Sabah kalkmak için nasıl alarmlar kuruyorsunuz?

örneğin benim alarmım 7.00'a kurulu. 10'ar dakikadan 4 kez erteleyip 7.40'da kalkıyorum. sonunda uykum tamamen piç olduğu için küfrederek kalkabiliyorum.
tek çalışta kalkmayı denedim daha önce çok daha zor geliyor.

bu erteleye erteleye uyanmanın, kısa süreli ödüller vere vere kendini kandırmanın uzun vadede sağlığa zararlı olabileceğini düşünüyorum. siz ne düşünüyorsunuz?

Alarm: 06.15
Ertele: 06.30
Ertele: 06.45
Ertele: 07.00 (kalkmam gereken saat)
Ertele: 07.15
Saat: 08.00
Servis: N/A (kaçtı)
Küfür: GIRLA

Ayda en az 1-2 kere bunu yaşıyorum, bazen de alışkanlıktan ötürü alarmdan önce uyanıyorum, ödül bu işte 'daha 1 saat daha uyuyabilirim!' demek :)

Zararına gelince haftasonu alarm kurmadığım halde yaklaşık bu saatlerde uyanıyor olmam dışında başka bi' derdim olmadı.
  • Beherit  (22.04.19 15:35:28 ~ 15:42:16)
bi insan neden bu şekilde uykusunu piç eder hiç anlamıyorum.
alarm çaldığı gibi kapatır kalkarım yataktan.

  • elorelia  (22.04.19 15:40:19)
10 dk aralıklı iki alarm kuruyorum ama uzun zamandır ikinci alarma gerek duymadım zınk diye kalkıyorum alarmı duyar duymaz.

bence de bu şekilde çok saçma. onun yerine 2 dk aralıklı 5 alarm kur. 10 dakikada kalkarsın, fazladan yarım saatlik uykun piç olmaz.
  • sir gawain  (22.04.19 15:51:31)
bir kere bile ertelemedim. sabit 06.00'da zart diye kalkarım. (pun intended)

  • Jesus Christ  (22.04.19 15:53:38)
alarm: 07:00
uyanis: 06:55

  • exlibris  (22.04.19 15:57:58)
07:00 ve 07:13'te iki alarmım var.

07:00'dakini 10dk erteliyorum. 07:10'da bi daha çalıyor. onu da erteliyorum.
bu sırada 07:13'teki çalıyor, onu da 2dk erteliyorum, 07:15'te bi daha çalıyor.

sonuç: 07:00, 07:10, 07:13 ve 07:15 olmak üzere artan sıklıklarla 4 kez alarm çalıyor, 07:15e kadar uykum açılmış oluyor böylece.

hep 10dk erteleyince uykum açılmıyor, açılması için 1 saat erteleme yapmam gerkiyor, öyle yapınca da eşim 'yeter kalkacaksan kalk artık' diyor bi yerden sonra haklı olarak :D

ben sabahları bir iş için uyanmaktan nefret ederim, hiç sabah insanı değilim. o yüzden o 10dk lık ödüller yavaşça uyanmış olmaya adapte olmamı sağlıyor, bireysel olarak benim sağlığıma zararlı değil bence :D öteki türlü kalkıp dünyanın en huysuz aksi sinirli insanı oluyorum, bu da totalde modumu daha çok etkiliyor.
  • taurina  (22.04.19 16:07:23)
alarm: yok
kalkis: gunesin dogusu. kedinin mama saati oldugu icin kendisi gelir uyandirir. ilk once miyavlar, yalar, ufak patiler atar. uyanmazsam tirnaklar ve disler devreye girer bir sekilde uyandirir.

  • crucio  (22.04.19 16:53:07)
aynı sıkıntı vardı, akıllı bileklik aldım onun titreşimiyle uyanıyorum şimdi :) garanti olsun diye alarm yine kurulu ama hiç ihtiyacım olmadı bilekliği aldığımdan beri

  • bidakikanizialicam  (22.04.19 17:35:21)
Altı tane alarm kuruyorum.

  • [GODDARD]  (22.04.19 17:38:29)
yeteri kadar erken yatıp 6.40'ta alarm çalınca tak diye kalkıyorum. 5'er dakika erteleye erteleye 2 saat uykuyu bölmektense o süreyi kesintisiz uyumak daha mantıklı geliyor.

  • zgrydn  (22.04.19 17:41:15 ~ 17:41:41)
Tek alarm. Sesi de sakin. Anında uyanırım. Hiç ertelemem.

  • catch the arrow  (22.04.19 19:19:43)
alarmi ciddiye alip kalkmiyorsaniz bir ysere yetismeniz gerekmiyor demek ki. Afedersiniz sike sike kalkmak gerekiyor calinca, is-guc, müdür, şef, vs...

  • elbar  (22.04.19 19:25:41)
Ne?! Bu nasil bir şey olm, böyle bir uyanma formu ne duydum ne şahit oldum. 5, 6 alarm kurmak da ne oluyor, neden yani, sahiden, bu neymiş? Gitti 40 dakika. Bunun motivasyonu nedir acaba? 5 bucukta kalkıyorum, tek alarm kurulu. 6'da spor. 5 alarm ha. vay anam serhat ya, neler dönmüş.

  • velvetmorning  (22.04.19 19:56:06)
Ayni sekilde 7'ye kurulu, 10'ar dk arayla erteleyerek 40 gece kalkıyorum.

Ben de sagligi ve yaşam kalitesini dusurdugunu dusunuyorumm deneyimlerime gore uyandigim an lao diye kalkip bir daha yatmazsam elim yuzum betim benzim cok daha duzgun oluyor. Parca parca uyudugum zaman saftim kayiyor.
  • stavro  (22.04.19 20:48:47)
güzel soru.

2 alarm kurarım ve aralarında 10 dakika olur. ilkinde uyanır, sağa sola dönerim. telefona bakarım. ikincide yataktan kalkarım.
  • antikadimag  (22.04.19 22:14:04 ~ 22:14:56)
Kalkmam gereken saat 6.30
Kalktigim saat 6.00

Kendine endise etcek bir/birkac dert edinebilirsin ya da gece boyu su icebilirsin. Iddia ediyorum bi daha asla ertelemezsin alarmi.
  • superfluid  (22.04.19 22:52:34)
6.30 ve 6.40 olarak iki alarm kurulu ama ikincisine gerek kalmıyor hiç, önlem amaçlı sadece. Alarm çaldığı gibi kalkarım, ikincisini de çalmadan etkisiz hale getiririm.

  • pike  (22.04.19 23:07:18)