Haber yazılarında tekrarlar

Ya ben bu olaya gıcık oluyorum. Açıyorum bir haber okuyorum, ilk birkaç cümle iyi güzel sonraki birkaç paragraftaki tüm cümleler ilk paragraftakinin kelimeriyle ve cümle yapısıyla oynanmış tekrarları. Başka detay verilmemiş olan şey uzatılmış durmuş. Kaç sefer denk geldim buna. Yabancı sitelerde hiç denk geldiğimi hatırlamıyorum. Daha fazla yazı, daha fazla içerik gösterme ve neticesinde çok tık alabilmek için yapılıyor herhalde ama çok bıktırıcı ya tastamam zaman kaybı. Neden böyleyiz gerçekten? Bi işi düzgün yapmak çok mu zor

yazılacak pek bir şey yoksa haberi biraz uzatmak için yapıyorlar. he eğer uzun bir haberde denk geldiyseniz o tamamen işgüzarlık. özetle çoğu muhabir haber yazmayı bilmiyor, kimse de önem vermiyor zaten.

  • tabirimekruh  (27.04.19 01:38:47)
Anahtar kelime/cümle kasıyorlar. Daha fazla ve çeşitli arama sonuçlarında çıkmak (hatta üstlerde çıkmak) esas amaç. Amaç hizmet değil para olunca (reklam görüntülenme/tıklanma) böyle oluyor. Vizyonsuzluk.

  • influx  (27.04.19 02:53:46)
Bir kismini bilgisayarlar yaziyor. 23 Nisan tatil mi diye veri girisi olmuyor. Bilgisayar tekrar tekrar ayni seyleri giriyor. Machine learning isleri

  • Traveler  (27.04.19 07:58:21)
Haber yazımında bazı kurallar vardır.

BAŞLIK
SPOT (haberin içeriği hakkında kısa bilgi)
HABER METNİ (geniş metin)

haber merkezinden bildirildi.
  • teknikekip  (27.04.19 10:30:10)
@teknikekip doğrudur. Ancak bu bahsettiğim türden haberlerde haber metni tekrarlarla dolu. Hemen bir örnek göstereyim

www.cnnturk.com

Anaokulunda dehşet anları
bu BAŞLIK tamam

Başkent'te bir anaokulunda öğretmen, çocukların gözü önünde anaokulu ortaklarından birinin eşi tarafından darp edildi.
bu kalın puntolarla yazılmış SPOT tamam

HABER METNİ'ne bakalım şimdi bir de
Ankara'nın Balgat semtinde özel bir anaokulunda bir öğretmen, anaokulunun ortaklarından birinin eşi tarafından sınıfta çocukların gözü önünde dövüldü.

Çocuklar korku dolu gözlerle sınıftan kaçarken, yaşananlar güvenlik kamerasına yansıdı. Okulun üç ortağı arasında yaşanan kavganın ardından taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden davacı oldu.

Bakanlık görüntüler sonrası harekete geçti

MEB, bugün medyaya "Anaokulunda çocukların gözü önünde dehşet anları" başlığıyla yansıyan haber ve görüntüler üzerine harekete geçti.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Balgat semtindeki bir anaokulunda çocukların gözü önünde yaşanan kavga ve şiddet olaylarıyla ilgili inceleme ve soruşturma başlattığı öğrenildi.

Söz konusu güvenlik kamerası görüntülerinde, özel bir anaokulunda öğretmenin sınıfta çocukların gözü önünde darbedildiği ve çocukların korkuyla sınıftan kaçtığı yer alıyor.
_____

aynı şeyi tekrarlamış durmuşlar.
  • senolll  (27.04.19 14:17:11)
@senolll

Şöyle bir şey olmuş olabilir; Haberler ajanstan geliyor. Birince haberde "cani adam karısını öldürdü" olsun.

Sonra o habere güncelleme geliyor. "cani adam karısını öldürdü (2)" olarak haberi ajans tekrar güncelleme ekleyerek gönderiyor. İçeriğinde o cani adam tutuklanmış oluyor. Normal olarak bu metnin içinde önceki olayı özetliyorlar.

Tekrar bu yüzden olmuş olabilir.

Örnek verdiğiniz haberde bu var sanıyorum. "Bakanlık görüntüler sonrası harekete geçti" 2. düşen haber gibi algıladım.

umarım açıklayabilmişimdir.
  • teknikekip  (30.04.19 19:18:48)