Eski araba ne kadar sağlamdır?

2000 senesinde girdiği kaza testlerinde en iyi sonuçları almış bir otomobillerden biri, büyük bir kazası belası olmadığı taktirde, iyi bakımlı olduğu halde o seneki güvenliğinin ne kadarını sunabilir halen? Metal yorgunluğu vs. ile artık hiç güvenli değil midir sizce?

metal yorgunluğu ile pek işin olmaz. ama aracın 20 yaşında olduğunu bilerek mantıklı hız limitleri içinde kullanmalısın.

airbaglerin garanti süresi 15 yıl kaza anında patlamayabilir. patlamaz ise de firmaya bir şey diyemezsin.
  • orpheus  (07.05.19 14:30:10 ~ 14:30:24)
1987 model torosa biniyorlar bu ülkede 2000 modelde ondan hallice.

  • mikahakkinen  (07.05.19 14:37:16)
2018 model ama dandik bir araç (Atıyorum Clio), 2000 model ama çok iyi bir araçtan (atıyorum bmw) daha yüksek güvenlik sunar.

  • roket adam  (07.05.19 17:20:22)
Eger her seyi calisiyorsa o seneki guvenligini buyuk oranda saglar, neden saglamasin? Gunumuz araclariyla kiyaslanmasi biraz abes, 20 yillik teknoloji farki var nitekim ama sinifa gore de baya degisir tabi. O zamanin e sinifi s80, veya atiyorum 2004 d sinifi lagunayi da bos gecmemek lazim, bu gunku b sinifi arabalardan iyi olma ihtimali var sinif farkindan dolayi.

  • icim urperiyor  (07.05.19 18:04:02)
Israrla niçin aynı şeyi savunuyor insanlar gerçekten anlamak zor. Bu kadar yıl farkı araç sınıfları ne olursa olsun dramatik bir güvenlik farkına yol açıyor. Isterse s serisi mercedes olsun isterse volvo olsun bugünün b segment bir aracı kadar güvenlik sunmaları imkansız. Çarpışma testleri malzeme çalışmaları çok çok gelişti. O dönem araçlarında doğru dürüst çarpışma bari dahi yokken sırf daha ağır diye sırf sac kalınlığı fazla diye güvenli olacak diye bir kaide yok. Clionun dandik araç diye sınırlandırılması ayrı bir dünya zaten de kendisi avrupanın en çok satan b segment aracı. Her neyse beyler yeni araba eski arabadan daha güvenlidir. Net. Ayrıca ncap testlerini yorumlamak da bir miktar teknik bilgi gerektiriyor izleyip piuuu gitti on teker derseniz olmaz.

  • cizgilerebasancocuk  (07.05.19 18:46:01)
yanlis anlasilmasin, 'alman yapmis abi baksana' kafasiyla degil ekipman-donanim farki dolayisiyla kiyasliyorum ben. 2000 model s80'de yan perde hava yastigi var mesela. clio'da standart donanim oldugunu sanmiyorum bunun. 20 yilda cok sey gelisti elbette ama darbe gecirmeyen yeni bir malzeme uretilmedi, veya dragon glass'dan yapilmis araba uretilmedi. uretilse de bunu clio'ya takmiyorlar. b sinifi sehir hizlarina gore test ediliyor, e sinifi araclar daha yuksek hizlarda otoyol sartlarina gore test ediliyor.

'balta burun taunus cok saglam' demiyorum, ama eski de olsa bi arabada 10 tane standart hava yastigi varsa, abs falan varsa, yuksek sinifsa ve testlerden iyi sonuclar aldiysa hala gecerli koruma saglar diyorum. sinif farki fark eder diyorum ozetle.
  • icim urperiyor  (08.05.19 09:16:13)
Arkadaslar sorumu yanlis degerlendirmissiniz.

Eski araclar yenilerle esdeger midir ya da eskinin iyi arabasi bugunun kotu arabasindan güvenli midir degil sorum.

Eski araba, uretildigi zamandaki vadettigi guvenligin su an ne kadarini sunabilir?

Yani eski 10 birim, yeni araba 100 birim güvenlik sunuyor. Benim sorum eski araba 10 birimden kaca düşmüştür?
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (08.05.19 10:44:21)