Belediyelerde rüşveti kesmenin bir yolu var mı ?

konu partilerden ve particilikten çok uzak, tamamen insanın kendisiyle alakalı.

Ankarada 2 farklı belediye yönetimiyle iş yaptığımız alanlar oluştu. ikisinde de benim bile hayret ettiğim derecede işler dönüyor. Bunun önüne neden geçilemiyor, malum biz alttan şikayet edemiyoruz daha doğrusu biz ederiz de sonra patronun burnundan dökerler. Mecburiyetin gözü kör olsun. Herneyse, bu belediyelerde rüşvet olayının önüne neden geçilemiyor. geçilmeye kalkılsa yönetim kendi bacağına mı sıkmış olur, yani işler yavaşlar bir daha iktidar olamaz gibi şeyler mi var. Sistem kilitlenmiş mi ?

önüne geçen belediyeler var.

fakat tek tek olacak gibi değil. ruşvet ve yolsuzluk ile topyekün bir mücadele lazım. bu sorunu halleden ülkeler tepeden müdahaleler ile hallettiler.

bizde bir kültür sorunu var. sanki ruşvet normal gibi bir algı oluşmuş durumda. bunu kırmak için sert yargılama ve cezalandırmalar, mal varlığına el koymaya giden tedbirler dizisi filan lazım.

ve bunların en tepeden en alta kadar herkese uygulanabilir hale gelmesi lazım. bu yüzden de çabalar tamamen sonuçsuz kalıyor...
  • babilbaligi  (02.05.19 12:47:41)
doğunun bi ilçesindeki belediyeye iş yaptık. yapmaz olaydık. elimizi verdik kolumuzu kaptırdık adamlara. biz ankaradayız. belediye başkanı, yardımcıları, özel kalem bok püsür ankaraya her geldiklerinde konaklama, ulaşım, yeme içme bizden. belediye başkanının kızının gözlüğü kırılır tamiri bizden. bilmemne daire başkanının bilgisayarı bizden. bizden allah bizden.

patronun önceki şahsi aracını veriyorduk adamlara. depo full diyelim. resmen ayarlayıp dibine kadar kullanıp teslim ediyolardı.

sistemle de alakalı ama şahısla da alakalı. bilmiyorum önüne geçilebilir mi...
  • elorelia  (02.05.19 13:07:49)
Balık baştan kokar. Başkan bu işe karşı işe, kolay kolay yapılamaz.

Eğer altta bir şeyler dönüyorsa, büyük ihtimalle üste de gidiyordur. Müdürler ve başkan da bu çarkın içindedir.

.
  • kartallar yuksek ucar  (02.05.19 13:34:03)
Baştan bir irade konulsun, sayıştay, müfettişlikler savcılar talimat verilip düzenli çalıştırılsın, gör bakalım kalıyor mu rüşvet filan.

  • KaraSakall  (02.05.19 13:42:36)
şehir vermiyorum akp mhp chp 3 belediyeyle de iş yaptık hepsinde de bu rüşvet olayı var. akpde çaycıya git diyorlar o adam gösteriyor ona para yediriyorsun. mhpde futbol takımına prim adı altında para alıyorlar. chpde işi ayarlayan adamlar temiz görünüyor dışardan para istiyor. bozulmuş bir ülke her türlü adamcılık. olmayız biz olmayız.

  • mikahakkinen  (02.05.19 13:47:33)