antidepresan 101 seratonin vs dopamin

artik inadi birakip ilaca baslama karari aldim. zira yapamiyorum. olmuyor. ama devlette gitmek zorundayim. bu da 10dklik bir muayene demek. ve kafam cok karisik herkes baska sey soyluyor. bi arkadasim prozac elcisi olmus 7/24 onu ovuyor, bi digeri wellbutrin.
anladigim kadariyla seratonin ve dopamin mekanizmasi farkli isliyor ama dogru ilaci bulmak zor mu? bi de bu hormonlari olcecek bi mekanizma var mi? 10 dk.da olcak olmasi ve vucuduma cok duyarli olmam(yan etki vs) gozumu korkutuyor. her turlu tavsiyenize acgim. yas 30, ilk defa antidepresan kullanicam. eskiden kaygi 1.problemimdi su siralar depresyon

cok mecbur degilsen antidepresan isine bulasma derim..
"takma kafana yeaa" diyecek degilim ama aprizac falan sihirli ilaclar degil, birdenbire ortadan depresyon falan kaldirmaz, yan etkileri vardir biraz, aspirinden hallicedir fayda/etki olarak..
antidepresanlar etkili ilaclardir ama prozac falan degil, daha agir olanlari vardir seroquel akineton falan gibi.. onlarinda basta uyku ve kilo aldirma gibi cok yan etkileri vardir..
diyecdgim,
mecbur degilsen hic bulasma kendini rahatlatayim diye..
psikiyatri ilaclarinda temel kural şu:
ne kadar tesirliyse o kadar yan etkili..
karar senin yine, ne kadar ihtiyacin var, ne kadara ihtiyacin var?
hormon olcecek bi mekanizma bildigim kadariyla yok..
yani " yaa bu adama ne kadar prozac verelim" sorusuna cevap verecek bir test yok, ancak bazi ilaclarda (lityum depakin gibi, onlari da netten arastir bi) ilaclari kullandiktan bir sonra bir takim kan testleri yapilip "daha ne kadar hangi dozda versek" diye bakiliyor ama o isin tam mantigini cozemedim, belki bilen biri burdan yazar biz de ogreniriz, yalniz bildigim o testler agir vakalarin takibi sonrasi yapilan testler, sen de neyseki durum oyle degil galiba, degil mi:)
  • alttaraf  (28.04.19 22:43:23)
İsterseniz vitaminlerinize ve hormonlarınıza baktırın. Öncelikle bunlarda bi sorun varsa onu halletsinler. Çünkü B12’de problem olunca mesela insanlar depresyondayım sanıyorlar, aslında sorun B12. Ya da başka bir şey de bunun yerini doldurabilir.

Ben de sizin gibi ilaçlara karşı çok önyargılıydım. Asla kullanamıyordum. En sonunda inadımı kırdım ve kullanmaya başladım. Gerçekten kimsenin söylediği şeyleri büyütememeye ve kimseye alınamamaya başlamıştım. Epey bi rahatlık verdi. Gerek olsa yine kullanırım.

Evet yan etkileri fazla, ben gözle görülür olarak iştahımın açılması dışında bazı şeyler de gördüm. Çoğu yan et etki görülmüyor da hemen, karaciğerimizde bir şey yapıyorsa seneler sonra ortaya çıkacak belki. Şöyle düşünmüştüm ben, sağlıklıyım belki ama kaygıyla vs hayatımda bir çok şey kaçırıyorum. Kaygı, stres de ömür kısaltıyor sonuçta. Hayatta kaçırdığım yerleri kaçırmak istemedim ve ilaçlara başladım.

Size de başladıktan sonra tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Sonuçta bırakması aman aman bir emek istemiyor. İstanbul’daysanız Erenköy Ruh ve Sinir Hast. Veya Bakırköy Ruh ve Sinir Hast. Gidin. Evet 10 dakika, ama 10 dakikada sizde olan semptomları söylerseniz, ilacı Doğru yazabilir. Olmazsa diğer seansta değiştirir.
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (29.04.19 09:30:19)
Depesyonu ilerlememişse kendin çok rahat çözebilirsin.
Zaten ilaç kullansan da kullanmasan da mutlaka sıkıkntılarının çözümü için kendin çaba sarfetmen gerekiyor. (Seratonin dopamin mekanizmasına çalışan ilaçlar için söylüyorum) Sen düşünme tarzını,hayata tutumunu ve beslenme tarzını revize etmezsen o ilaçların pek yardımı olmuyor, ilacı bıraktığında aynı sıkıntıları yaşamaya başlama olasılığın çok yüksek oluyor.

Nasıl düşünüyorsak öyle yaşıyoruz ve ne yiyorsak yani vücudumuza ne gönderiyorsak o kapasitede düşünebiliyoruz, ona göre yaşıyoruz. Bilimin bugün geldiği nokta bu. Bu bilgi çok değerli çünkü bize yol haritası çiziyor :)

Sıkıntılarımızın ana kaynağı bizim düşünme biçimimiz, olayları olguları ele alış tarzımız. Sorun olarak baktığımız konular aslında sorun olmayabiliyor, hayatımızda öyle olmasını istemediğimiz ancak değiştiremeyeceğimiz olgular oluyor... "Neden böyle" deyip sıkıntılara gark olmak yerine ben bu konuyu çözebilir miyim, nasıl çözerim.. tarzı yaklaşmak bizim yararımıza oluyor. Çözebildiklerin oluyor, zamana bağlı olanlar oluyor bir de çözme olasılığı olmayanlar oluyor. Zamana bağlı olanların zamanını bekleyerek çözme olasılığı olmayanları olduğu gibi kabul ederek, varsa özellikle yakın çevrendeki olumsuz düşünme yaklaşımı olanları hayat sınırlarının dışına çıkararak ilerlemeni tavsiye ederim.

İyi hissetmek kitabı terapi nitelikli bir kitap. Oldukça fazla itibar ediliyor yararlanan çok insan var. Sana da yardımcı olabilir.
Mindfulness içerikli filmler, kitaplar okumanı tavsiye ederim. About Time filmi gibi.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (29.04.19 09:34:49)