Yokuşta el freniyle kalkma

Ben 2 sene önce ehliyet aldım, o günden beri de bi kere araba kullanmadım. Ehliyet alırken de bana göstermediler kursta el freniyle nasıl kalkıldığını(ki 3 farklı hocadan 12 ders mi ne almıştım totalde). Şimdi sözlükte başlığını görünce nasıl oluyo bu ya diye kafama takıldı. Bilal'e anlatır gibi aşama aşama anlatabilir misiniz acaba?

El freni cekili, yani araba kilitli haldeyken isleme baslanir. Vites 1'de, debriyaja da basili halde ayak debriyajdan yavasca cekilir. Bir el direksiyonda, oburu el freninde. Debriyaj kavrama noktasina gelince araba cok hafiften one atilir fakat El freni cekili oldugu icin hareket etmez. O noktada hafif gaz vererek El freni birakilir.

  • icim urperiyor  (05.05.19 08:12:29)
Ayak freni ile kalkıyorum ben. Aynı şekilde fren ve debriyaja basıyorken debriyajdaki ayağımı kavrama noktasına kadar çekiyorum. Kavradığını hissedince sağ ayağımı frenden çekip gaza basıyorum.

  • m3mphis  (05.05.19 09:30:33)
@m3mphis bu şekilde baskı balataya yük bindirirsiniz.

@icim urperiyor'un dediği gibi yapmak lazım.
  • trajikomix  (05.05.19 09:55:41)
Bana kursta da @m3mphis'in dediğini öğrettiler ve sınavda da onu yaptırdılar. Hocalar el freniyle kalkmakla ilgili de hiçbir şey demedi.

  • nundu  (05.05.19 10:21:50)
@trajikomix bence el freninden farkı yok

  • sttc  (05.05.19 10:32:45)
Zaten el freni araci hareketlendirme surecinde kullanilmasi icin tasarlanan bir sey degil. Lakin, eger normali zor geliyorsa El freni destekli yapmakta bi sakinca yok. Maksat en guvenli ve pratik sekilde a noktasindan b noktasina gitmek, debriyaja yuk binse de 100.000 km dayanacakken 90.000 km dayanir en fazla. Guvenlikten taviz vermeye gerek yok.

  • icim urperiyor  (05.05.19 10:41:42)
Araba gitmek için herşet hazır olsun yani gaza da bas ama el freni çekilmemiş olsun. Sonra indir ve go.

  • baldan kaymak  (05.05.19 11:58:50)
el freni cekikken arabayi normal surmeye basliyosun. arabanin gotu yere iniyo (ileri gitmek istiyo ama el freni cekik oldugu icin gidemiyo), iste o zaman el frenini indiriyosun ve araba ileri dogru gitmeye basliyo. bu kadar basit.

  • lamartin  (05.05.19 12:24:29)
Bu durum biraz da alışkanlık meselesi herhalde. Nasıl alışıldıysa öyle gidiyor. Baskı balataya verdiği zarara pek katılmıyorum. Öğrenme aşamasında yarım debriyaj pozisyonunda fazla kalınıyorsa doğrudur. Ama refleks haline gelmişse yarım saniyelik olay. El freni destekli kalkmakta da problem
yok. El freni teli kopması ihtimaline karşı iki türlüsü de öğrenilse zararı olmaz.

  • m3mphis  (05.05.19 14:32:53)