Kedimin pirelerini nasıl yok ederim?

Arkadaşlar merhaba
2,5 yaşında tekir bir kedim var. Ancak acayip derecede piresi var. İğne yaptırdık damla kullandık fayda etmedi. Veteriner evdeki larvaları da yok etmelisiniz dedi

Daha önce böyle bir sorunla mücadele eden var mı? Evdeki ve kedimin üzerindeki pireleri nasıl yok ederim hangi ilaçları kullanabilirim? Kaşınmaktan helak oldu yavrum

bazı türleri eve de dadanıyor. ilaçlatmanız lazım evi. pireye özel bir kimyasal kullanılıyor o yüzden önceden belirtmeniz lazım.
Binbir türlü market kimyasalı denediğim halde başarılı sonuç alamamıştım evdeki pireye karşı, ancak ilaçlama ile bir kaç saat içinde bitti herşey.
Kedinin kendisi için de bi pudra gibi toz vardı, o çare olmuştu. Bu dediklerim bi 10 yıl öncesinden gerçi, teknoloji gelişmiştir yeni yöntem çıkmıştır, bilmiyorum. Kedi için de kendim için de bir zararını görmedim saydıklarımın.
  • diyanet takvimi  (29.04.19 23:12:53)
Damla + ilaçlama

  • mhm  (29.04.19 23:35:21)
Pire konağı (kedinizi) ilaçlatırken aynı zaman da evi de en az bir defa olmak üzere ilaçlatmanız lazım. Biz evi iki defa ilaçlattık farklı zamanlarda. Bir tanesinde birer hafta ara ile iki defa ilaçlattık. İlkinde yumurtadan çıkanlar ölüyor. Sonraki haftaya kadar diğer jenerasyon çıkmış oluyor. Genelde iki kurtarır ama üç bile olabilir.

Boş yere kedinize kimyasal yüklemeyin, yazık.
  • reyals  (29.04.19 23:37:58)
evi iki kere pire basmış kişiden tavsiyeler:

öncelikle kedi evde olduğu sürece pirelenmesi devam edecek, dikkat ettiyseniz kediniz pirelenecek dedim, eviniz değil. kediyi mümkün ise evden bir süre uzaklaştırın, eğer mümkün değil ise bir günlüğüne balkona falan kapatın bu mümkün değilse bilemiyorum artık.

kedinin evde olmadığı süre zarfında evde ilaçlama yapılacak. bu işi isterseniz siz kendiniz isterseniz ise hizmet alarak yapabilirsiniz ikiside 3 aşşa 5 yukarı aynı para tutacak yanlız bir kere ilaçlama fayda etmiyor ikincisi şart. bu sırada kedinin ilaçsız bir alanda olması da şart.

eğer hizmet alırsanız: firmalar suya karıştırıldığında süt beyaz olan bir zehir kullanıyorlar, bu zehir sıkılırken dahi insanı öksürtüyor, bir yudum alsanız sizide mefta eder. en işe yarayan zehir bu şimdiye kadar tecrübe ettiğim ama bulmak sorun, kuvvetli bir zehir olduğundan her yerde bulunmuyor, iki hafta sonra tekrar yaptırmak zorundasınız bunu unutmayın. kedinizin ilaçsız bir alanda en azından 8/10 saat kalması gerektiğini de aklınızdan çıkartmayın. ilaçlamaya gelen adamın kaldırmadığı, altını üstüne getirmediği yer kalmayacak, ama orası benim mahremim gibi bir düşünceniz olmasın, bazanın içi, gardrobunuz çekmeceleriniz, çekmecelerin arkası, dolapların, yatakların altı vs. her yer açılacak, ilaçlanacak.

siz yapmak isterseniz, pek çok yapı markette, bahçe malzemeleri satan yerde bit/pire ilacı ve pompa satılıyor. genellikle ilaçlar 10 lt. su için paketlenmiş oluyor. 10 lt. su da bütün evi ilaçlamaya yeter. 3 kutu ilaç alın.(biri yedek)

ilacın üstünde yazdığı miktardaki suya yazdığı miktardaki kadar katın. (kutu üstünde ne yazıyorsa o, yoksa işe yaramıyor ilginç bir şekilde) evinizin her bir yerini, koltukların altını, minderlerini ters düz edecek şekilde, bazalarınızın içini, gardrobunuzu ve içerisinde bulunan özellikle kalın/kışlık giyecekleri de dahil olmak üzere ilaçlayın. zehirin değmediği yer kalmamalı yoksa oradan tekrar üremeye başlarlar. iki tane yaşasa yeterli zaten, oradan kediye, kedi = gıda, sığınak bu da eşittir üreme, en fazla 1 ay sonra tekrar her tarafı pire basar.

ilaçlamayı yaptıktan sonra evin penceresini camını kapatıp en az 6 saat evde durmayın. firmaların kullandığı zehirler çok kuvvetli ancak yapı markettekiler öyle değil. bu nedenle zehirin mümkün olduğunca evin içinde kalmasını istiyoruz ve cam pencere açmıyoruz. yine en azından 1 hafta boyunca paspas yapmıyoruz, burada amaç larvalardan çıkan minik pirelerin zıplarken yerdeki zehirli alanlardan zehiri kapmaları.

ilk ilaçlamanın ardından ikinci ilaçlamayı evde pire yoksa bile yapmanız lazım. malum yine larvalar ve tabii ki aynı düzende yapılmalı.

kedinizin ilaçlama günlerinde evde olmaması lazım demiştik dimi, nedeni şu; firmalardan hizmet alırsanız, zehiri çok güçlü, kedicik o zehirli sulara basacak, ayağı ıslanacak, kendini yalayacak, zehirlenecek. bunu istemiyoruz. ayrıca bir süre paspas yapmayacağınızdan dolayı yerde, koltukta vs. de yatan hayvanın üzerine yine zehir bulaşacak, kendini yalayacak vs. bunu da istemiyoruz, ilk günkü kadar olmaz ama yine de etkilenebilir.

kendiniz yaparsanız kullanacağınız ilaçlar o kadar güçlü değil ama yine de kedinizin ne kadar fazla bu zehire maruz kalacağını bilmiyoruz, öldürmez ama hemen olmasa bile ileride sağlık sorunları yaşayabilir. bunu da istemiyoruz.

yukarıda bahsedilmiş, ilaçlama faslı kapandıktan sonra mümkün ise her gün, değilse bile iki/üç günde bir evi mutlaka elektrikli süpürge ile süpürün. bu şekilde ileride tekrar pirelenmezsiniz. sokaktaki yavru kedi ve köpekleri kucağınıza almayın, oradan size, sizden eve, evden kediye kediden tekrar eve yayılırlar.
  • selam  (30.04.19 01:11:42)
topraklı bitkiler oldukça pire bitmiyor, ilaçlansa da aynı.

  • tiny penny  (30.04.19 12:06:09)