duyurunun gitaristleri

ibanez grg 170dx gitarım var daha yeni almıştım. en alt tel drop c akordu yaparken koptu.

Tel alacağım ama light, super light falan diyor. hangi marka alayım ne çok ucuz ne çok pahalı olan ? ve light olayı nedir?

light, superlight, medium, hard telin kalınlığı inceliği ve tansiyonu yani gerilimi ile alakalı.

mesela hard bir tel ile yarım perde bend yapıyorken 3 birim güç harcarken, süper light ile 1 birim güç harcarsın.

mesela mi teli normal 0.07mm ise medium olunca 0.08mm hard olunca 0.09mm olur. yukarı doğru da orantılı şekilde gider tabi.

gitarın üzerindeki tel normaldir tahminime göre o yüzden normal al.

light ve super light telleri hiç sevmem ayrıca acayip gevşek bir yapısı var, denemeden anlayamazsın da, nasıl desem o kadar gevşek duruyor ki gitarın üstünde doğru düzgün ton bile çıkmıyor.

bir marka vardı hep ondan alırdım mavi paketli paket üzerinde dünya resmi vardı da aklıma gelmedi.

neyse bu dediğim markanın tellerinde en alttaki iki telden 2 şer tane vardı. çabuk kopuyor diye bir de tonu da çok iyiydi.

tüm telleri denedim ben bu arada, gitar, bas, double bass, helicore kaplandan tut, thomastic infeld e paketi 250 300 500 euro olan tellere kadar.

ha birde gitarların sap ayarları da normal tansiyona göre yapılır, eğer hard tel takarsan sap öne geleceğinden sapı geriye almak zorunda kalabilirsin

aynı şekilde light süperlight takarsan set olarak yine sap ayarı yaparak sapı öne almak zorunda kalabilirsin.

floyd rose varsa onun da ayarı kaçar arkadan ayar yapman gerekebilir yaylardan ya da bazı prestige serilerinde arkada metal tekerlek oluyor onun vasıtası ile.
  • killerbee  (02.05.19 23:42:59 ~ 23:53:04)
Tellerin kalınlığı efendim light super light olayı, 0,9 0,10 falan da 1. telin (en ince telin) bir inch olarak kalınlığı olmuş oluyor o rakam da.

genellikle standart 0,9 kabul edilir. bana göre fazla yumuşaktır 0,10 çalıyorum ben, 0,11 çalan arkadaşlarım da az değil tamamen sizin tekniğinize bağlı.

Yerli bir marka var yeni pitbull strings mydukkan üzerinden alabilirsiniz. Fiyatı gayet makul ve elixir gibi coating/kaplama olduğunu iddia ediyorlar ve alaşımımız iyi hemen paslanmayız diyorlar.

Bir arkadaşım aldı 2. ayda teller hiç fena durumda değil.

ya da 100 küsür liraya elixir takıp normalden çok daha uzun süre çalacaksınız güzel güzel bi de o var.

Ama ernie ball, dadario falan alırsanız 1 ayda paslanır gider.
  • hedep  (03.05.19 00:46:46 ~ 01.07.19 05:12:05)
detaylı cevaplar için çok teşekkür ederim.

  • sanguine mcqaer  (03.05.19 16:18:20)