İş yerinde yemek adabı ve bir takım sıkıntılar

Çalıştığım yerde odadan bozma bir yerde yemeklerimizi yiyoruz. Her biri 6 kişilik olan 3 masa var. Ben genellikle yemeğimi alıp, kimsenin olmadığı masaya gidiyorum. Ya da sağımda solumda birileri otursa bile yemek yerken kulaklığımı takıp, telefondan bi şeyler izliyorum.

1) Acaba bu yaptığım tuhaf mı veya saygısızlık mı? Burada çalışmaya başlayalı 3 hafta oldu ve büyük-küçük herkes sizli bizli konuştuğu için kimseye ısınamıyorum. Normalde de girişken olmayan, soğuk bir tipim ve sadece çok girişken, canlı insanlarla anlaşabiliyorum. Yani yemekte video izlemesem de gidip kimseyle konuşmam o esnada. Eğer kendi arkadaşlarımla değilsem, başkalarıyla yemek yemeyi hiç sevmem çok kasılırım. Yani çok da buraya özgü bir durum değil aslında.

2) Rahat hissetmediğim yerlerde yemek yerken gergin olmamın yanı sıra bu tip yerlerde tuvalete de giremiyorum (ör; iş yerleri). Vücuda giriş ve çıkışta böyle sıkıntılar yaşamanın psikolojide bir karşılığı vardı diye hatırlıyorum. Bilen aydınlatsın lütfen.

3) Alakasız olarak; çorbayı nasıl içiyorsunuz? Damlamaması veya dökülmemesi için kaşığı daldırıp çıkarırken tabağın kenarına sürüp, fazlalığını alıyor musunuz her seferinde?

Yaptığın tuhaf. Kimsenin olmadığı masaya gitmende sıkıntı yok da yanına biri gelince kulaklık takmak falan. Acayipsin. Isınamama sebebin bu olabilir mi? İnsanlara kendini açman lazım önce. Kendini kapatıyorsun sonra da ısınamadığını söylüyorsun garip.

Her seferinde fazlalığı alıyorum
  • kablelvuku  (30.04.19 12:47:02)
@kablelvuku

Isınamamak bir problem değil ki, tercih. Yine de dışarıdan tuhaf ve asosyal gibi görünmek istemem. Bir de yanıma biri gelince takmıyorum, hatta bazen mecbur çıkarıyorum kulaklığı. Ama birden fazla kişi varsa iyi onlar takılsın kendi aralarında deyip geri takıyorum.
  • jacque  (30.04.19 12:50:18)
"Yine de dışarıdan tuhaf ve asosyal gibi görünmek istemem" bu davranışlarınızla bu şekilde gözüküyorsunuz.

  • benaslinda  (30.04.19 12:54:44)
tuhaf ve asosyal göründüğünüze emin olun hocam.

  • psychosocialll  (30.04.19 12:55:44)
Yemek yerken telefonda kulaklıkla bir şeyler izlemen tuhaf bence. Rahatsızsan bu durumdan önce bu alışkanlığından vazgeç. Daha sonra otururken ve kalkarken insanlarla diyalog kur. Afiyet olsun de mesela. Nasıl yemek yediğine çok takılma. Elbette adabına dikkat et ama çok inceleme. Döksen ne olur yani. Rahat ol.

  • mekaniker  (30.04.19 12:58:07)
Yaygın kaygı bozukluğunun belirtilerini tarif etmişsiniz.

  • auroraaurora  (30.04.19 13:03:22)
Kanka istersem yemek yerken müzik ya da podcast da dinlerim kimse sikimde olmaz açıkçası. Ama kendini tuhaf hissediyorsan tuhafsındır zaten, zaten bu yorum yapan arkadaşlar da senin bakış açına göre yorum yapıyorlar. Ne istiyorsan öyle yap. Çorbayı da istersen kaseyi tek elinle tutarak tepene dik, öteki elini de başının üzerine koy Adile Naşit gibi.

Ama işe yeni başlamışsın bence millete bi afiyet olsun deyiver, kulaklığı çıkar gerisi gelir.

Ama istiyorsan tabi.
  • Hakan1980  (30.04.19 13:03:42 ~ 13:04:37)
ben de karakter olarak senin gibiyim. yemeklere de genelde tek giderim ama bu takima alismani vs engelliyor ve aslinda etkilememesi gerekse de isi ve profestonel iliskilerini de etkiliyor. o yuzden ozellikle hergun beraber calistigin kisilerle belli bir dialog kurmaya calismalisin bence. yemege giderken, takimdakilere yemege gidiyorum gelmek isteyen var mi diye ortaliga bir davet atsan, konuskan, girisken olanlar direk gelir zaten. yemege beraber gidince de yemek yerken ilk once havadan sudan konusup aradaki buzlari atabiliyorsun. gerisi de daha kolay oluyor.

  • crucio  (30.04.19 13:08:34)
Yemek yerken telefonda bir şeyler izlemek ya da kulaklık kulağında olmasi hoş değil. Çorbaya gelince her seferinde tabağa surtmene gerek yok

  • all girls dream  (30.04.19 13:29:46)
yemekler güzel mi
insanlar yemek yerken mutlu olurlar, en rahat diyalogu o zaman kurarsın
tabi yemek yerken konuşulmaz da dengeyi ona göre kurmak lazım
  • bir soru sorcam  (30.04.19 13:40:51)
Soruların cevabı senin ne istediğine bağlı. İnsanlarla iletişim kurmak istemiyorsan yaptığın şeylerde bir tuhaflık yok. Ama amaç iletişimse ben sohbet ortamında senin gibi birisiyle muhabbet açmaya yanaşmam, çünkü tavırların iletişime kapalı insan tavırları. Çoğu insana tuhaf görünür evet ama dediğim gibi insanların düşüncelerini ne kadar önemsediğine bağlı. Yaptığın kesinlikle saygısızlık falan değil.

  • Abdurrahman  (30.04.19 14:00:39)
Gerçekleri tokat gibi yüzüme çarptığın için teşekkürler duyuru...

  • jacque  (30.04.19 14:45:38)
Gerekli cevaplar verilmiş zaten.
jacque sana bir tavsiye;
bu akşam /if performance hall beşiktaş'ta/ ""sepultura"" konseri var oraya git ve kafanı dağıt bence. yarın zaten resmi tatil.
bira içmeyi de unutma.
  • orta saha oynayan iguana  (30.04.19 15:09:37)
Kulaklik hariç bir tercih olarak yapıyorum ben bunu,is arkadaşlığının dünyanın en kolpa seylerinden biri olduğunu düşünürüm.
Ama direkt bu görüntüyü de vermem. Gayet sosyal bir sekilde karışırım aralarina ilk, aktif bir şekilde. Sonra hacılar kusura bakmayin sallamıyorum sizi olayina bağlıyorum inceden.

Kafadan bu tercihi koyduğun zaman "manyak herhalde" düşüncesi doğar çünkü ve o beni feci rahatsiz eder.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (30.04.19 15:32:04)
@aksi kanitlanmadikca cocuktur

Evet ben de iş ortamlarını sevmediğim ve tamamen ikiyüzlüce bulduğum için böyle yapıyorum. Yoksa okulda veya başka ortamlarda bu kadar içe kapanmıyorum.

Senin dediğin yöntem daha iyiymiş bundan sonra aklımda olacak :)
  • jacque  (30.04.19 15:54:29)