adam  (15.05.19 14:16:55)