26dan sonra üniversite

1 sene boyunca ingilizce almanca pekiştirip öğrenip bir yandan da üniversiteye başlama hayalim var, sosyolojiye ilgim çok, param var , ancak akademik düzeyde uğraşmak istiyorum , 26 yaşımdan sonra sosyolojide bir kariyerim olsun istiyorum, imkansız mı sizce , sınava pekala çalışacağım ancak özel bir ünide yğzde 50 burs işimi görür , tek başına sınava kasmak yerine akademik açıdan işimi kolaylaştırmasında mütevellit yabancı dil kasmak istiyorum, öğretimim sıraaınsa yurtdışı fırsatını ilk fırsatta değerlendirebilme amacım var, her türlü fikre tavsiyeye açığım . Böyle bir hayalim var zor bir hayal ama başarabilirim imkansız değil , akademik kariyer yapmak bebim alnımın yazısı gibi geliyor .

İki üniversite mezunuyum, 25 yaşındayım, önümüzdeki yıl yani 26 yaşında 3.üniversiteme başlamayı düşünüyorum. Hem de sizin gibi maddi açıdan rahat değilim, bi yandan full time çalışıp bi yandan üniversite okuyacağım, ki çocukluk hayalimi gerçekleştirebileyim.
Cevaba gelince, gerçekten isteyince hiçbir şey geç değil, 40 yaşında sınıf arkadaşlarım vardı üniversitede, ki biri dereceyle mezun oldu şimdi yüksek lisans yapıyor.
Ama akademik olarak uğraşmak istiyorsanız %50 burs işinizi pek görmez, akademi biraz da prestij işi. Olabildiğince iyi bi üniversiteye girip not ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmalısınız.
Kolay gelsin.
  • bir nick var benden iceri  (08.05.19 03:28:47)
Sosyoloji gibi bir bölümü iyi bir üniversitede okumazsan sınıfında ne kadar beyinsiz varsa olacak. Sen ilgin olduğu için okuyorsun ancak onlar sadece diploma için okuyan tipler olacak. Ayrıca birkaç özel üniversite dışında cidden kalite düşük özellerde.

Bence bu düşündüğünü yapma. Heves bu
  • insomniac  (08.05.19 03:29:37)
Basamak olarak düşündüm burdaki okulu, burslu veya burssuz yurtdışı kovalarım 1. Dönem bittiği gibi , dile ondan önem veriyorum

  • docrivers  (08.05.19 03:37:03)
Özel okuldan basamak olmaz. Yönetim geçene kalana bile müdahale ediyor özel üniversitelerde. Sosyoloji Türkiye'de ya Boğaziçi ya da Odtü'de okunur.

  • insomniac  (08.05.19 03:57:45)
1. 26 gec degil.
2. Sadece Bogazici'nde okunur. ODTU mezunu olarak ODTU'de bile okunmaz diyorum. Onun haricinde madem %50 burslu isini goruyor, Koc ve Sabanci'da okunur. Ozellikle ingilizce ogrenmek istiyorsan ki ogrenmek zorundasin, bu okullarda ingilizce ogrenilir. ODTU'de hocalarin bile ingilizcesi kotu, ogrenci kalitesi vasat.
3. Sabanci'da sosyoloji yok dediginizi duyar gibiyim. Siyaset bilimi var. Ayni konular calisilir.
4. Yukarida yazdigim 3 okuldan birinde lisansi bitir, yuksek lisansa yurt disina gidersin. Yabanci dil kasmak da yine en guzel bu okullardan birinde hazirlik okurken yapilir.
5. Yurtdisina basamak derken... eger Amerikaya Kanadaya falan gidebilecek paran varsa lisansi okumak icin git. Basamak olayi mantiksiz degil cunku bu ilk bir donemi veya bir seneyi Turkiye'de okumak, yurtisindaki okullara basvurularinizda niyetinizin ciddi oldugunu belli eder. Notlariniz iyiyse kabul alamaniz kolay olur. Ama ben hala lisans Turkiye'de (ama top 3 bir okulda) yuksek lisans yurtdisinda daha uygun diyorum.
BONUS: "%50 burs işinizi pek görmez, akademi biraz da prestij işi". Ne alakasi var kardesim? Yuksek lisansa doktoraya basvururken yuzde kac bursluydun diye mi soracak okullar? Sacma.
  • hot potato  (08.05.19 07:40:41 ~ 07:42:24)
okursunuz hem de ağlatırsınız. ancak okulla yetinmeyin sakın. okulun verdiklerini yeterli görürseniz sıradanlaşırsınız.

35 yaşında öğretmenlik yaparken tıpı kazanıp hem öğretmenlik yapıp hem tıp okuyup sonunda fakültesine dekan olan prof.dr.mustafa altınışık'a bir bakın. isteyince olduğunu görürsünüz.
  • yemrem  (08.05.19 10:13:17)
Daha güzel okunur bence, çünkü 1 üniversite bitirerek kendi öğrenme metodunuzu, çalışma stilinizi vs. keşfetmişsinizdir. Üniversitede çoğu insan çalışma sistemini oturtamadığı için başarısız oluyor. Bence siz müstakbel sınıf arkadaşlarınızdan ileridesiniz şuan :) hem de istediğiniz bölüm, daha ne olsun.

  • megalomaniac  (08.05.19 11:49:55)
Ya siz adamsınız, ilk kez bir duyuruda oy birliği ile motive edici yorumlar yapmışsınız

  • docrivers  (08.05.19 11:57:45)
okumanın yaşı da yok zamanı vakti de.türk öğün çalış güven.

  • natallica  (08.05.19 13:16:54)
Okunur okumak için hiçbir yaş geç değil. 30-35ten sonra baştan üniversite okuyup kariyer değiştiren ve inanılmaz işlere imza atan tanıdıklarım var. Sadece biraz azim biraz da tekrar okuyacak maddi güç gerekiyor :) Bugün maddi gücüm olsa bir saniye düşünmem baştan üniversite okurum. Yaş 30 :)

  • Deathcomenearme  (08.05.19 13:17:54)