Banka işlemlerinden anlayanlar

Arkadaşlar merhaba, bugün eve geldiğimde banka hesabımda 2 gün içindeki değişimleri farkettim. Şuan yurtdışındayım hesabı kayıp çalıntı işelmi yapıp hesabı kapatmak istemiyorum . Ama bilgim olamdan hesaptan fon alım/satımı yapılmış. Bunun dışında bir de 50 tl ve 60 tl tutarında ''yatırımdan para çekme '' adında işlem yapılmış . Bunlar tam olarak nedir? Bu paralar iade edilecek mi daha sonra tam anlamadım. Ayrıca hesap hareketleriinin screenshot aldım. bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim
ibb.co

bankalar genelde yapıyor bunu. hesapta para varsa onu fona yatırıyor sistem otomatik olarak. tabi size para lazım oldugunda çekebiliyorsunuz ya da otomatik ödemelerde sistem fonu nakite çevirebiliyor. bu işlemi iptal de edebilirsiniz.

  • gameofannen  (18.04.19 20:20:35)
@gameofannen Şuan baktım herhangi bir portföy hesabım gözükmüyor. Anlamadığım olay ise bu başlamadan hesabımda 684 lira vardı şuan 264 gözükyüor. yani hesap harektlerinde de gözükyor. Bu fon işlemlerinden anlamamda herhangi bir şey yapmasam zarar edermiyim bunun bana karı ne olacak yoksa bir şekilde müşter hizmetlerine ulaşıp kapattırmalımıyım?

  • retarder  (18.04.19 20:26:23)
o sana bağlı. herhangi bir zararı yok bilakis karı var. banka cari hesabı kendi fonunda değerlendirip sana faiz ödemesi yapıyor.
tabi kapatabilirsin. ara istersen.

  • gameofannen  (18.04.19 22:04:19)
gameofannen'in dediği gibi bazı bankalar fon alımı yapabiliyor. para orada durdukça değerlenebiliyor (fonuna bağlı).

fakat bazı bankalar bunu emir ile yapıyor. örneğin vadesiz hesabınızda 2000 tl kalacak kadar parayı tutup, geri kalanı ile fon alıyor. ihtiyaç duyulduğu vakit fondaki paraları bozup, vadesiz hesabınızda kullanabiliyorsunuz.

otomatik fon alımı için bir işlem yaptırdınız mı hiç? müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz bu durumu.
  • false pretension  (19.04.19 00:49:11)