Öğrenci harçlığı

Bir üni öğrencisinin normal bir hayat yaşaması için ne kadar para gerekir aylık?

(Lütfen kira aidat ve faturayı hariç tutarak cevaplayınız)

Yer ankara.
Ayrıca istanbul için de belirleme yaparsanız sevinirim.

normal hayat ne demek ona göre değişir aslında. hiç sosyal hayatı, sigarası, içkisi olmazsa 1000 tl yeter evi döndürmek için.
edit: arkadaşlar 1000 liraya çok demişsiniz, doğrudur öğrenci adam eğer sabah akşam makarna yerse tabii ki daha ucuza beslenebilir ama lütfen gidin bir markete bakın. normal şartlarda yaşam için 1000 tl şart bence.

  • neverlose  (03.05.19 19:49:31 ~ 23:46:26)
Bunun bir alt limiti var ama üstü yok. Hangi standartlarda yaşıyor bilemeyiz. Hangi semtte oturacağına veya yurtta kalacaksa nasıl bir yurtta kalacağını bilmeden fiyat vermek zor. Ama her detayı standart düşünürsek ben kira hariç 1000-1500 ₺ yeterli diye düşünüyorum.

  • mekaniker  (03.05.19 20:09:55)
Ayda 500 liraya da yaşayan var 1500 liraya da. Nasıl yaşandığına bağlı. Sigara ve alkol kullanıyorsa,sevgilisi varsa ve yemeği sürekli dışarda yiyip cafelerden çıkmıyorsa para yetiştiremezsiniz. Ama ortalama bir hayat için 750 lira yeterlidir.

  • Pertev nail  (03.05.19 20:16:18)
Ankara için: sadece harçlık olarak (kira-aidat-fatura) 1000 yüksek bir rakam.

Ben inanmıyorumki öğrencilerin büyük bir kısmı buna sahip olabilsin. Hatta şöyle anlatayım, ben çalışan insanlar biliyorum Ankarada onlar bile bu sayıya sahip olamıyorlar. İlginç bir kullanıcı refleksi göstermiş duyuru burada.

Mutfak masrafını kaç kişiyle paylaştığı değişkenine göre; aylık için öğrenci harçlığı 400-500 lira filandır diye tahmin ediyorum. Alt limit değil bu, ortalama bence.

Üst limiti ise olmadığı konusunda hem fikir olarak;

Üst Orta: 800
İyi : 1500-2000
Güzel: 3000
krallar gibi bir hayat içinse : 9000 diyorum.

Kira aidat ve faturaları harıç tutuyoruz
  • mete kudur  (03.05.19 20:17:04)
arkadaşlar zenginler sanırım kira olmazsa sosyal hayat içki sigara olmazsa 1000-1500 yeter demişler :)

soruya gelirsek, 500-600 lira yeter diye düşünüyorum. bende öyleydi ve çok aktiftim bir de. zaten kira+fatura+ev için yiyeceği ekleyince her öğrencinin +1500 lirayı görüyor. düz harçlık olarak dediğim gibi 500-600 iyi paradır (şu son 1 senedeki krize göre değerlendirmedim)
  • avatar is back  (03.05.19 20:18:19)
aylık 400 lira harcıyorum ama ailemin yanında yaşıyorum. ekstra kitap gibi giderlerim onlar karşılıyor. yer ankara. ayda 2 kere de dışarı çıkıyorum. okula başladığımda (2017) 350 lira fazlasıyla yetiyordu şimdi kafama göre rahat rahat harcayamıyorum.

edit: sigara alkol vs yok.
  • lata  (03.05.19 20:35:56 ~ 20:41:30)
Ben 1. ve 2. sınıfta yurtta kaldım. Aylık 500 TL veriyordum yurt için. 800 TL alırdım ailemden. Devletten burs almıyordum. Yani 300 TL yeterdi. Son 2 senedir eve çıktık 4 kişi. Geçen sene ve bu sene geri ödemeli kredi alıyorum. Ailemden bu ay yaklaşık 5-6 ay sonra harçlık istedim.

Yani tamamen sana bağlı. Ben sigara ve alkol kullanmıyorum. Fazla gezen birisi değilim. Bundan dolayı az harcıyorum. Ama bence aylık maksimum 600 TL yetiyor olmalı öğrenci birisine. Ama tabi okuduğun kente göre değişir.
  • camlicagazoz  (03.05.19 20:38:29)
ankara dayım.

250 yurt ücretim, bunlara ek yemek, ufak eğlenceler falan derken, 700-800 yetiyor bana. her gün sabah akşam yemekhanede yesem mesela, 500 de yeter.
  • mehmed resad  (03.05.19 23:37:20)
Lokasyon:ist
Sigara kullanmıyorum,yemekleri dışarda yemiyorum kendim yapıyorum (güzel ve dengeli beslenecek şekilde),sosyallik yarım denebilir,spor yapıyorum (aylık 150 tl).. 850-100 arası değişiyor (barınma hariç)

  • Ulufruko  (04.05.19 00:40:16)