USB belleği ntfs ile mi fat32 ile mi biçimlendirmeliyim?

16GB hafızası.

çok zor açılıyor, içindekileri zor kurtardım.

şimdi biçimlendircem. ne seçmeliyim?

4gbtan büyük dosya atacaksan mutlaka ntfs. atmayacaksan istediğini seç.

  • sutlu nescafe  (21.04.19 01:16:02)
ne amaçla kullanacağınıza bağlı diye biliyorum. büyük boyutlu dosyalar için ntfs yapın gitsin.

  • g7mor  (21.04.19 01:16:51)
@sutlu nescafe
@g7mor

Müzik, resim vs atıcam. 4gb'tan büyük derken tek dosya olarak mı 4gb'dan büyük olmasını kastettiniz yoksa küçük küçük müzik gibi dosyaların toplamı 4GB'tan büyükse de aynı şey mi?
  • Cesario  (21.04.19 01:19:55)
tek parça 4gbtan büyük dosya.

  • sutlu nescafe  (21.04.19 01:20:43)
@sutlu nescafe

FAT32'yi seçiyorum o zaman, önerileni yani. Peki ayırma birimi boyutu önemli mi? Kaç kilobayt ya da bayt olacağı?
  • Cesario  (21.04.19 01:23:05)
ben hiç ellemem onları. standart ayarda bırakırım.
ancak çok zor açılıyor, içindeki zor kurtardım demen midemi bulandırdı. bellek bozulmuş olabilir.

  • sutlu nescafe  (21.04.19 01:26:57)
çok zor açılıyor ve içindekileri zor kurtardım diyorsan önce bir bozulmadığından emin ol. dosya sisteminin hızla ilişkisi yoktur.
kullandığın bilgisayarlar sadece pc ise ntfs iyi iş görür. ancak mac ve pc arasında dosya aktarımı yapacaksan exfat kullanman gerekir. ya de smart tvlerde film filan seyredeceksen de fat32 gerekir.
ancak fat32 ya da exfat için 4 gbden büyük dosyaları usb ye yükleyemezsiniz.
  • tururo  (21.04.19 02:14:03)
@tururo
exfat 4gb'dan büyük dosya alır. exfat'ın olayı o zaten fat sistemine büyük dosya özelliğini getirmek.

ntfs seç gitsin çok bi önemi yok bu kadar takılacak.
  • rotten head  (21.04.19 03:06:11)
Arabada müzik flaan için fat32 gerekir. Eski mp3 çalan teypler fat32 dışında görmüyor. Hatta 4 gb üstü de görmüyor.
Onun dışında ntfs yapın geçin

  • neymis  (21.04.19 11:28:21)
fat32 ile biçimlendirmiştim tekrardan aynısı oldu. çok yavaş açılıyor ve okumuyor, zor erişiyorum dosyalara. son kez ntfs ile format atıcam, aynısı olursa tekrar usb'yi çöpe atıcam.

  • Cesario  (23.04.19 16:35:43)