uyandırmak için döven kedi

merhabalar,

çok şebek bi kedim var. küçüklükten beri ısırma alışkanlığı var. kendini de sevdirmiyordu ancak artık battaniye ile dürüm yapınca duruyor. kendisi on aylık falan. tekir.

bu hayvan biz uyurken üstümüzde duruyor ve bi anda kedi patili osmanlı tokadı atıyor. dün uyandığımda elimin çizik çizik olduğunu fark ettim. ısırmış mı artık napmış anlayamadım.

valla uyurken çok korkuyoruz. kapıyı kapatınca da mivmivmiv uyutmuyo. gece mırmır geliyo yanımda üstümde uyuyo, sarılıyorum falan. sabahında değişiyo hayvan.

sanırım acıktığı için böyle oluyor. ancak ölçü kadar mama koyuyorum (vet fazla koyduğumu bile söylemişti, ölçülü veriyorum). hayvan önüne koyar koymaz yiyor. asla kapta on beş dakikadan fazla bırakmıyor. mama olarak proplan kısır somonlu veriyorum.

olayın ciddiyetini anlamanız için foto koyuyorum. el kremi olarak iz geçirici kullanıyorum :/

help.
teşekkürler.

edit:
fotoğraf yüklü görünüyor ancak fotoğrafları göstermiyor. well played.

ibb.co

elim için krem kullanıyorum zaten, teşekkürler. morlukları nasıl kapatacağım değil de, nasıl morluk olmayacağı önemli bence dayak konusunda.

fotoğraf yok onu söyleyeyim dedim
bi de eliniz için sarı kantaron yağı da kullanabilirsiniz. iz kalmaması açısından.

  • interview with the vampire  (25.03.19 09:55:11)
Dediğiniz gibi aciktigi için yapıyor muhtemelen. Sabaha karşı/gece uyaninca biraz mama verseniz belki siz uyanana kadar tekrar acikmaz. Tabi böyle yapınca diğer öğün saatlerini de ona göre ayarlarsınız. Buna alıştıktan sonra yavaş yavaş eski düzene döndürürsünüz.

  • esse classic  (25.03.19 11:15:30)
Tırnaklarını kesseniz en azından tokatla sıyırma durumu olur.
Bir de bildiğim kadarıyla yaşından önce kediye kısır mama verilmez. O hayvan büyüyor daha enerjiye ihtiyacı var. Koyun yesin en azından şimdilik.

  • habarbey  (25.03.19 11:29:21)
mama istiyor. bizim british de sinirsiz kuru mamasi olmasina ragmen sabah gunes dogarken yas mama icin yanimiza gelir once guzelce uyandirmaya calisir, uyanmazsak ufak patiler ve isiriklar ile devam eder. tabi sizin ki gibi vahsi izler birakmiyor hic ama ben genelde cok kolay uyanirim. saatli mama kaplarindan alip sabaha karsi mama vermesi icin ayarlayabilirsiniz. boylece sizi isirmadan mamasina kavusur.

  • crucio  (25.03.19 11:44:47)
sanki biraz fazla şımarmış. siz gene de kapınızı kapayın geceleri, 3-5 gün miyavlar sonra alışır. acıkıyorsa siz yatmadan önce biraz mama koyun, o kadar yemekten ölmez meraklanmayın. sağlık sorunu yoksa öyle ölçerek vs mama koymanıza hiç gerek yok. 5 kedi baktım bu yaşıma kadar, hiçbirine de gıdım gıdım mama vermedim. mama kapları dolu. hayvanların herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece doyduklarında bitirmek için bizim gibi zorlamazlar kendilerini, anında bırakırlar.

  • ninotevtidze  (25.03.19 12:16:27)
ek olarak proplanın kedileri çabuk acıktırdığını düşünüyorum. n&d, Hills gibi mamaları tercih ederseniz daha az yediklerini göreceksiniz.

  • ninotevtidze  (25.03.19 12:18:32)
veteriner arkadaşım ve kısırlaştırma ameliyatı sırasında hayvanın içinde yağ bezelerinin çok sayıda olduğunu gördü. bu nedenle ölçülü veriyorum.

bunun dışında kısır olduğu için kısır mama veriyorum, bu da hekim kontrolünde. proplan kitten mamayı kısırlar yiyebiliyor ancak benimki yiyince kustu. hatta bunu da ayrı bi başlıkta sormuştum. başka kısır kitten mama yok maalesef.
  • allineed  (25.03.19 17:44:55)
bu ponçiği norveç orman kedisine çok benzettim:d

patiliyo.com
  • hononu  (25.03.19 17:50:21)
Tekirleri çoğu sıkıntılı ya eve sokmamak gerek.

  • kaledekiyalnizlik  (25.03.19 23:35:17)
@hononu
bu çocuğun kafası büyük değil, bence o linkteki çoğu kedinin de değil.

@kaledekiyalnizlik
sen bir şeye zarar verdiğinde ailen de bu çocuk neden böyle çıktı, eve sokmasaydık keşke dedi mi? dememiştir bence.

akşam yediği mamayı ikiye bölüp bir kısmını yatmadan önce vereyim bakalım ne olacak. teşekkür ederim ilginize.
  • allineed  (26.03.19 09:58:07)
güncelleme:

dediğim gibi yaptım ve akşam mamasını ikiye böldüm. belirtmek istiyorum ki bu hayvan mütemadiyen aç. hep aç. nasıl saldırdı görmeniz lazım. 4 kg dün tarttım. artık daha ilginç sorularım var. kendisi kedi olmayabilir mi?
  • allineed  (27.03.19 11:30:29)
kaç aylık ki hala kitten yiyor? yetmiyor işte belli ki. kitten olmayan bir kısır kedi maması vermeye başlayın bence. veterinerinizin arkadaşınız olması iyi güzel bişiy fakat fazla mükemmeliyetçi gibi. 167 boyu olan insanların hepsi 55 kilo olmak zorunda değil, herkesin bünyesi farklı kilolarda 'ideal' olabiliyorken kedilerde niçin illa şu yaşta şu kiloda olmalı ısrarı?

bir de tepkisi illa mamaya değildir. miyavlamayla ya da patilemeyle istediğini yaptırabiliyorsa size, bunu yapmaktan vazgeçmez. çok miyavladığında kapıyı açarsanız o devam eder. tırmaladığında veya ısırdığında sesinizi sertleştirerek hayır deyin ve ne yapıyorsanız bırakın, oynuyorsanız oyunu, seviyorsanız sevmeyi...

her kedi sevilmeyi de sevmez, belki hoşlanmıyordur, o da öyle bir kedidir. yaşı ufaksa her hareketi oyun görüyor olabilir... olabilir de olabilir. ama veteriner şunu dedi, şu kadar dedi diye ısrarla sadece onun dediklerini yapmayın bence katı bir şekilde. sonuçta beraber yaşayan sizsiniz, kedinizi siz tanıyacaksınız; deneye yanıla ne sevip ne sevmediğini siz anlayacaksınız.
  • ninotevtidze  (27.03.19 12:07:24 ~ 12:08:26)
@ninotevtidze

"kaç aylık ki hala kitten yiyor?"
öncelikle kitten yemiyor ki zaten? birkaç kez kısır mama verdiğimi yazmışım zaten, yazdıklarımı okursanız görürsünüz.

"167 boyu olan insanların hepsi 55 kilo olmak zorunda değil, herkesin bünyesi farklı kilolarda 'ideal' olabiliyorken kedilerde niçin illa şu yaşta şu kiloda olmalı ısrarı?"
araba çarpmış halde yolda bulduk onu. iyileştirdik baygın halde iken. kısırlaştırma ameliyatı sırasında organları birbirine karışmış olduğu ortaya çıktı. yağ bezeleri sıkıntı çıkarmış. baya olay yaşadık. kimsenin bir şeyi takıntı haline getirdiği yok, içiniz rahat olsun. veteriner dediğim insan hekim, eğitim almış ve operasyon yapabilir nitelikte bir insan. diplomalı. istiyorsanız yollabilir size.

"miyavlamayla ya da patilemeyle istediğini yaptırabiliyorsa size, bunu yapmaktan vazgeçmez." yaptırmıyor, bu yüzden şiddete maruz kalıyoruz.

"çok miyavladığında kapıyı açarsanız o devam eder."
kapıyı açmadığımız için uyuyamıyoruz.

"sonuçta beraber yaşayan sizsiniz, kedinizi siz tanıyacaksınız; deneye yanıla ne sevip ne sevmediğini siz anlayacaksınız."
evet, bu nedenle soru sordum zaten. seçenekleri değerlendirmek, çözüm bulmak amacıyla. her şeyi müthiş biliyormuş gibi davranmanın insan karakterine bir faydası yok malum.

teşekkürler.
  • allineed  (27.03.19 13:36:07)
ikinci kedi cozum olabilir. birbirleriyle ugrasirlar.

  • jimicik  (27.03.19 14:14:57)
güncelleme yapmak istiyorum.

şu an bu şebeloy 2,5 yaşında ve sakinleşti. hem o beni eğitti, hem ben onu eğittim sanırım. sesimden bakışımdan anlıyor her şeyi.

artık böyle çizmiyor. ben de zorlamıyorum açıkçası. herkese eğitim şart.

ben yine de gittim ikinci kedoşu aldım evime. mutluyum. tişikkirlir.
  • allineed  (11.01.21 23:05:46)
kedimi 4-5 aylıkken sahiplendim. 1,5 yaşına kadar önüne konan mamanın tamamını yemeye çalıştı. fazla konan mamayı yiyip kusup tekrar mama kabından devam etmişliği de var. küçüklüğünde aç kalmasına yordum. sanırım zamanla bıraktığı mamayı dönünce bulacağını anladı.
sabah 5.00 gibi uyandırma huyu yüzünden otomatik mama kabı aldım. bir süre idare etti fakat oynamak için uyandırmaya devam etti. sonrasında jackson galaxy'nin programına denk geldim. uyandırmak için gelen kediye tepki vermeyin, uyandığınızı belli etmeyin, en geç 3 hafta içinde vazgeçecektir diyordu. benimki her geldiğinde yorganı kafama çektim ve 10-15 gün sonra sabahları uyandırmaktan vazgeçti. zamanla mama kabını da kurmayı bıraktım.

  • boyalı kuş  (12.01.21 00:22:30)