Eski zaman filozofları ve bilim insanlarına yüklenen büyük anlamlar

Hangi din ya da milletten; hatta dinsiz olup olmadığı da fark etmiyor. Tıp, matematik ve felsefe bilginiymiş. Yahu iyi hoş da hepsinde yetkin olup beynini nasıl 5'e bölebilmiş?

Bunun tek açıklaması günümüz bilim ve sanat eşiğine bilgi ve nicelik olarak ulaşmamış olmanın getirdiği kaynak azlığı ve bu kaynaksızlığın getirdiği fazl zaman. İyi de bilginlik nerden geliyor o zaman? Üstelik tarihte günümüz seviyelerine ulaşıp yok olduğu iddia edilen medeniyetler, çözülmemiş, açıklanamayan türlü gizem de var.

Duyurunun akil kullanıcılarından açıklama bekliyorum :)

Bundan 500 sene sonra gelen bi ekşi sözlük yazarının "ulan zamanında stephen hawking diye bi meczuba amma değer vemişler, bi bildiği de yokmuş" demesi ne kadar yanlışsa günümüzden de bundan 500-1000-2000 sene önceki alimlere laf etmemiz o derece yanlış. O adamlar o dönemin imkanlarıyla uğraştıkları dallara yeni bi bakış açısı getirmişler. Az da olsa çok da olsa bi ilerleme sağlamışlar.

Newton'ın meşhur sözü vardır EkşiDuyuru banner'ına da fare imlecini getirip bekleyince çıkan "Daha ileriyi görebildiysem bu devlerin omuzlarına çıkmam sayesindedir" diye. Bilim kümültatif ilerler ve sonuçta Hipokrat'ın şu an ilkel olduğu her halinden belli olan yöntemleri, İbn-i Sina'nın yine şu an için ilkel yöntemleri olmasa şu an aşıları bulamaz, tomografi çekemezdik. Her bilimde bu şekilde tabi.
  • nundu  (14.05.19 21:14:29)
buyuk dahi diye nitelendirilen da vinci'nin kutuphanesinde sadece 103 kitap varmis.

gunumuzde interneti kullanan ve nesnel degerlendirme becerisine sahip herhangi bir insan, bu dahi, entelektuel insanlardan daha bilgili olabilir.
  • cay sigara  (14.05.19 21:40:27)
Anladığım kadarıyla, bilim soruların neden cevabını aramıyor nasıl cevabını arıyor. Neden sorusu ise felsefik bir soru. Örneğin maddelerin birbirini çekmesi kütleleriyle orantılı ve çeşitli prensiplerle açıklanabilir ve böylece ongoru sahibi oluyoruz. Maddelerin birbirini sevgiyle cekmesi ise felsefi bir yorum. Dolayısıyla tıp için olmasa bile matematik ve felsefede durumun böyle olduğunu düşünüyorum.

  • charles darwinin torunu  (15.05.19 19:55:42)