3 yaşındaki kizimin kolu kirildi

EDİT: Arkadaşlar az önce hastaneden döndük. Tekrar film çekildi. Basit bir kırık, sorun teşkil etmez. Ayrıca alçısı çok güzel yapılmış, yanlış kaynayacak bir durumu şimdilik yok. Zamanla şişlik iner, alçı boşluk oluşturursa diye haftaya gelin, alçıyı ve genel kontrolünü yapalım dediler. İçimize su serpilmiş oldu. Herkese teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Dun aksam onla dans edip oynarken dengesini kaybetti, koltuga dogru cok basit sekilde dustu. Esim saglikci oldugundan baktigi an kirik var bunda hemen gidelim hastaneye dedi. Goturduk. Film cekildi. Kirik varmış ve alciya alindi.

Yani bu kadar basit bir düşmeden bu kadar kolay kirigi konduramiyorum bir turlu. Dun zaten ekstra bir enerjisi, keyfi vardi. Sanirim bu kadar etkilenmemin nedeni bu oldu. Allah insanlara sabir versin, nelerle ugrasiyorlar ama yavrumu o kadar eglenirken bir anda boye görmek cok zoruma gitti. Halbuki daha beter seyler olabilecekken basit bir kirik.

Herneyse soruma gelirsek, acil doktoru kirik var hemen alciya alin dediginde alciyi yapan asistan doktor şimdi alci bitince tekrar film cekilecek dedi. Bu film kirigin duzgun kaynamasi icin dogru sabitlenip sabitlenmedigini görmek icin miydi?
Alci odasından cikinca gerek yok tekrar filme dedi. Neden gerek gormedi sizce? Doktoru sorgulamamak icin, sikbogaz etmemek icin sormadim, benim de basiretim baglandi acikcasi. Ayrica hastaneye giderken aglamadi, cikinca da aglamadi. Dun geceden beri birkac kere kolum agriyor dedi ama pek aglamask, ciddi bir agrisi yok sanirim. Fakat doktor agri kesici de vermedi. Onu sormustim, gerek yok dedi. Doktoru sorgulamak icin sormuyorum, merak ettigimden soruyorum. Cidden ağrısı olmayabilecegini de kestirebiliyorlar mi bu sekilde doktorlar?

Bu film kirigin duzgun kaynamasi icin dogru sabitlenip sabitlenmedigini görmek icin miydi?

-bence evet.

Neden gerek gormedi sizce?

-içinde şüphe kalmayacak şekilde gelişmiştir.

Cidden ağrısı olmayabilecegini de kestirebiliyorlar mi bu sekilde doktorlar?

- eşinizden de bilirsiniz, kestirebilmesi hissiyata değil,bilgiye dayanıyor. yani evet.
  • bir ileti paylastim  (18.04.19 09:18:56)
çocukken 2 kere kolunu kıran şuanda bir kız babası olarak cevapliyorum. Hemen hastaneye yamuk kaynarsa ömür boyu kolu yamuk olur.

  • wolfg  (18.04.19 09:31:58)
Geçmiş olsun.
İlk film kırığı görmek, ikincisi ise tespitin sağlamlığını görmek içindir. Doktor sabitlerken (elle muayene ediyor sonuçta) doğru şekilde oturduğunu hissetmiş ve bu yüzden istememiş olabilir.
Ben yine de @wolfg'e kayılıyor ve Ortopedi Uzman Polk kontrolüne gitmenizi öneriyorum. BUGÜN.

Hem kontrol filmi çekilir, hem de aklınızdakileri daha rahat sorarsınız.
Ağrı kısmına gelirsek, kemiğin hasarına ve pozisyonuna bağlı olarak ağrı daha az/daha çok olabiliyor.

Geçmiş olsun.
  • aylakadam  (18.04.19 09:35:29)
öncelikle geçmiş olsun.

çocukların kemikleri kolay kırılır ve kolay kaynar. basit bir düşmede kol kırılabilir, gayet normal. bunda sizin bir kusurunuz falan yok, her gün yüzlerce çocuğa oluyor. umarım tekrar yaşamazsınız.

muhtemelen acil doktoru alçı içine yerleştirirken doğru kaynadığını hissetmiştir. büyük ihtimalle de haklıdır. öyle fazla bir ağrı yapmaz, hafif sızlar o kadar.doğru kaynadığı sürece çok sıkıntı da olmaz. bence de tekrar bir ortopedi uzmanına göstermekte fayda var. ne olur ne olmaz.

tekrar geçmiş olsun.
  • babilbaligi  (18.04.19 10:04:01)
Cok yecmis olsun. Deneyim ve tecrube her iste oldugu gibi doktorlukta da onemli. Nasil ki tecrubesiz bir muhasebeci hata yapabilirse asistan doktorda yapabilir. Doktorlarin buna alinacagini sanmiyorum. Bu sebeple cogu kez uzmanina hocasina vakalarla ilgili karar vermeden danisiyorlar.

Abim daha ortaokuldayken kolu kirildi ve hastanede alciya alindi. Sonrasinda film cekilmemisti. Uzunca bir sure alcida kaldi. Agrisini agri kesicilerle kesmisler ve dr normal demis. Alci ciktiginda bir gariplik görüyorlar ve tekrar film cekiliyor. Meger yanlis kaynamis. Iyi bir oropedist sayesinde yamuk kodan kurtuldu. Doktor tekrar kirip yeniden alciya almisti ve bunun acisini yasamamis ve abimde gormus biri olarak soyluyorum ki feci bir sey.

Sozun ozu iyi bir ortopedist gorsunn iciniz rahat etsin.
  • nick konusunda kararsizim  (18.04.19 10:14:08 ~ 10:15:20)
Öncelikle geçmiş olsun, empati kurmaya çalışmak bile acı veriyor insana. Devlet hastanesiyse doktorlara güvenme, imkanın varsa özel hastaneye git, orada doktora aklına gelen herşeyi sorarsın, içinde en ufak şüphe de kalmaz.

  • kimlanbu  (18.04.19 10:21:13)
Özetle, doktora gidip bir film çektirin. Ne olur ne olmaz.

  • prizmatik  (18.04.19 10:26:08)
Herkese cok teşekkür ederim hem verdiğiniz bilgiler hem de geçmiş olsun dilekleriniz icin.

Calistigim vakif universitesinin hastanesinden op. dr. bir hocamizdan bugun icin randevu aldim. Goturecegim kizimi. Insallah hersey yolundadır tekrar alciyla ugrasilmaz.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (18.04.19 10:41:24)
Çok geçmiş olsun. Yukarıda yazılanlara katılıyorum, bir ortopediste gitmekte fayda var. Bir de şunu eklemek istiyorum. Ağrı kesici vermemelerinin sebebi önlem amaçlı olabilir. Ben parmağımı kırdığımda kolumu alçıya aldılar ve 2 gün kesinlikle ağrı kesici almamamı söylediler. Çünkü kompartman sendromunun belirtisi ağrıymış ve hastaneye gitmek gerekirmiş. Ağrı kesici kullanılırsa belirtiyi anlamayız diye önermemişlerdi.

  • curukturpkokusu  (18.04.19 10:57:50)
Kiyamam yahu cok gecmis olsun. Ben zorlu kiriklar atlattigim icin boyle gorup okuyunca icim gidiyor.

Tekrar doktora gitmekle iyi edersiniz bence de, benim ayagimdaki alciyi 1 ay sonra hop diye cikarmislardi meger kaynamamis. Aptal doktor yuzunden 2 ay atelle dolastim, agri sizilarla hastanelerde gezdim.

Moral bozmak icin anlatmadim tabii de, onlemleri almak lazim iciniz de rahat etsin hem.
  • rabbititus  (18.04.19 12:11:25)