5 sene yatmış 1992 model arabanın olası masrafları...

Bırakıldığında saat gibi çalışan 1992 model toyota coralla bir aracın 5 sene sonunda cıkaracagı maksimum masraf nedir.

Sanayi ortamından uzak kalalı bayağı bir oldu.
Aracı kullanmayı bıraktığımda 2014 senesiydi. Hiçbir sıkıntısı yoktu bilginize.

Motora rutin ne yapmak gerekir.

AÇIK ALANDA DURDU 5 SENE (boya çatlakları oluşmuş) 5 sene niye yattı derseniz şehirdışındaydım.

Agir bakimlarin tamami.

Aracin son durumuna gore amortisorler vs den tekerler kaporta ic aksama bakilmasi lazim.

Daha bugun sanayideydim. Motoru yag yakan su eksilten ve iste agir bakimli bir arac icin ortalama 5k gibi bir fiyat cekti yetkili servis.

Eger ust tavanda pas varsa en kanseri o. Hemen boya falan cozulmesi gerekir.

Arabanin yagi suyu falan bi 15 20 dk rolantiye alip sonra bir iki tur yapmak gerekir. ses dinleyebiliyorsaniz bakarsiniz. Yada dogrudan sanayiye gidip fiyat almak en iyisi.
  • baldan kaymak  (23.04.19 22:44:43)
akü yenilemek gerekebilir.
içinde az miktarda benzin varsa uçmuş olabilir. mutlaka yakıt ekleyin.
radyatördeki soğutma sıvısı paslanmış, çamurlaşmış olabilir. kullanmadan önce bütün sıvıyı boşalttırıp temizlik yaptırın ve yenisini ekleyin.
benzin hortumları ve bunun gibi sıvı akışı sağlayan parçalar çatlamış, niteliğini kaybetmiş ve sızdırıyor olabilir.
ve en önemlisi; motor parçaları yağsız kaldıysa ilk çalıştırmada oluşabilecek sürtünmeyle motoru yatak sardırabilir.

ve tabi diğer yağlı olması gereken aksamları da elden geçirmek gerekebilir.
  • savata  (23.04.19 22:47:08)
amortisörler komple değişir. fren pabuçları, silecekler, akü, araçtaki tüm sıvılar.

boyasını bilemem.
  • alperz  (24.04.19 07:08:42)
hocam gözünü korkutmak gibi olmasın ama bu işin sonu gelmez benden uyarması. benimde başımdan benzer bir olayı geçti. 1991 model bir araçtı baktım her hafta sonu sanayide geçmeye başladı. satıp kurtuldum. en son rot başlarından falan değişik sesler geliyordu. onları değiştirmiştim, sonra bazı elektrik arızaları vermeye başladı. usta abi uğraşma bunun elektrik işiyle işin içinden çıkamazsın. böyle gittiği kadar kullan ya da sat dedi. rutin bakım yapılabilecek her bakımı yaptırsan bile aklına gelmeyecek arızalar çıkmaya başlıyor.

  • draconas  (24.04.19 09:44:24)