Dini inanclardan vazgeçip geri donen?

Var mi?

Ne yasayip inancinizi kaybettiniz ve sonra sizi tekrar inanmaya yonlendiren sey ne oldu?

Ek olarak bir yaraticiya inanmiyorsaniz, tesaduf disinda varligimizi siz neyle açıklarsiniz? Neden varız?

eskiden dine çok kızgındım. şimdi biraz daha nedensel bakıyorum. hala dinsizliğimde değişen bir şey yok. eskiden saçma gelen şeyleri şimdi nedensel olarak bakıyorum. mesela domuz meselesi. eskiden deli saçmasıydı tartışma bile götürmezdi. şimdi bunu şehirleşme ekseninde okudum/düşündüm mantıklı buldum.

  • un  (15.04.19 01:53:57)
Kim diyor varlığımızın bir sebebi olmak zorunda diye? Annem ile baban korunmadan cima ettikleri icin varsın. Varlığının sebebi bu. Tesadüf değil.

  • JohnOakley  (15.04.19 02:09:18)
öncelikle şunu söyleyeyim, dini mantık kalıplarına oturtmaya çalışan tiplere gıcık oluyorum. özellikle caner taslaman gibi kişilere. arkadaş, bir din düşün ay dörde beşe yarılıyor, bakire doğum yapıyor, bebek konuşuyor, bir balığın içinde bir insan yaşayabiliyor vs. bunlara inancın gereği inanabilirsin saygım var ama mantığa oturtmaya çalışmayın komik oluyor. din olayı vicdan meselesidir mantık değil. inanırsın veya inanmazsın bitti.

bana gelecek olursak, ateisttim sonra agnostik oldum şu an müslümanım nedeni bende kalsın. müslüman olmadan önce dünyada ilk canlının-ki prokaryot bir canlı- uzaylılar tarafından oluşturulduğuna inanırdım. yani dünya adlı gezegen oluştuktan sonra burayı yaşama elverişli gören birtakım ileri medeniyetlerin dünya denizlerine attığı bir tohum gibi düşünebilirsin. amaçları uzun vadede oluşan bu koloniden faydalanmak vs.
  • makarnavodka  (15.04.19 02:14:08)
Ek soruya cevap vereyim: tesadüf dediğiniz şey aslında denk gelme demek. Olayları üst bakışla bir bütün olarak incelediğimizde aslında herşeyin birbiriyle ilişkisi olduğunu görürüz. Kelebek etkisi gibi düşünün. Evren de kainat da biz de bu nedenle varız. Bir amaç için gönderilmedik fakat üremek için yaşıyoruz.bu döngüdeki bir çarkın görevi neyse bu ekosistemde ki görev ve konumumuz da o.

  • neysene  (15.04.19 02:51:12)
müslüman bir ailede büyüdüm. onlar oldukça dindar olmalarına rağmen beni sıkboğaz ederek yetiştirmediler çok şükür. belki de bu nedenle çocukluktan beri tanrı'ya inanmama rağmen müslüman değildim. büyüyünce edindiğim islami bilgiler de kafamdaki tanrı figürüyle eşleşmeyince hepten islam'ı bir köşeye ittim.
ama tanrı'ya inanmaya devam ettim. deist yaşadım bir nevi.

sonraları hayatımdaki zorluklar beni tanrı'nın varlığından şüphe ettirdi. inanca dönmemin nedeni de -bana göre- daha olgun bir düşünceye ulaşmam ve bundan hareketle tanrı'nın insanın ötesinde, insandan apayrı bir varlık olduğunu idrak etmem.
ben, insan olarak yaratıldığımdan mütevellit tanrı'yı ve onun işlerini yeterince anlayamayacağım.

kısaca beyle.
  • dont eat me  (15.04.19 03:22:17)