İnsanların beni kullanmasından sıkıldım, ne yapmalıyım?

Sadece duyuruya sorabileceğim bir soru bu, yorumlarınızda acımasız olmazsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler. :-)

Sorum, sunum olsun başka işler olsun hep benim üstüme kalmasından çok sıkıldım. Bir şekilde beraber bir şeyler yapmak için bir araya geldiğim insanların bütün işi bana yıkmaları tesadüf değil sanırım. Arkadaşım olsa da olmasa da dönüp dolaşıp aynı şey oluyor. Sonra kızınca niye kızdın oluyor.

Siz ne yapıyorsunuz bu durumlarda? Çünkü siz yapmasanız o iş hallolmayacak ve siz dahil herkes çuvallayacak. Nasıl işlerin bana yıkılmasını engelleyebilirim?

konuşun, anlatın, ve gerekirse rest çekin.

  • 06017  (10.05.19 03:57:22)
Benzer durum bende de var, isin sirri aslinda su cumlenizde gizli:

"Çünkü siz yapmasanız o iş hallolmayacak ve siz dahil herkes çuvallayacak."

Onerilerim:
1) is/departman/ekip degistirin. Sizin gibi beklentileri yuksek, mukemmelliyetci insanlarla bir araya gelin, ortaya hepinizin tatmin olacagi kaliteli is ciksin. Bunu yapamiyorsaniz bkz: 2.

2) Birakin cuvallasinlar, siz de
onlarla beraber cuvallayin. Sandiginiz kadar kotu olmadigini, aslinda o kadar da cuvallanmadigini goreceksiniz. Mukemmelliyetci yapinizdan dolayi ortaya cikan isin cok daha iyi oldabileceginin farkindasiniz ancak ekip o seviyede degil. Yapacak bi seyiniz yok, siz calistiginiz sirketi kurtarmakla yukumlu degilsiniz. Salin gitsin.

İnsanlar sizin seviyenize cikamiyorsa veya sizin seviyenizde insanlarla eslesemiyorsaniz ya ortam degistirmelisiniz, ya da bulundugunuz ortamin seviyesine uymalisiniz. Oteki turlu tek basiniza dunyayi kurtarma cabasi icine girip kayboluyorsunuz.
  • taurina  (10.05.19 06:55:36)
İnsanlar sizi kullanıyor şeklinde bakmak yerine, insanların beni kullanmasına neden izin veriyorum, bu alanı neden açıyorum şeklinde bakarsanız daha hızlı ve sağlıklı çözersiniz konuyu. Olayın çıkış noktası sizsiniz, bunun altında yatan nedenlerinizi bulmanız gerekiyor.

  • Phoebe  (10.05.19 07:14:07)
bırakın çuvallasın ama çuvallamanın sorumluluğu size kalacak şekilde davranmayın.

  • altinci nesil caylak  (10.05.19 08:23:33)
"Ya herkes esit yapacak, ya hic yapilmayacak" dediginiz ve uyguladiginiz anda is biter. Ya da kendinize imtiyaz taniyin. Gecenlerde bir sunum hazirlama isi de bana kaldi. Tum grup 2 saat sunum yapti ben 2dk yapip oturdum. Bana gelip hesap soracak kisi de cevabini alirdi. Biliyorum ki sonraki sefere herkes elini tasin altina koyacak.

  • influx  (10.05.19 08:30:13)
@Phoebe ben de bunu merak ediyorum aslında. Aynı şey farklı insanlarla defalarca başıma geldiği için asıl merak ettiğim gerçekten bu. Nedeni ne olabilir bir fikrin var mı? Kimseyi mükemmel yapması için sıkboğaz etmiyorum, tek diyebileceğim bu. Öyle darlayıp bıktıran tiplerden ben de hoşlanmıyorum.

  • windows95  (10.05.19 16:13:26)
kendinize haksizlik yapiyorsunuz. oncelikle tum islerin size yikilmasina net bir sekilde hayir demeyi ogrenin. sonracigima takimindaki insanlara gorev dagitin. hep beraber o isi yapin. hem sizin yukunuz hafifler, hem onlar da is ogrenir.

  • Leonardo~Da~Vinci  (10.05.19 17:03:34)
Salağa yat ay ben yapamam x bey sen bunu yap de

  • photo85  (11.05.19 02:34:33)
uzman değilim, tamamen deneyimlerime dayanarak şu iki cümleyi düşünmenizin faydalı olacağını düşünüyorum;

*Çünkü siz yapmasanız o iş hallolmayacak ve siz dahil herkes çuvallayacak
*Kimseyi mükemmel yapması için sıkboğaz etmiyorum, tek diyebileceğim bu. Öyle darlayıp bıktıran tiplerden ben de hoşlanmıyorum

Ben böyle bir durum yaşasam kendime şu soruları sorardım;
*beni bu kadar özel kılan ne ki ben yapmazsam her şeyin çuvallayacağını düşünüyorum, buna inanıyorum? neden böyle bir kurtarıcı rolüm olduğunu varsayıyorum?
*varsayalım işler çuvalladı, en fazla/en kötü ne olabilir? diğerlerinin yaşamadığı bir anksiyeteyi ben neden yaşıyorum? başarı kadar başarısızlığında ihtimal dahilinde olduğunu kabul edemiyor muyum? ya da neden başarısızlık herkese pay edilecekken bir tek bana yüklenecekmiş hissiyatı yaşıyorum?
*onaylanma ve sevilme ihtiyacı duyduğum zamanlarda mı acaba tüm sorumluluğu tek başıma üstleniyorum? insanlar tüm işi gerçekten bana yıkıyor mu? yoksa kendimi net ifade etmediğim / edemediğim için dolaylı yoldan sonuç işi tek başıma üstlenmeme dönüşüyor?
*neden işle ilgili sorumlulukların insanlara hatırlatılmasını "mükemmel yapılması için sıkboğaz etmek" olarak ifade ediyorum?

bu tarz sorularla kendinizdeki gerçek nedeni bulmaya çalışmakta fayda var sanki. bir de bu gibi durumlarda kızınca niye kızdın oluyor diyorsunuz ya, yazılı halletmek daha verimli ve sancısız oluyor. ben öyle yapıyorum. yazılı ortamda arkadaşlar şu şu tarihte bana şu kişilerden şu doneler gelecekti, gelmediği için ben de o donelerle hazırlayacağım rapora başlayamaıyorum, herkesin bilgisine yazıyorum. gibi gibi. sözlü ifade etmeyin. üstünde düşünüp, sizi haklıyken haksız konuma düşürmeyecek şekilde ifadelerle ilgili kişilere de cc yaparak gönderin.
  • Phoebe  (13.05.19 10:40:14)