uçak yolculuğu korkusu nasıl yenilir?

ağustosta kız arkadaşımla belgrad'a gideceğiz. çocukluğumda sürekli uçaklı korku filmleriyle haşır neşir olduğum için -final destination ile başladı bu mevzu- yılda birkaç kere kesin uçak kazalı rüya görüyorum. bugüne kadar altı kere uçakla yolculuk ettim. yine geriliyordum ama en son seferdeki inanılmaz türbülans yüzünden uzun süredir binmiyorum uçağa. bilet aldık, ağustostaki yolculuğa şimdiden gerilmeye başladım. bu korku nasıl yenilir, tecrübelerinizi dinlemek isterim.

ben de dinlemek isterim gerçekten. aynı dertten muzdaribim.

benim düşüncem bir sonraki uçak seyahatine sarhoş çıkmak.
  • kablelvuku  (18.04.19 18:23:25)
air crash Investigation izlemek olabilir.

bende de vardı, bine bine alıştım ben. daha sonra bu belgeseli izlemeye başladım. uçakların düşmesinin ne kadar zor olduğunu görüp iyice korkumu yendim.

yine binince yusuf yusuf olunuyor biraz ama kalktıktan sonra uyuklama başlıyor bende artık. (:
  • avianthem  (18.04.19 18:26:43)
thy'nin bildigim kadariyla bunun ile ilgili bir programi var gidip katiliyorsunuz maket ucak icersinde.
2 duble viski her zaman ise yarar. kalkisi inisi bilen, ucak ne zaman neden sallanir bosluga dusmesi nasil olur yaninizda aciklayabilecek birisi ile ucmak rahatlatir

  • try again fail again fail better  (18.04.19 18:29:22)
benim de ileri seviyede korkum vardı. korkudan başıma ağrı giriyordu. sonra erasmus yaparken en merak ettiğim 2 şehre ryanair ve easyjetten bilet aldım. bunlar avrupanın low-cost firmaları. pegasus ayarında diyeceğim ama bence daha kötüsü. bu deneyimleri yaşayınca uçak korkum bıçak gibi kesildi. şimdi zevk alıyorum.
ben panik yaptığımda konuşmayı seviyorum. eski uçuşlarımda sağımdaki solumdakilerle konuşarak aşıyordum korkuyu. kaldı ki siz yalnız da değilsiniz, tablet veya telinize bi film dizi ya da cem yılmaz indirin. ben cem yılmaz izliyordum vakit su gibi akıyordu.

diğer yandan bazı mantıki durumlar var uçağın kara ulaşımına göre kat ve kat çok daha güvenli olduğuna dair. flight24'e takılın biraz. hava trafiği acaip yoğun ama bir uçağın başına kötü bir şey gelme ihtimali çok zayıf...
  • omonia  (18.04.19 18:43:22)
@avianthem +1, Her ne kadar konusu uçak kazaları olsa da Air Crash Investigation bir uçağın düşebilmesi için onlarca şeyin aynı anda kötü gitmesi gerektiğini gösteriyor insana, yani bindiğin otobüsün kaza yapma olasılığı bir uçağın düşme olasılığı ile kıyaslandığında otobüsün ne kadar güvensiz olduğunu görüp belki otobüse bile binmezsin.

  • solo  (18.04.19 18:48:55)
Alkolü tek geçerim, 2 şişe 20 Cl jagermeister çiçek gibi yapıyor.

  • kleider  (18.04.19 20:50:23)
Abi gözünde çok büyütme. Büyüttükçe daha çok korkarsın. Alkol kullanıyorsan 1-2 kadeh bir şey iç öyle bin. Türbülanstan neden korkuyorsun ya bırak sallansın uçak nolcak, uçağı uçuran düşünsün :) sen yaslan arkana keyfine bak.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (19.04.19 05:14:26)
ölümü uzak görme uçaktan inince de başına bir kaza gelebilir
ahiret için hazırlık yapmış olmak önemli

  • bir soru sorcam  (19.04.19 09:20:03)
Uçak kazasında ölme ihtimalin 10 milyonda 1. Hayatın boyunca evden çıkmadan yaşasan bile ev kazalarıyla, hastalıklarla veya doğal felaketlerle ölme ihtimalin çok daha yüksek. Youtube’dan bol bol kokpitten çekilmiş uçak yolculukları izle, geçer.

  • iwasbornonamountainside  (19.04.19 09:41:15)
Ben işim sayesinde bol uçarak yendim, ilk uçuşlarda kendimi kasıyor, özellikle kalkış esnasında baya sıkıntılar yaşıyordum. Bol bol uçak dinamiği hakkında videolar izledim, kafada bir mantığa oturtunca daha kolay atlatılıyor.

  • ludwig boltzmann  (19.04.19 10:16:53)