Bulaşık makinenize ne sıklıkta tuz koyuyorsunuz?

Bulaşık makinem, iki yıllık yani çok eski sayılmaz aslında ilk yıl pek de kullanılmadı. Son zamanlarda en fazla üç yıkamadan sonra tuz ışığı yeniden yanıyor. Fazla fazla da koyuyorum. Ama ya fazla kullanıyor ya da sensörde bir sorun var zira eskiden kullandığımız makineler bu kadar tuz harcamıyordu sanki. Sizin makineniz ne kadar tüketiyor? Servise göndermeli miyim?

Hic koymuyoruz. Tuz çiziyor sanki bardakları

  • westblack  (28.04.19 22:15:40)
fazla fazla koyuyorum derken? 1,5-2kg tuz alıyor. bittikçe o kadar dolduruyorum.
tablet deterjan kullanıyorsan ve şehrin suları çok kireçli değilse tabletteki tuz, parlatıcı yetiyormuş. bir de pahalı tuzlardan almaya gerek yok. migrosunki yeterince iş görüyor.

  • sutlu nescafe  (28.04.19 22:21:36)
Her gün bulaşık yıkıyorum, sanırım iki ay falan sürüyor tuz ışığının yanması.

@westblack, bulaşıkları çizenin, teflon malzeme yıkanması durumunda teflondan kopan parçacıklar olduğunu okumuştum bir yerlerde. Tuzu suçlamayıp teflonları elde ya da ayrı yıka bence :)
  • Mirket  (28.04.19 22:24:19)
1,5-2 kilo mu!? :) ben en fazla bir su bardağı kadar koyuyordum hep. Yani neredeyse paketin tamamı konabilir, öyle mi? Sular epey kireçli burada, mecburen kullanıyorum.

  • yazarcik  (28.04.19 22:29:41)
www.migros.com.tr
bunu aldım ve hepsini doldurdum. tuz haznesinin içindeki su taşacaktır. taşsın sıkıntı yok. daha dolmadığını farkedersen tuz haznesine bir kaşık veya uzunca bir sopa ile karıştır. tuz dibe çöküp biraz daha yer açılacak. taşan su cidden çok tuzlu olduğu için tuz doldurduktan sonra makineyi boş çalıştırmanı öneririm. o tuzlu su fena çiziyor.

  • sutlu nescafe  (28.04.19 22:37:57)
yeni makineleri bilmiyorum ama bizim makinenin kenarında tuz ayarı var. şebeke suyunun kireç oranına göre tuz ayarı yapılıyor. şebeke syunun kireç oranını nereden bileyim derseniz de, makinden test çubuğu çıkmıştı. onu suya batırıp öğreniyordunuz.

  • sutlu nescafe  (28.04.19 22:48:27)
Tuz haznesi yaklaşık 2kg tuz alır, paketin tamamını alır genellikle. Ve kullanma sıklığına göre 3-6 ay arasında yanar uyarı ışığı

  • 16f628a  (28.04.19 22:55:50)
@sutlu nescafe benim paket, 1.5 kg. Hepsini alabildiğini bilmiyordum, dediğiniz gibi, su taşınca yeterli olduğunu düşünüyordum. Evet, ilk alındığında ph kağıdı ile denemiştik, kireçlilik oranı orta seviyenin üzerindeydi diye hatırlıyorum.

  • yazarcik  (28.04.19 22:56:04)
paket bitene kadar, durmak yok. doldurmaya devam :)

  • sutlu nescafe  (28.04.19 22:59:31)
koymuyoruz. ankara için gerek yok demişti bize servis.

  • elorelia  (29.04.19 10:00:02)