Hollanda gezisi tavsiyeleri (ve Museumkaart)

1 hafta Hollanda'da olacagim. Zaman kisitindan dolayi fazla hazirlik yapamayacagim. Ulasimdan, geziye, otelden yeme icmeye tavsiyeleriniz varsa epey makbule gecer. Turistik atraksiyonlari pek sevmem. Muzeleri severim. Doga severim. Yerel kulturleri severim. Amsterdam'da olacagim agirlikli olarak fakat diger sehirlere de seyahat edecegim.

Biraz baktigim kadariyla biraz pahali ama Museumkaart alayim diye dusundum, en azindan kafa rahat olur. Ama bazi muzelerde onceden sure belirlemek gerekiyormus sanirim. Museumkaart hakkinda ne dersiniz acaba?

Cok tesekkurler.

konaklama olarak:
hollanda'da airbnb olayı oldukça iyi. evsahipleri de evler de genel olarak hep memnun bıraktı bizi. üç kere gittik arkadaşlarla ve hiç sıkıntı yaşamadık.

müze olarak:
müzelerin hepsi çok güzel ancak rijksmuseum'a girmek oldukça meşakkatli bir iş. yüzlerce metre sıra oluyor önünde o yüzden bir gün oraya gidebilir ve tavsiyem en erkenden gitmek.

gezmek açısından:
bisikletle gezmek hollanda'nın milli aktivitesi onu yapın.

ulaşım olarak:
şehir içinde toplu taşımaya para vermeyi ben gereksiz buluyorum ancak bu tavsiyeye yalnızca yürümekten hoşlanıyorsanız kulak verin. çok değil mesafeler ama çok az da değil. kumulatif bir şekilde çok oluyor sonuçta.
  • isvicre rakisi  (06.05.19 16:36:51)
museumkart mantıklı zaten müzeler bölgesi var rijk museum van gogh museum vs orada. zaten amsterdam müze konusunda geniş yelpazeye sahip. ben vondelparka bakan bir otelde kaldım manzara vs güzeldi. zaten vondelparkta baya büyük o bölgeden otel ayarlarsan rahat edersin.

  • mikahakkinen  (06.05.19 16:45:07)
yerel kültür için haarlem tarafına gidebilirsiniz. trenle 2 durak falandı galiba.

  • contavolta  (06.05.19 17:10:46)
I amsterdam City Card aldım ben, daha rahat geldi bana.

Loetje'ye gitmiştik biz şirket yemeği için ama hangi şubesiydi hatırlamıyorum maalesef.

partner firmada De Bazar Amsterdam B.V. götürmüştü, fena değildi. gerçi bana tam olarak türk mutfağı gibi geldi :).

The Bulldog Palace'a herkes malum nedenler için gidiyor ama bence Hans Dulfer'in grubunun sahneye çıktığı bir güne denk gelmek lazım jazz seviyorsanız. yoksa ortam benim için leş ama grubu dinlemelere doyamadım.

ben çevredeki köyleri vesire kapsayan hop on hop off otobüs turlarına katıldım, özellikle bir balıkçı köyü, değirmenlerin olduğu köy ve peynir fabrikası duraklarını çok sevdim. bu da bir ek not olabilir sizin için.
  • Phoebe  (06.05.19 17:32:52)
Amsterdam tren garının üst katından marken, volendam, zaanse schans vs köylere otobüs kalkıyor. 10 euro gibi bir ücretle gün boyunca istediğiniz kadar köy gezebilirsiniz.

  • zihua  (06.05.19 19:48:46)