zeka sorsunun açıklamasında yanlışlık var mı

aşağıdaki sorunun yanıt kısmının ilk seçeneği için bi saçmalık yok mu?
mesela görevli yalancı ise, dogru kapıyı gösterdiğimizde bize yalan söyleyip söylemediğini bilmiyoruz.

Soru 3: Doğru Kapı

Önünüzde 2 tane kapı var. Bu kapılardan 1 tanesi, mülakatın olduğu odaya açılıyor; diğeri ise çıkış kapısı. Kapının önünde bir görevli var. Bu görevli, sorulan sorulara doğru ya da yanlış cevap veriyor olabilir.

Bu görevliye sadece 1 soru sorarak hangi kapının doğru kapı olduğunu nasıl bulursunuz?

yanıt:

Görevlinin doğru söyleyip söylemediğini bilmediğiniz için “Bu kapı doğru olan kapı mı?” gibi sorular sormanın çok anlamı olmayacaktır. Çünkü böyle bir soruyla görevlinin doğru mu yalan mı söylediğini anlayamazsınız. O nedenle, görevlinin doğru mu yalan mı söylediğinin fark etmediği bir soru sormanız gerekmektedir.

“Eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” sorusu doğru sorudur.

• Eğer görevli yalancıysa, ancak ve ancak doğru kapıyı gösterdiğinizde size “Evet” diyecektir. Eğer yalancı görevlinin direkt olarak sorulan sorulara her zaman yanlış cevap verdiğini varsayarsak, normalde soruyu direkt olarak sormuş olsanız (“Bu kapı görüşmeye giden kapı mı?” gibi), size yalan söylüyor olacaktı. Ancak, “Eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” şeklinde sorarsanız, önce kapının doğru kapı olup olmadığını düşünecek, ardından da vermesi gereken cevabın tersini söyleyecektir.

• Eğer doğru söyleyen bir görevliyse ve siz doğru kapıyı gösteriyorsanız, size “Evet” diyecektir. Eğer yanlış kapıyı gösteriyorsanız, size “Hayır” diyecektir.

Böylece, görevlinin doğru mu yoksa yalan mı söylediğini bilmeseniz de doğru kapıyı bulmuş olacaksınız.

Bu sorunun doğru cevabı arkadaşına sorsam doğru kapının hangisi olduğunu söyler diye sormak. Verilen cevabın tersi doğru kapıdır

  • JackDanielSparroww  (06.04.19 16:19:08)
bence o zaman adam suratımıza aval aval bakardı

  • farrytikki2  (06.04.19 16:41:18)
bilmece böyle bir şey değil ya. yanlış anlamışlar olayı bence.

bilmecelerde insanların yanılmaları gecikmeleri falan hesaba katılmaz salt mantık üzerinden gidilir.
  • bohr atom modeli  (06.04.19 19:50:42)