Borçlu insani sorgulamak

Dövme ile ilgili duyurumdan yola çıkarak aklıma geldi.

Borcu olan insani buradan ya da günlük hayatta aldigi ya da yaptığı seylerle ilgili neden sorguluyorsunuz. Sizce borclu olmasina ragmen harcadigi su kadar parayı borcuna verse diye dusundugunuzde onun bunu dusunemedigini mi saniyorsuniz? Eger karaktersiz degilse, o para borcuna yetmesine rağmen borclu kalmaktan mutlu mu olacağını saniyorsunuz?

Yahut aldığı bir ürünün, gittigi bir yemegin, tatilin, kullandigi bir nesnenin hediye, esantiyon, cekilis kazancı vs olma ihtimali hic mi yok?

Duyuru platformunu cok seviyorum. Maddi manevi her anlamda yanınızda olan birileri var burada. O nedenle burayı tenzih ederek söylüyorum ama borclu oldugunu bildiği insana bu sekilde dusunen insanları "o borclu ben degilim. Demek ki ondan akilli ve ustunum" seklinde ego tatmin ediyor olarak canlandırıyorum gozumde. Hayattaki tek başarısının ise maddi zorluk yasamamai oldugunu dusunuyorum. Evet büyük basaridir ama tek varligimin borclu olacak kadar aptal ve beceriksiz olmamak olmasinu istemezdim.

Herkesin kendi hatalarından kaynaklanmayacak dertlere muptela olabilecegini idrak edecek kadar bilincli olabilmeyi arzulardim.

Oyle olmayan insanlari tenzih ederim ama devamlı maddi olarak iyi hamleler yaptigini, cok akilli olduğunu, baska insanların onun gibi para yonetemedigini dusunen, kendini sadece maddi hamlelerde ifade eden kisilerin cok ciddi ozguven sorunu olduğunu, dis görüntüleriyle ilgili ciddi problemleri oldugunu, arkadassiz ve guvenilir yakınlarının olmadigini düşünüyorum ben de. Siz ne dusunuyorsunuz?

Not: Bu söylediklerim tamamen eksiduyuru disindaki gozlemlerimdir. Buradaki kimseyi tarif etmemektedir. Burada herhangi bir sekilde diyalogum olmus insanlar harika insanlar. Hepsine sonsuz selam ve sevgiler.

@mistikla, hic dusunmuyorum dostum. Hatırlattığın icin cok tesekkur ederim. Benim bir borcum vardi. Hemen odemeliyim.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (25.03.19 22:24:33)
Borcu olan insani buradan ya da günlük hayatta aldigi ya da yaptığı seylerle ilgili neden sorguluyorsunuz. Sizce borclu olmasina ragmen harcadigi su kadar parayı borcuna verse diye dusundugunuzde onun bunu dusunemedigini mi saniyorsuniz? Eger karaktersiz degilse, o para borcuna yetmesine rağmen borclu kalmaktan mutlu mu olacağını saniyorsunuz?

*A arkadaşına borç verdim. Adam Akademisye oldu. 6 ay geri ödemedi maaş almasına rağmen. Sonra hatırlatınca tamam dedi. 200TL borcunu EFT ile yollayıp 10tl masrafı da borçtan kesti.

*B şahsına bir başka borç verdim. 350tl. Adam Ankaradan sevgilisini görmeye istanbula geliyordu sürekli. Otobüsle. İki defa eksik gelse borcumu kapatacak. Hatırlattım abi param yok dedi erteledi. 1 yıl oldu hala para yok.

*C şahsına çok daha evvelden 50tl vermiştim. sonra bir 50 tl daha istedi verdim. Tekrar sorunca ölüye yattı. Unuttu sonra. 7-8 yıl geçti üstünden.

*D şahsına araç motorum bozuldu dedi. 3k verdim. daha da beter battı borç içeride kaldı. Akrabamdır severim. para pek umurumda değil o yüzden.

Borçlu kalmaktan mutlu kaldığını düşünmüyorum, önemsemediğini, ertelediğini unuttuğunu ve sallamadığını düşünüyorum. Gelip dese şu zamanda kesin ödeyeceğim, durumlar böyle böyle, Önemli değil, 2 ay daha ekstra zaman al öyle öde derim.

Oyle olmayan insanlari tenzih ederim ama devamlı maddi olarak iyi hamleler yaptigini, cok akilli olduğunu, baska insanların onun gibi para yonetemedigini dusunen, kendini sadece maddi hamlelerde ifade eden kisilerin cok ciddi ozguven sorunu olduğunu, dis görüntüleriyle ilgili ciddi problemleri oldugunu, arkadassiz ve guvenilir yakınlarının olmadigini düşünüyorum ben de. Siz ne dusunuyorsunuz?

O dediğin benim. Çok arkadaşım var, güvendiğim insan da oldukça fazla. Özgüven olarakta oldukça yüksek bir insanım. Çok akıllı olduğumu düşünmekten ziyade maddi konularda dikkat ediyorum. Paradır yatırımdır araştırıyorum. Her şeye atlamayıp hesap yapıyorum. Şu kadar param var diye övünmedim, ama bir fırsat gördüğüm zaman bunu etrafımla paylaşıyorum. Amacım para ile övünmekten ziyade siz de yatırım yapın, siz de kazanın diye. Çok insan gördüm öğrencilikte, 50-60tl'lik 2-3 günlük üniversite gezilerine gelmeyip pahalı diye ağlayan ama gidip taksimde 2 bira 1 patates bir sigarayla 3 saatte o parayı iç eden. O yüzden pek bir şey diyemiyorum

Herkesin kendi hatalarından kaynaklanmayacak dertlere muptela olabilecegini idrak edecek kadar bilincli olabilmeyi arzulardim.

Şuna ben de katılıyorum. O yüzden bir insana verdiğim borcu 1- tarihi geldiğinde, 2- tarihi geçtikten 6 ay sonra tekrar hatırlatırım. 2den sonra daha da sormam etmem borcun var diye. Ama büyük siyah bir çizik atarım karakterlerinin üzerine. Para konusunda güvenilemeyen adama başka konularda da güvenilmez zira. Bugün parana göz diken yarın yerine, namusuna göz diker. Ha adam gelir borcumu şu sebepten ödeyemiyorum der, mühlet belirliyemiyorum der o ayrı.

filan falan
  • KaraSakall  (25.03.19 22:24:37)
için rahat edecekse yazayım, beş parasızım ben de. kendim kalantor olduğum için demedim onları. bu kadar alınacağını bilsem yazmazdım da amacım seni üzmek değildi. sen de iyi yerde en ufak dövmenin 400lerden başladığını bilmiyormuşsun sanırım. hayat.

  • windows95  (25.03.19 22:27:11)
@karasakall, tenzih ettigim insanlardan biri sizsiniz. Bir yemek yemese odeyebilecegi kadsr borcu olan insanlari sorgulayanlar degil benim kastettigim zaten. Bunun cok otesinde ciddi dertlere kendibden kaynaklanmayan nedenlerle gark olmus ve bunu dert edinen insanlarin bu kadar dert arasinda kendini mutlu edebileceği ufak tefek seyleri dert edinen insanlar. Ve alacskli olanlari da kastetmiyorum.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (25.03.19 22:28:13)
@windows95, sizle ilgili degil meselen hocam. Ustunuze alinmayin. Sadece cikis noktasi oldu yazdiklariniz ama ben sizden dolayı yazmadim aslinda.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (25.03.19 22:29:28)
Borcu var diye adam takılmasın mı? Zamanı gelince öder borcunu, zaten borcunun olduğu kişiler o işin peşini bırakmaz. Müsait bir zamanda uğrarlar ama adam almak istediğini, yapmak istediğini neden yapmasın.

Para harcamak içindir abi.net Dövme olsun, kıyafet olsun ne olursa olsun parayı harcayacaksın. Borç elbet ödenir sıkıntı yapma.
  • eazy  (25.03.19 22:32:18)
Seni tanimiyorum, borcu nasil yaptigini da bilmiyorum(belki saglik sorunun oldu terslik oldu bilemem.

Ama borclu insanlarin %90i parayi nasil harcayacaklarini bilmedigi icin borclu oluyor. Yoksa herkesin kazanci az cok ayni.
Mesela benim bi arkadasimin ev borcu var gitti 50bin kredi cekip araba aldi, yari fiyatina benim arabayi satayim dedim yok ben onu begenmiyorum dedi.
O 50yi 70 olarak odedi en az. Sonra ben lpg sevmiyorum deyip 3 sene benzinde kullandi. Artik odeyemeyecek duruma gelince lpg taktirdi.
Bu herif sonsuza kadar boyle borclu gidecek.

Sen de borcum var deyip nickine asina edersen, masraf cikarttiginda millet laf sokar.
  • acemi  (25.03.19 22:40:43)
Bu arada adam ev araba yat yurt dışı turu satın almıyor, 300-400 liralık dövme yaptıracak la.

  • eazy  (25.03.19 22:45:13)
acemi +1
maddi zorluk yaşamak borç yapmak değil ki. ayağını yorganına göre uzatmak önemli. maddi zorluk yaşamayıp lüks içinde yaşarken borçlu olan bir yığın insan da var. benim borcum olsa yememden içmemden keser önce borcumu öderim. senin için yazmıyorum, seni ve borçlarını bilmiyorum ama insanlar borç takmayı başarı olarak görebiliyorlar. borçlarını ödemeyen ve unutup hiçbir şey yokmuş gibi hayatına devam eden de bence onursuz bir insandır.

yazdığın son paragrafla bence sen çok yargılıyorsun insanları. insanlar seni bir yargılıyorsa sen 10 yargılamışsın.
  • xvyz  (25.03.19 22:51:36)
Duyuruda en ayar olduğum şey önceki duyurulara bakarak gerzek çıkarımlar yapılması. Borçlu da olsa insan bir yemeğe cikamaz mı,ufak bir dövme yaptıramaz mı?olur ya belki o gün adam tüm borçlarını sıfırladı, o günde öyle bir duyuru açtı.Ya da hala borcu var ama yine de kendisi için önemli bir şey için az da olsa bir harcama yapmak istiyor. Bir gün kadınım diye sorarsın ertesi gün erkeğim.diye soru sorarsın 'bu ne tutarsızlık' deriz ama 400 liralık bir sey için insanı derdinden vurmak bilemiyorum. Sadece borcta değil bir çok mevzuda dönüyor bu olay.Ayrıca denildiği gibi insan kendi elinde olmayan tonlarca sebepten(aile,sağlık) borç altına girmiş olabilir.

  • ırene adler  (25.03.19 22:53:20)
Karasakal'a katılıyorum, ben de benzer ortamlar ve olaylar gördüğüm için bu tarz konularda çekinmeden lafı yapıştırırım genelde. Ben borcum olunca rahat uyuyamıyorum, bir çok insan ise tam tersine borçlu olmayı ve mümkün olduğunca ödememeyi maharet sayıyor (sözüm meclisten dışarı) o yüzden böyle bir önyargı var.

  • roket adam  (25.03.19 23:01:06)
Bence tamamen farklı iki konu var.
1- Başkalarını acımasızca eleştiren insanlar.
2- Borçlu insanlar.

1- Ülkemizde ve doğu kültüründe var olan bir düşünce şekli bu. Hırsızın hiç suçu yoktur. Başınıza gelen kötü herhangi bir şeyin sorumlusu sizsinizdir. Zor durumdaysanız küçümseyici bir tavırla akıl verirler ve aşağılarlar. Bazen de gavurun hindsight dediği olayı yaparlar. Şunu yapacaktın bunu yapacaktın şeklinde. Yani kamyon devrildikten sonra yol gösterirler. Bunun psikolojik çıkarımlarını yapmaya gerek yok. Bir çeşit üstünlük hazzı demek yeterli.

2- Bazı insanlarda borçluluk bir karakter özelliğine dönüşmüş. Benim çevremde gördüğüm borçlu olan birçok kişi, kişisel zevklerinden çok az feragat ediyor. Hatta kişisel zevkleri için borca giren de çok. Bir şekilde borçlarını kapatsalar bile sanki bağımlı olmuşlarcasına tekrar kredi çekiyorlar veya borca giriyorlar. Çok örneğini gördüğüm için artık çok kolay tanıyabiliyorum.

Uzaktan bakınca üzülüyor insan, ama yeterince bilgi edinince veya daha kötüsü, destek olmaya kalkınca zamanla üzüntü yok olup öfkeye dönüyor. Çünkü borcun kapatılması için verdiğiniz paranın sizin bile harcamadığınız lükslere harcandığını görünce içinizdeki empati, anlayış vb duygular yok oluyor. Müstehak diyorsunuz.

Elbette bu söylediklerim kendi eliyle keyfi borca giren insanlar için geçerli. Dünyanın binbir türlü hali var. Depremde evi yıkılan birine veya bir hastalıktan dolayı borca giren biri için bunlar geçerli değil. Zaten borçluların çoğu böyle insanlar değil.

Aslında eleştiren insanların beklentisi şu; içmeye ayranı olmayanın bir zahmet lükslerin peşinde olmaması.

Fakat bazı borçlu kişiler bunu yaşam tarzına çevirdikleri için, borçlu haldeyken lükslerden feragat etmek saçma gelir. Çünkü borç alışkanlık haline gelir. Orta gelir tuzağı da biraz budur aslında.

Kesinlikle siz böylesiniz demiyorum. Hiçbir bilgim yok. Sadece gördüklerim ve duyduklarımdan yaptığım çıkarımlar. Bunları söylerken kendimi farklı görmüyorum. Borç konusunda çıkardığım dersler bunlar.
  • the coon  (26.03.19 01:27:30)