apartman bahçesinde horoz besleyen sığır

selam, yaklaşık 5 yıldır aynı yerde oturuyorum. oturduğum yer antalya kaleiçi'ne 5, muratpaşa merkeze 2 dakika uzaklıkta. şehrin tam göbeği yani. getto falan değil.

yan apartmanda bir tane sığır var. adam muhtar. karısı horoz manyağıymış. vizyonsuz köylüler işte. geldiğim günden beri istisnasız her gece 3'de başlayıp sabah 6'ya kadar ötüyor. öğlen ne durumda bilmiyorum. bir süre idare ettim. 2 sene önce dayanamayıp cimer'e yazdım. il sağlık müdürlüğüne falan şikayet edin diye cevap verdiler.

uğraşmadım saldım. malum antalya'ya yaz geldi. pencereler falan açılınca tekrardan bu horozların sesini duymaya başladım. gece boyu ayaktayım, kitap okuyorum, film izliyorum, çalışıyorum, müzik dinliyorum. ses her türlü dikkatimi dağıtıyor. horozlara alıştık artık. herif bir köpek bir koyun almış. boynuna da çan takmış. bahçede dolaştıkça ses çıkıyor. daha önce bir iki kişi bizzat gidip adama şikayet etmiş. bu muhtar da kodaman bir tip. boş beleş bir çomar. malum parti üyesi falan. zamanında kopardığı kupon arazilere benzinlik falan kurmuş, gelenleri bir şekilde ikna etmiş. rüşvet mi, ikram mı, sus payı mı ne derseniz deyin.

devlet dairesinde uğraşacak vaktim ve iştahım yok. belediye'nin online şikayet sisteminden falan şikayet etmeyi düşünüyorum. muratpaşa belediyesinin başkanla görüşme günleri varmış. başkana da bizzat söyleyebilirim. bir yaptırımı olur mu bilmiyorum.

bir diğer alternatif de zehirli darıyı bu çomarın bahçesine salmaktı. vicdanım el vermedi. günahsız hayvanlar sonuçta. ama herif de hak ediyor. çocukken benim köpeğimi zehirli etle zehirmelemeseler şu an gidip uçururum o bahçeyi.

bu çomarla nasıl baş edeyim? çanını ayrı, horozunu ayrı, küçükbaş hayvanını ayrı öpesim var. şehrin göbeğinde şehre adapte olamamış bir çomara gidip de "rahatsız oluyoruz ühühühü" çekecek halim de yok. klasik anadolu çomarı.

ne yapayım? etik, ahlak vs. hak getire artık. insanlar böyle katil oluyormuş, onu anladım. tarlasında hayvan otlatan köylüyü vuran köylüyü şimdi daha rahat anlayabiliyorum.

Abi güle ağlaya okudum ya. Harika bir duyuru olmus. Baya da sabretmissiniz aslinda. Kalben size destek oldugumu soylemek istedim :)

  • güneyli çocuk  (05.05.19 04:26:50)
Oha ciddi misin, bu ne ya gece gece kahkaha attım. Nasıl bir çomarlıktır bu :D

Davacı olun derim.
  • Elduinnnn  (05.05.19 06:10:28 ~ 06:10:37)
okurken bende gülümsedim :)
illaki siz gibi rahatsız olanlar vardır, yanınıza bir kaç şikayetçi daha alıp, sakin bir dille uyarın söyleyin
diğer türlü ortalık bahaneli, gerginliğe gerek yok, tek başınıza bir şey yapmayın, sonra siz suçlu olursunuz.
  • tamamhosdiyonda  (05.05.19 07:15:14)
Bence trollsün. Bu kadar merkezi bir yerde apartman bahçesinde koyun, horoz beslenebileceğine inanamıyorum.

Eğer ciddiysen il sağlık müdürlüğüne telefonla ulaşabilirsin. Bir de bir ara şehir merkezinde tavuk, horoz veya küçükbaş beslenmesinin yasaklanacağı konuşuluyordu. Ne oldu, bilmiyorum. Yasaklandıysa belediyeye de bildirebilirsin. 153'ü ararsan ilgili birime yönlendirirler ve işlem yapılır.
  • siyah noktali film  (05.05.19 08:13:01)
hiç devlet dairesiyle falan uğraşmayacaksınız. il sağlık müdürlüğü, halk sağlığı, zabıta en kolayı hangisi ise sizin için, arayıp horoz ve koyun beslendiğini söyleyip adres vereceksiniz.
eğer adres köy ya da mücavir alan sınırları içinde değilse ki söylediğinize göre değil (amma velakin resmi kayıtlarda farklı olabilir) gelip ceza kesip süre verecek ve gidecekler. verdikleri süre sonunda hayvanlar gitmemiş olursa el konuluyor. şehir merkezlerinde kamu sağlığının korunması için bu tür besi hayvanı beslemek yasak. kanun sizden yana.

  • halanne  (05.05.19 09:29:36)
online şikayetmiş zartmış zurtmuş bunlar hikaye. savcılığa git ve kamu düzenini bozmak suçundan dava aç. şikayetini geri alsan bile dava kapanmaz. uğraşsın dursun sonra.

  • mr.goodcat  (05.05.19 10:00:11)
Japonyada rastlaniyor evde tavuk/horoz besleyene. Adam kesmek icin beslemiyosa ve hayvanlar mutluysa, ben katlanirdim. Ama ben tabii.
Durumu ne kadar cok irdelerseniz o kadar caninizi sikar.
Zehir isine girmeyin, lanetlenirsiniz
  • gunes123  (05.05.19 12:58:41)
cevaplar için teşekkürler. vallahi kurmaca bir hikaye değil, ben de troll vs. değilim. mahalle ve bizim sokak işinde gücünde orta gelirli insanlardan oluşuyor. kimse kimseyle uğraşmak istemiyor. 2 sene önce kız mevzusu yüzünden kızın ailesinin evine bira şişesi atıp arabayla mahallenin ortasında sıfır çizen serserileri bile benden başka kimse polise bildirmemiş. herkes balkona çıkıp izliyordu, o ayrı... ben de anlatırken durumun trajikomikliğine güldüm, yalan yok :)

birkaç hafta içinde söylediğiniz kurumlara dilekçeyle bile şikayet bildirebilirim. mahkemeyle falan uğraşamam sanırım. mevzu sadece birkaç horoz değil. 10 15 tane horoz var. horoz dövüşü vs. ile uğraştıklarını, kesip yiyeceklerini falan sanmıyorum. sadece horoza düşkünlük durumu varmış. bir horoz kanat çırpıp öttükten sonra ardı arkası kesilmiyor. horoz mesajlaşması gibi. koyunu da herhalde kurban bayramı için aldılar. bilemiyorum.

cevaplar için teşekkürler. ^^
  • mind mischief  (05.05.19 15:25:24)