ürünün para iadesini alalım - (Challenge & Uzman Sorusu)

"Sonsuz bir hayat satmak rakipsiz bir iştir, mallar teslim edildikten sonra müşterileri geri para istemez”

Kız arkadaşımın kardeşi için Nike’ın websitesinden 80 TL’lik bir futbol topu sipariş ettik. Kargo bedeli 30 TL idi. Topun ize toplam maliyeti 110 TL. Top nedense Hollanda'dan gelmiş. Galatasaraylı Nike futbol topu. Gelen top patlaktı ve dolayısı ile iade ettik.

Peki Nike bize ne kadarlık bir para iadesi yaptı? 80 TL.

Biz bu 30 TL’nin de bize geri iade edilmesini istiyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz, tecrübeli arkadaşların bize yardımcı olması lazım.

Bizim bu konuda bilgimiz ve tecrübemiz yok ve bu tarz firmalar bu konularda çok cimrice davrandıklarını iyi biliyoruz.

Bu ücretin kargo ücreti olduğunun farkındayız. Bunun bir iade işlemi olduğunun da farkındayız. Ama topun patlak olmasında bizim ne bir suçumuz var ne günahımız.

Fakat 30 TL’mizin güme gitmesine içimiz rahat etmiyor. Kendimizi kazıklanmışız ve salakmışız gibi hissediyoruz.

Ayrıca kız arkadaşımın kardeşi 12 yaşında ve bu parayı kendi bursundan verdi. Sırf bunun inadı için bu paranın peşine düşeceğim. Bana daha maliyetli olsa da 30 TL’yi onlardan alacağım, ama ne yapacağımı bilmem lazım. Bu tarz şerefsizliklere göz yummak istemiyorum.

yapış kargocunun yakasına. sen mi deldin lan topumu de.
yoga matı aldım ben de tchibodan sitesinden, beğenmedim, mağazaya vereceğim, alacağım paramı geri, 7,5 tl kargo parası ödemiştim, onun yerine bana 7,5 tl'lik kahve koyun dicem. rezalet çıkartçam. böyle saçmalık olamaz.

  • hasmetizm 2046  (04.04.19 09:53:07)
ha bi de şu bir gerçek ki kargo ücretsiz olsa o topu 100-110 tl ye alacaktın yine. baştan 30 tl'lik kargo parasını kabul etmen saçma zaten. isyanı başta yapacaktın sonda değil.

  • hasmetizm 2046  (04.04.19 09:54:50)
www.resmigazete.gov.tr

Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri

MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

tüketici hakem heyeti ya da belki cimer iş görür.
  • elorelia  (04.04.19 10:19:56)
merak ettigim icin soruyorum,
patlak topu iade etmek istediginizde size yeni bir top göndermeyi teklif etmediler mi?

  • pilav  (04.04.19 10:22:01)
@elorelia: çok teşekkür ederim. işe koyuluyorum.

@pilav: hayır böyle bir teklif olmadı.
  • sensible soccer  (04.04.19 10:46:47)
E devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurun Bilgi ve belgeleri de ekleyin. İadeyi gerçekleştirirler.

  • 1965  (04.04.19 12:37:18)